След първия бойкот срещу високите цени в магазините миналата седмица, четирите иницииращи го организации обявиха и 20 февруари като ден за втора „вълна”, като мотото днес е да се пазарува само българска стока и само от малки магазинчета. Но ако миналата седмица 84% бяха пловдивчаните, решили да подкрепят бойкота, то сега голяма част от участниците в анкетата бяха категорични, че… не знаят за протеста. Една от тях беше гражданка, която заяви пред наш репортер, че има информация за днешния бойкот, но няма да го подкрепи, тъй като търси конкретен хранителен продукт, предлаган само в една от големите вериги и никъде другаде.
„По принцип подкрепям мнението, че цените на храните са високи за българските заплати, но на мен ми е нужно конкретно био мляко, което не намирам в малък магазин. Това е една от причините и другите хора да предпочитат веригите – изборът е голям, а освен това се предлагат и продукти без аналог на изгодна цена. Защо и малките магазини не помислят в тази посока, за да привлекат купувачите” – категорична е Биляна Младенова пред trafficnews.bg.
Нейното мнение допълва и това на Момчил Йорданов, който смята, че цените у нас са едни от най-ниските в Европа въобще.
„Много хора оправдават скъпотията с ниските български заплати. Аз мисля, че ако човек е високо квалифициран и работлив, не може да остане на нископлатена работа. Айде, за пенсионерите може да е скъпо, понеже те не взимат много, но младите хора в разцвета на силите си трябва да се запитат защо нямат пари, а не да протестират, че били високи цените на храните,” – коментира Момчил. Допълва, че дълги години е работил в чужбина и като цяло намира хранителните стоки у нас за значително по-достъпни.
Семейство Петкови пък коментираха, че големите вериги предлагат по-качествена стока в сравнение с малките, където все се опитват да ти пробутат продукт с изтекъл срок на годност или препакетиран с български етикет, при условие, че е бил закупен от Гърция или Турция на безценица.
„Ние хубаво днес ще бойкотираме, като пазаруваме български стоки в малките магазини, само че кой може да ни гарантира, че тези стоки наистина са български, при условие, че в момента нямаме родно производство? Къде са били произведени, от кого и най-вече – може ли количеството да задоволи нуждата на българските потребители?” – възмущава се Стоян Атанасов.
За разлика от сутринта на миналия четвъртък, когато паркингите пред търговските вериги бяха пусти, днес гъмжаха от автомобили. Дали хората не знаеха, че се провежда бойкот, или просто нямаха желание да го подкрепят, защото не виждат смисъл – остава да гадаем.