Пловдив става снимачна площадка на два филма

Автор: Plovdiv Now 8613
Пловдив става снимачна площадка на два филма

През юни започват снимките на първите филми от поредицата КИНОПЛОВДИВ, поредица от 7 късометражни филма, вдъхновени и посветени на град Пловдив. Режисьорските екипи започват този петък, а проектът е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.

Режисьорът Павел Г. Веснаков („Чест“, „Зевс“, „Откраднат живот“) е в Пловдив и заедно с екипа си е на финалната права за започване на снимки по филма си „Химера“, този петък, 15 юни. За три снимачни дни екипът ще заснеме историята за шофьор, който намира митично създание в задния двор на блока си. След като разбира, че полицията не може да му помогне, е принуден да се обърне към Бог. Актьорските роли са поверени на Георги Иванов, Йоана Буковска-Давидова, Даниел Рашев и Иван Пасков, а оператор е Орлин Руевски.

Тандемът Петър Вълчанов и Кристина Грозева („Урок”, „Слава”) показват Пловдив през детските очи на Тео, която израства в града на тепетата. „Тео, която живее на покрива“ ще бъде заснет на покрив в близост до паметника Альоша от 23 до 27 юни, с актьорски детски състав предимно от Пловдив – родният град на оператора Кирил Проданов и на режисьора Петър Вълчанов.

Двата режисьорски екипа прекараха по месец в града, за да съберат истории, да се срещнат с местни герои, да изберат подходящи локации и да уловят специфичната атмосфера на града. Освен емблематичните за града забележителности, режисьорските екипи са се спрели и на интересен антикварен магазин, покрив в близост до паметника Альоша, задблоково пространство, тиха скрита уличка и площад.

Останалите пет късометражни филма, с които всички филми правят общ филм-омнибус, посветен на Пловдив, ще се снимат през лятото в града на тепетата. Очаква се пълнометражният филм да е завършен до края на годината и да има премиера през март 2019 година.

За Павел Г. Веснаков:

Завършва кинорежисура в Нов български университет. Късометражните му филми „Влакове”, „Парафиненият Принц”, ”Чест” и “Зевс” му носят награди от филмовите фестивали в Сараево, Клермон-Феран, Брест, Балчик, София и др. Филмът му “Чест” печели едновременно голямата награда и номинация за Европейските филмови награди на един от най-важните фестивали за късометражно кино в Европа - този в Клермон-Феран. В международната конкурсна селекция на събитието са избрани 75 филма от цял свят, селектирани измежду над 6500 кандидати. С този филм Веснаков печели за втори път „Златна роза” за късометражен филм. Късометражният „Зевс” има световна премиера на Международния кино фестивал в Локарно, един от четирите А-клас фестивали в Европа.

За Петър Вълчанов и Кристина Грозева:

Петър Вълчанов и Кристина Грозева започват да работят в творчески тандем още като студенти в НАТФИЗ „Кр. Сарафов”. Двамата са членове на Европейската филмова академия, съ-сценаристи и съ-режисьори на късометражния филм “Скок” - номиниран за Европейските Филмови Награди през 2013 г. и носител на редица отличия, сред които Голямата награда на Международния фестивал за късометражни филми в Брюксел и Наградата за най-добър филм на фестивала в Бусан (Южна Корея). „Урок“ е техният първи пълнометражен игрален филм, носител на над тридесет награди от международните фестивали в Сан Себастиан, Токио, Монтърей, Варшава, Гьотеборг, Солун, София и др. „Урок” е първият български филм с редовно киноразпространение в САЩ и е сред трите европейски филма, номинирани за наградата ЛУКС на Европейския парламент, има над шестдесет фестивални участия в целия свят. Вторият им игрален филм „Слава” повтаря успеха на “Урок”, като също така става българската номинация за чуждоезичен Оскар за 2017 г. Петър Вълчанов е докторант и преподавател по режисура на кастинга в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Кристина Грозева е преподавател по кинорежисура в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”.

За КИНОПЛОВДИВ:

КИНОПЛОВДИВ е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата през 2019 г. Мисията ѝ е да обогати културния календар на града и да допринесе за развитието на филмовата творческа индустрия, като въвлече млади български режисьори и местни общности в общо кино преживяване. През 2018 и 2019 г. в Пловдив са предвидени поредица от режисьорски резиденции, майсторски класове, творчески работилници и срещи с публиката, както и създаването на омнибус от седем късометражни филма, вдъхновени от Пловдив и посветени на града.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина