Пътят на един дърворезбар: от детската мечта до собствено ателие на Улица на занаятите в Пловдив
Автор:
Plovdiv Now
12:30, 29.12.20241159
Не са много онези, които могат да се похвалят, че са изпълнили някоя голяма своя детска мечта, а към днешна дата са се превърнали в утвърдени професионалисти. Един от тях е Костадин Деведжиев , който се среща с дърворезбата, когато е едва в четвърти клас. През 70-те години в квартала му отваря резбарска работилница, собственост на Кина Ружина. Костадин остава толкова впечатлен от видяното, че почти веднага пожелава да общува трайно със занаятчиите, а един ден да стане и истински майстор като тях. За да сбъдне мечтата си, той излиза от родния Асеновград и стига до Стария град на Пловдив, където понастоящем има собствена работилница, разположена на Улица на занаятите, и притежава Майсторско свидетелство за художествена обработка на дърво и дърворезба.
„В тийнейджърска възраст се запознах с първия ми учител – Николай Влашев от Куклен, и започнах от първата стъпка в занаята, което е шлайфането на резбата,” – разказва майсторът. Уточнява, че длетата не се хващат веднага, а трябват няколко години, за да се подготвиш. Или поне на него му е било нужно това време. Малко по-късно той оставя замалко занаята встрани, за да отвори кръчма в Смолянско. Но един ден негов приятел му се обади и го информира, че започва обучение по дърворезба. Пита го дали иска да се включи.
„Всеки, който е държал малък бизнес, знае, че е не е лесно да го затвориш. Но аз за 48 часа освободих заведението и слязох да се уча. Беше въпрос на упоритост да продължа с тази работа, защото в първите няколко месеца вадих само по 2 лв. на ден, което дори и на тогавашния стандарт беше нищожно,” – споделя още Костадин.
Според майстора, този занаят няма научаване, тъй като всеки ден се появяват все по-нови техники, които е нужно да бъдат разучени. В един момент експериментирането се превръща в мания, която те кара да предизвикваш себе си и своята фантазия. А дърворезбата позволява пълна свобода при реализирането на идеите, убеден е Деведжиев. Граница в това отношение може да постави само ума на човека. Затова креативните и дейни хора имат по-голям шанс за просперитет в областта.
Майсторът пояснява, че съществуват различни разновидности и стилове в резбата, така че е доста трудно човек да стане професионалист във всичките. Например, основна разлика при работата по миниатюрата и по-едрата резба, било, че се работи с коренно различна апаратура и инструменти, които, освен всичко, изискват и доста сериозна финансова инвестиция.
„Аз специализирах в стиловете барок и рококо, тъй като първоначално дълго време работех в производство на класическа мебел в тези стилове,” – разказва майсторът. – „Преди шест години обаче дойдох тук, на Улица на занаятите. Най-напред имахме като идея да предлагаме мебели тук, но когато дойдохме и видяхме колко са малки помещенията, бързо се отказахме. Насочихме се към предлагане на по-дребни предмети.”
В тази работа, както и в много други сфери, за да бъдеш успешен се иска време, много труд и себеотрицание. Майсторът не крие, че съвсем съзнателно е избрал да работи 365 дни в годината по минимум 12 часа на ден. Признава, че това е нещото, което го крепи жив. Освен това в навечерието на Коледните празници ателието му остава отворено за уъркшоп за деца в рамките на десет дни. Така малчуганите имат шанса – също като своя преподавател – още в ранна възраст да се насочат към занаятчийството.
„Тъй като вече шеста година предлагам уроци, съм забелязал, че по-уверени са подрастващите над 12 години. Фината моторика при тях вече е достатъчно добре развита. Любопитно е, че често децата се показват като по-отговорни и послушни от възрастните, изпълняват инструкциите ми много по-стриктно, докато големите си позволяват своеволия. Тъй като в работилницата ми инструментите са остри, това опърничество бързо носи последствия.”
В този ред на мисли Костадин Деведжиев разкри, че през 2025 година предстои да стартира специален проект Училище на занаятите, което ще посрещне за обучение деца от цялата пловдивска област. Организатор на събитието е Регионална занаятчийска камара, а курсът ще бъде безплатен за посетителите. Ще има две или три паралелки, които ще посещават часове при различните майстори. В работилницата по дърворезба могат да се запишат до три деца в паралелка, тъй като пространството не е голямо. В края на курса ще се организира благотворителен търг, в който ще бъдат изложени творбите, а средствата от продажбите ще бъдат дарени за популяризирани на Улица на занаятите.
А в края на нашата среща Костадин Деведжиев се обърна към читателите на TrafficNews със специално послание за Коледните и Новогодишните празници:
„Скъпи малки и големи, благодарете повече за това, което имате! Спомняйте си по-често за думата „благодарност” и нейното значение „дарявам с радост”. То е много важно. Благодарете, че сте се събудили и близките ви са до вас, а на масата има храна! Тези неща не бива да ги приемаме за даденост, както често се случва. И още нещо – както казва големият Джоко Росич – не забравяйте да казвате и да показвате на близките си, че ги обичате. Защото ще дойде ден, когато или вие няма да можете да го кажете, или те няма да могат да го чуят.”