Министерството на земеделието прави пилотно заснемане с елитарна камера, която обхваща област Пловдив. От тези данни се извлича прецизен модел на релефа, който е от полза за земеделците в района.
„Идеята е, ако има интерес, да се привлече финансиране и да се направи такова заснемане на площта на цялата страна,” – коментира проф. Димитър Греков – два мандата Ректор на Аграрния университет и бивш министър на земеделието по време на Кръгла маса, провела се в Аграрния университет. Във фокуса на форума беше темата за сателитните технологии в помощ на интелигентно растениевъдство и климатичната адаптация, предаде trafficnews.bg
„Основният повод за организирането на това събитие е спечелването на финансиране от страна на Аграрния университет от Европейската космическа агенция, което е във връзка с проект за обновяване на учебното съдържание. Фокусът в него е дигитализацията, новите технологии, сателитните системи, данните от тях, както и обработката и използването им,” – коментира доц. д-р Боряна Иванова, Ректор на Аграрния университет при откриването на форума.
Камен Илиев на свой ред показа практически примери за използването на сателитни технологии, кои.о посочват в реално време какво е съотношението между застроена и незастроена площ конкретно в Пловдив, какво е качеството на растителността и какви грижи е препоръчително да се полагат за подобряването на зелените площи. От сателитни снимки, които той показа в своята презентация се видя ясно, че на Младежки хълм качеството на растителността не е добро, тъй като местността се намира в близост до големи булеварди с натоварен трафик. Освен това по думите му още през 2010 г. е създадена 3D-технология, благодарение на която се придобива още по-пълна представа за състоянието на тревните площи около сградите.
„Както в армията е важно къде точно се намираш и с каква скорост се движиш, така е и в растениевъдството. Затова трябва да работим повече в полза на движението напред,” – коментира Илиев.
Форумът завърши с дискусия на тема „Пловдив – зелен и устойчив на климатичните промени”, в която стана ясно, че дирекцията на Офиса за трансфер на технологии от доста време работи с цифрови данни за идентификацията и поддържане на земеделските парцели, затова разполага с много данни, които са от самолетното фотозаснемане и са публични. Освен цифровата ортофотокарта, има и модел, който се извлича от самолетното заснемане. От съвсем скоро са налични парцелите, които са необходими на земеделците за засяването на култури, са налични. Те могат да бъдат изискани с нетърговска, учебна цел от всякакви институции.
Срещата събра специалисти в областта на растениевъдството, сред които Георги Праматаров – Директор на дирекция „Идентификация на земеделските парцели” от Министерството на земеделието и храните, Донка Щилянова – Началник Отдел „Образование” в Община Пловдив, доц. д-р инж. Християн Панайотов – заместник-директор па международната дейност и интернационализацията от Технически университет-София, Филиал Пловдив и Камен Илиев – Директор на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана.