С иновативна медикаментозна терапия пловдивска болница лекува глаукома и очна хипертенция. Преди да стартира приложението, екипът от специалисти по очни болести под ръководството на доц. Марин Атанасов и началникът на отделението д-р Димитриос Власиадис провели проучване за краткосрочния ефект на специалното лекарство за снижаване на вътреочното налягане при оперирани и неоперирани от катаракта пациенти. В него взели участие и лекарите д-р Панайотис Христу, д-р Eлица Хаджийска и д-р Вера Атанасова.
"Проучването обхвана 35 пациента, като 28 от тях бяха с поставена диагноза глаукома и 7 са с очна хипертензия. От тях 8 пациента изобщо не са провеждали терапия, а 27 пациента бяха с локална терапия с антиглаукомни медикаменти, невключващи простагландинов аналог. Оперираните от перде бяха 38, а останалите 32 не са. При всички пациенти проведохме терапия с Tafluprost по една капка вечер. Това ни даде възможност да направим извода, че терапията с препарата „Tafluprost“ е уместна и 100-процентово ефикасна за намаляване на вътреочното налягане при случаи на глаукома и очна хипертензия", обясниха лекарите от МБАЛ „Централ Хоспитал“, чиято презентация бе представена по време на Седемнадесетия симпозиум на Българското глаукомно дружество.
„Нашето отделение фокусира вниманието си върху битката с глаукомата, тъй като почти четвърт милион българи вече страдат от това заболяване", заяви д-р Власиадис.
Заболяването е коварно – започва с бавно, постепенно ограничаване на зрителното поле, което до един момент е неусетно за пациента. Затова е известно като „тихия крадец на зрение“. Засяга предимно хора над 60 г., но вече се диагностицира и при по-млади.
Началникът на офталмологията припомни, че неговият екип до края на март провежда безплатни прегледи за глаукома. Тъй като всички часове за консултации вече са запълнени, много скоро ще обявим датите за следващата кампания, което пак ще реализираме със съдействие на Ортодоксалния орден на Хоспиталиерите, увери д-р Власиадис.