Пловдивчанка: Още при първите симптоми на Ковид, знаех, че ще даря плазма

Автор: Plovdiv Now 12274
Пловдивчанка: Още при първите симптоми на Ковид, знаех, че ще даря плазма
Пловдивчанката Марта Божикова  сподели в социалните мрежи как е протекло даряването на кръвна плазма от нейна страна, 40 дни след като е била установена с коронавирус. Ето какво написа нашата съгражданка:
 
Още при първите симптоми на Ковид, знаех, че ще даря плазма, за да споделя безценните антитела с човек в нужда. Ето, че и този миг дойде, 40 дни след положителния тест. А този пост е посветен на всички, които имат воля и желание да направят същото, но по една или друга причина не са достатъчно информирани по темата.
 
В Пловдив може да се дари на едно единствено място - Центъра за трансфузионна хематология, който се намира в сутерена на Окръжна болница откъм Спешния вход. Служителите, които работят там, са просто невероятни - усмихнати, приветливи, мили, грижовни! От първото позвъняване по телефона за получаване на информация до финалното оформяне на документите по процедурата се чувствах обгрижена и в изключително добронамерена среда.
 
Процедурата по даряване протича в два етапа. За да си дарител е необходимо да са изминали 40 дни от началото на заболяването (по възможност удостоверено с PCR или антигенен тест).
 
В първия етап се взема кръв за изследване. С нея се определя кръвната група, наличието на антитела, както и липсата на инфекции като ХИВ, сифилис, хепатит. Аз лично се обадих предварително и уговорих ден, в който да отида за тези изследвания, но не мисля, че това е задължително.
 
Вторият етап е даряването, за което предварително се обаждат от Кръвния център и определят ден и час. За съжаление поради наличието на един единствен апарат за плазмафереза, даряването се насрочва за след около седмица, а към настоящия момент дори вече насрочват за януари. Самата процедура отнема около час, час и половина. В същинския процес се редуват 3 цикъла на „извличане“ и „връщане“ на кръв. По време на един цикъл определено количество кръв се изтегля и се фракционира на плазма и клетъчни елементи /еритроцити, тромбоцити, левкоцити/. Червените кръвни телца се връщат обратно в организма на донора, което прави даряването на плазма значително по-щадящо в сравнение с обикновеното даряване на кръв. Казват, дори, че било полезно! С плазмата се извличат токсини, вируси и разни други вещества, които са се натрупали в организма през годините. Резултатът – повишена енергичност и подмладяване.
 
Дарената плазма се разделя на 3 терапевтични дози. Обикновено на болен се прелива една доза първия ден, след почивка от 24–48 часа се прелива втора доза.
 
Тъй като червените кръвни телца и другите клетки в кръвта се връщат обратно в организма на донора, възстановяването след даряване става за 2-3 дни (но по отношение на физическите усещания бих казала, че не почувствах дори умора или слабост след процедурата – върнах се в офиса и работих с пълна пара. По протокол плазма може да се дарява всяка седмица, няколко пъти.
 
Тъй като търсенето е голямо, важно е да има повече дарители, за да се натрупа запас, какъвто към момента за съжаление не съществува. Особено търсени са дарители от кръвна група АВ (която група може да дарява плазма на всички останали) и В.
 
Ами това е. Не боли и си струва! - завършва публикацията си Марта.
Снимка: фейсбук
 
 
 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина