Пловдив сериозно изостана в санирането на блокове по програмата на правителството. Парите за първия етап на програмата вече свършиха, а държавата мисли да отпусне и нови средства за следващ етап. Най-вероятно обаче той ще бъде с определено участие на собствениците на етажната собственост.
От първия етап се вижда, че Пловдив е спечелил 73 жилищни сгради за саниране, от които 69 са въведени в експлоатация, а при още четири са започнали строително-монтажните дейности.
В цялата Пловдивска област общият брой на санираните сгради е 150. След областния център на второ и трето място са Асеновград и Карлово със съответно 28 и 26 жилищни сгради . След това е Сопот със 7, Стамболийски – 5, Лъки и Раковски по 4 и Хисаря – 3.
Абсолютен първенец по брой санирани сгради е Бургас с 205, на следващо място е София със 166, Благоевград – 143, Хасково – 110 и Стара Загора със 75.
Освен програмата на правителството в Пловдив трябва да се обновят жилищни сгради по енергийната програма на ОП „Региони в растеж”. По програмата задължително трябва да се изразходват 18 млн. лева за това перо, тъй като има опасност от финансова корекция на целия проект.
Досега е пусната само една обществена поръчка за 3 млн. лева и обхваща 5 блока. Вече цяла година няма избран изпълнител за проекта, като процедурата бе пусната през юни 2019 година.
Първата сграда е 10-етажнният жилищен блок на улица "Иван Стефанов Гешев" №30 в район "Западен". На етаж са разположени по пет апартамента, като общото РЗП е над 5000 кв. м.
Планирано е от първия до десетия етаж да се осъществи монтаж на външна топлоизолация, ремонт на покрива на сградата и подмяна на дограмата. Прогнозната цена е 681 615 лева без ДДС.
Другата сграда е на бул. "България" №196 в район "Северен" и идентична като конструкция с първата, като РЗП-то е по-малко от - 4416 м2. Мерките, които ще бъдат извършени там са монтаж на външна топлоизолация, покрива, подмяна на дограма, топлоизолиране на пода към неотопляемите зони на сградата и подмяна на осветителни тела с ново енергоспестяващо осветление. Прогнозната цена е 596 160 лева.
На следваща позиция е многофамилна жилищна сграда на бул. "Българи"” – номерата 45 и 47. Тя е с два входа, състоящ се от седем жилищни и един полуподземен сутеренен, а общо апартаментите са 33, а РЗП-то е 3511,14 м2. Дейностите там ще са същите, като на първата сграда, а цената се очаква да е около 421 336 лева.
Най-големият обект се намира на бул. "Васил Априлов" №83-91. Той е с пет входа, състоящ се от четири жилищни и един полуподземен сутеренен етаж, а общият брой на апартаментите е 58 с разгъната застроена площ от 6542.63 кв.м. С обследването за енергийна ефективност са предписани идентични като с другите обекти мерки, а прогнозната цена е 785 115 лева без ДДС.
Последната сграда се намира в район "Източен" на ул. "Жеравна" №1 и 3. В двата входа има 27 апартамента с общо РЗП от 2631 м. С обследването за енергийна ефективност са предписани следните енергоспестяващи мерки – подмяна на дограма, монтаж на външна топлоизолация и топлинно изолиране на покривна конструкция, както и подмяна на осветлението. Сумата е около 315 хил. лева по тази позиция без ДДС.
Отделно е пусната и позиция за авторския надзор на обектите е на стойност от 280 хил. лева.