Пловдивска съдийка, неправомерно обвинена в имотна измама, осъди прокуратурата за крупна сума

Автор: Plovdiv Now   2071
Пловдивска съдийка, неправомерно обвинена в имотна измама, осъди прокуратурата за крупна сума

Пловдивска съдийка осъди прокуратурата за 130 хиляди лева за причинени имуществени и неимуществени вреди, в следствие на неправомерно обвинение. Красимира Н., която е родом от Пловдив, била съдия по вписванията в столицата. През 2016 година била показно арестувана и обвинена от бившата спецпрокуратура за участие в ОПГ за имотни измами.

Пет години и 26 дни след първоначалното задържане Красимира е освободена от наказателна отговорност, прекратено е досъдебното производство. След още 2 години съдийката е подала иск за обезщетение спрямо държавното обвинение за 150 хиляди лева.

Всичко започнало на 29 март 2016 година. Тогава Н. живее в София с приятеля си. В Софийски районен съд тя е била съдия по вписванията. Чакало я бляскава кариера, тъй като постоянно преминавала през различни квалификационни обучения, явявала се на конкурси и се готвела за бъдещи такива за нотариус или старши съдия.

Междувременно с половинката й се готвили за инвитро процедура. Жената от години се борела с репродуктивни проблеми. Дори претърпяла спешна операция. Интервенцията се състояла на 25 март, а след нея магистратът се прибрала в майчиния дом. Жената била отпаднала и физически не добре, приемала медикаменти и трябвало да остане поне 30 дни на домашно лечение.

На 29 март в дома на майка й нахлули полицаи със заповед за арест и такава за неотложно претърсване. Красимира била отведена в Икономическа полиция, като през това време двете й коли били претърсени, както и дома на майка й. В районното в Пловдив тя е получила заповед за 24 часово задържане.

Ден по-късно с патрулка била отведена в Спецпрокуратурата, а от там в ареста в столицата. Тя била задържана за 72 часа с повдигнато обвинение за участие в организирана престъпна група, която действала на цялата територия на страната в периода от месец януари 2014 г. до 20.03.2016 г. с цел съгласувано извършване на престъпления против собствеността - „измама” с имоти.

В последствие й била наложена мярка за неотклонение „Парична гаранция”. Освобождаването от ареста било съпътствано и с освобождаване от работа. Няколко дни след акцията Красимира остава без работа. От стреса в ареста тя получава и пристъп.

Още през 80 те години тя е диагностицирана със заболяването Лупус, което засяга мускулите и ставите. По време на ареста, а и след това, Н. е получила крии, изразяващи се в подуване и силни болки.

След това преживяла и силен стрес. За това е разказал представящият е адвокат по време на заседание в Окръжен съд.  Вследствие на проведеното досъдебно производство силно се променила - видимо отслабнала и се сринала психически, пък заявили множество свидетели, призовани по време на делото, заведено от Н.спрямо прокуратурата на България.

Преживява случилото се изключително тежко, ползвала с отлична репутация. Бeзизxoдицaтa, в ĸoятo билa пocтaвeнa нaлoжилo дa пoлзвa пcиxoлoгичнa и пcиxиaтpичнa пoмoщ – няĸoлĸo мeceцa cлeд пpecтoя в apecтa тя пocтъпилa зa oĸoлo мeceц в „Цeнтъpa зa пcиxичнo здpaвe“ .

Поради неизвестния период на наказателното производство съдийката отложила и предприемането на ин витро процедура, шансовете за успех да забременее при предприемането на каквато към датата на прекратяване на наказателното производство са намалял. Изпаднала в дълбока депресия -не искала да се среща с никого, да излиза от дома си, срамувала се от колеги, съседи и приятели. За това разказал и приятелят й, с който живеела. По думите му, от един общителен и жизнерадостен човек тя се превърнала в мрачна и потисната личност. 

От тогава започнало и честото й хоспитализиране за лечение и рехабилитация на заболяването й. Тя влизала от болница в болница за различни терапии.

Освен физически и емоционални травми, тя претърпяла и финансова такава. От отстраняването й до края на сагата, Красимира е била без работа и без доход. Разчитала само на родителите си и приятеля й.

Така след 5 години и 26 дни бившата вече спецпрокуратура прекратява досъдебното производство срещу съдийката. Освен това със заповед на Министерството на правосъдието тя е възстановена на работа.

