Перлата на Стария град “Клианти“ ще посреща туристи с намален билет от 5 лева

Автор: Plovdiv Now 9044
Перлата на Стария град “Клианти“ ще посреща туристи с намален билет от 5 лева

Община Пловдив се готви да промени цената на входния билет за посещение на туристи в перлата на Стария град – къща Клианти. След като най-старият и най-красив обект отвори врати след близо 30-годишна реставрация, цената на билета бе 10 лева. Така на практика, посещението не влизаше в общата стойност на комбинирания обект от 15 лева за 5 обекта, къщата оставаше извън възможността за ползване на груповото намаление, а цената определено стряскаше българските туристи. С новата Наредба , която предстои да бъде гласувана от Общинския съвет, билетът ща бъде намален на 5 лева.

А дотогава можете да хвърлите един любопитен поглед чрез нашата фотогалерия!

Къща „Клианти“ се намира на ул. „Тодор Самодумов“ № 3А, в съседство със знаковите за града възрожденски сгради: къща на Ритора, къща „Ламартин“, Антова къща, Жълтото училище – всички паметници на културата от национално значение със забележителна декоративна украса. Сред тях къща „Клианти“ се отличава с впечатляваща стенопис и многоцветни тавани.

Сградата, построена през 1816 г., е една от най-старите запазени къщи от епохата на Българското възраждане. През 1846 г. тя е била изцяло реконструирана, като приземният етаж е разширен в северна посока, оформяйки покрития двор. Строители са били майсторите, изградили църквата Св. Богородица. През 1882 г. западната част на къщата била разрушена и с разделянето на сградата се обособяват две отделни къщи. През 1920 г. част от югоизточния ъгъл е “изрязан”.

Къщата на Клианти е безспорен връх в развитието на архитектурата и декоративното изкуство в Стария Пловдив. Богатата художествена украса е концентрирана в жилищния етаж, където изобилстват дървената пластика и полихромията - геометрични мотиви и цветни инкрустации - по дървените тавани, уникални пейзажи, датирани от 1817 г., и монументални композиции от растителни орнаменти, по стените има богато изрисувани алафранги, мусандри, таблени дървени врати.

От хайета по дървена стълба се стига до двете основни помещения на етажа.  Орнаменталната украса по стените в тези две стаи  е изключително богата със запазени  дъврени елементи. Стенописите са многоцветни и включват растителни орнаменти, букети и вази с цветя. Дървените тавани са изписани с многообразни  композиционни схеми, мусандрите са изрисувани с букети от рози, а вратите са богато декорирани. По стените от двете страни на алафрангата в една от стаите са възстановени уникални пейзажи от Виена и Конастантинопол с изписана година 1817.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина