В 16-тото издание на конкурса "Млад предприемач" участваха 15 таланти от Пловдив със своите иновативни проекти, насочени в различни сфери от живота и науката. Като най-добър се отличи проектът на Любомир Владимиров, представляващ автомобилни симулатори, достъпни за всички желаещи да се учат да шофират. Но тази победа не е единственият белег за амбицията и упоритостта на Любомир. Той успява да се свърже лично с Илон Мъск и получава отговор от него. Любомир разкри цялата история покрай тази комуникация, след като, разбира се, разказа подробно за симулаторите, които му донесоха отличието в тазгодишното издание на пловдивския конкурс, предаде trafficnews.bg.
- Здравейте, Любомир, и честито отличие! Бихте ли разказали накратко какво представлява Вашият проект?
- Проектът представлява реализация на идея, която имам от 13-годишен. Още тогава направих един симулатор от подръчни материали, който включваше волан, педали, скорости и табло от истинска кола. Той можеше да се включи към компютър и да стане контролер, т.е. да се управлява като автомобил в различни компютърни игри.
Тогавашната идея, разбира се, еволюира в малко по-амбициозен проект, който представлява истински автомобили, на които оригиналната апаратура е премахната, а на нейно място се поставят съоръжения, които са изработени от мен, в това число хардуерни платки и механични конструкции, позволяващи реалистично усещане на волана и скоростите. Пак по същия начин симулаторите могат да се използват за компютърни игри като контролер, като разликата с едновремешния проект е, че сега самият волан взима данни от играта, например, за усилията, които се прилагат върху предните гуми. Освен това има електродвигател, който върти волана, така че да пресъздаде поднасяне на колата, загуба на сцепление и всякакви ситуации, които в реални условия биха повлияли на въртенето на волана. Важно е да кажем също, че самата скорост и усилие на завъртане на волана, измерени в нютон-метри, са доста съизмерими с реалните. Същото се отнася за скоростите и педалите.
Искам да обърна внимание също и на детайл в скоростната кутия, за който съм пуснал патент. С натискането буквално на едно копче самата структура на кутията се променя и става от шестскоростна в секвенциална.
- А каква е личната Ви история, която стои зад идеята за създаването на такъв проект?
- Както вече казах, идеята се появи, когато бях на 12-13 години, т.е. преди около 13 години. Тогава имах необходимост да играя компютърни игри, но нямах пари да си купя волан и така реших да си го направя. В едни снимки, които показвах наскоро, се вижда, че педалите съм ги правил от парчета паркет. Първия ми симулатор съм го създал с помощта на всякакви изрезки и останки – само заради огромното ми желание да играя компютърни игри. Доста време бях оставил на пауза реализирането на проекта в мащаб, достъпен за всички хора, докато един ден не прецених, че вече имам такава възможност.
- През годините, докато сте развивали проекта, имате интересна история с Илон Мъск. Бихте ли я разказали?
- О, да. Всъщност, тя се случи по време на един друг проект преди около три години, когато започнах да разработвам компютърна игра за оцеляване на Марс. Най-общо казано играта представлява стъпките, които човек трябва да направи, за да се засели на Червената планета. А за да е максимално реалистично, реших да включа и истинските лога на компании и организации, които се занимават в посока наистина да намалят разстоянието до Марс – НАСА и SpaceX. И понеже знам, че Илон Мъск е от хората, които лично управляват акаунта си в X (Twitter), реших да му пиша по две причини – да направя по-интересна маркетингова стратегия с цел реклама и да получа разрешение да използвам логата на Tesla и SpaceX. На 154-тия ден той ми отговори, че мога да открадна логата, за което най-вероятно нямало да ме съди.
- А досега свързвали ли сте се и с други личности от този мащаб?
- Крайната цел в случая ми беше Илон Мъск, понеже неговата компания SpaceX въвежда най-големите иновации в сферата, а останалите просто се опитват да я догонят. Смятам, че след като успях да получа отговор от него, би било безсмислено да се свързвам с друг.
- Сега, след този завой в разговора ни, се връщаме отново към конкурса „Млад предприемач” и следващия въпрос – в какво ще вложите спечелената сума от награждаването?
- Близо от месец проектът вече е реализиран, тъй като крайният срок на конкурса се удължи с няколко месеца. Първоначално бях пуснал бизнес план на етап разработка, но след като се забави конкурсът, ние успяхме да стартираме проекта. Това обаче не означава, че сме приключили с разработките. Те първа замислям механични нови преструктурирания на системата на съединителите, за да бъде усещането още по-реалистично. А по отношение на скоростите, доста интериорни промени смятаме да направим. Има много нововъведения, така че средствата от 10 000 лв. от наградата ще бъдат от голяма полза.
- И за финал – какво пожелавате на нашите читатели за Новата година?
- Здраве пожелавам на първо място. А във връзка с темата ни на разговор пожелавам успехи, упоритост и постигане на целите си през 2025 г.