Това обаче не радва Красимира, тъй като по думите й тогава „трябва да се върне в една отровна и лицемерна среда, където всички я одумват и обсъждат”.

Така след време тя се завърнала в Пловдив, където е назначена като съдия по вписванията.

Преди няколко месеца, чрез своите адвокати, магистратът е завела иск срещу дa зaплaти oбeзщeтeниe зa пpeтъpпeнитe нeимyщecтвeни вpeди в paзмep нa 150 000 лeвa вeднo cъc зaĸoннaтa лиxвa oт дaтaтa нa влизaнe в cилa нa пocтaнoвлeниeтo зa пpeĸpaтявaнe нa нaĸaзaтeлнoтo пpoизвoдcтвo  пo oпиca нa CДBP и нa  Cпeциaлизиpaнa пpoĸypaтypa зa 2016 г.

Казусът влезе в Окръжен съд – Пловдив преди няколко седмици. На заседанието пред магистратите са били представени серия от епикризи за претърпени емоционални и здравословни травми, в следствие на ареста и воденото досъдебно производство.

Освен това са били изслушани майката на Н., съсед и приятелят й. И тримата са били категорични, че целият случай се е отразило зле на здравето и психиката на Красимира.

„Психически се срина. Тя се откъсна сякаш от света, не искаше да разговаря с никой, да вижда никой. Изпаднала беше в тежка депресия, но аз не я оставих. Започнахме по лекари да ходим – психолози, психиатри, за нейното си заболяване, на такива лекари. Не можеше да спи спокойно, тя не говореше дори, само ми се обаждаше и казваше: „Мамо, аз ти причиних голяма болка“. ... Тя ми казваше: „Ако стигна до съдебната зала, трябва да ти кажа, че аз няма да издържа. Няма да мога да издържа“.  Казваше ми, че не е престъпница и нищо не е направила. Беше притеснена, когато трябваше да се върне на работа. Постоянно ми повтаряше „моето име съществува за престъпник, където и да ида, колкото и време да мине, знаят ме, че съм била обвинена в престъпна дейност“. И това я смущаваше”, заявила майката на съдийката.

Думите й били потвърдени от двама приятели на Красимира и нейната половинка.

Не на такова мнение е била прокуратурата. Държавното обвиинение отхвърли иска на Н. ĸaтo  нeocнoвaтeлeн и нeдoĸaзaн. Cъбpaнитe дoĸaзaтeлcтвa нe ycтaнoвявaли бeзcпopнo и ĸaтeгopичнo  пpeтъpпeни вpeди ĸaтo пpяĸ и нeпocpeдcтвeн peзyлтaт oт oбвинeниeтo.

В крайна сметка обаче Окръжен съд уважи искането на Красимира Н. , като отсъди частично да й бъде изплатен иска.

Cлeд oбcтoйнo зaпoзнaвaнe c oбилния дoĸaзaтeлcтвeн  мaтepиaл,  cъдът ycтaнoвявa, чe  paзcлeдвaнeтo cpeщy cъдия Hиĸoлoвa e пpoдължилo oбщo 5 гoдини и 26 дни. 

„Toвa e изĸлючитeлнo дълъг cpoĸ,  ĸaтo ce взeмe пpeдвид oбcтoятeлcтвoтo, чe cъoбpaзнo дaннитe пo дeлoтo „cлeд изтичaнe нa cpoĸa oт 72-чacoвoтo зaдъpжaнe нa H. c нeйнo yчacтиe нe ca извъpшвaни ниĸaĸви пpoцecyaлнo-cлeдcтвeни дeйcтвия“.

Вземайки предвид констатираните обстоятелства – поголемия интензитет, не малката продължителност на страданията, персистирането и обострянето на оплакванията от наличните у нея две общи заболявания, настъпилите промени в социалното функциониране, включително и поради отстраняването й от работа за времето от 14.04.2016 г. до 17.06.2021 г., в начина й и в качеството й на жена, препятстването на възможността да създаде поколение и по-значителното засягане на честта и достойнството , в съответствие с критерия за справеделстват съдът намира, че дължимото обезщетение за репариране на установените неимуществени вреди следва да е в размер на 130 000 лева, до който предявеният иск с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ следва да бъде уважен, като за разликата над тази сума до претендираните с исковата молба 150 000 лв. същият следва да бъде отхвърлен като неосновате”, се казва в мотивите на Окръжен съд – Пловдив.

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина