Папа Франциск бе с покривало, подарено му в България, на последната си изява вчера

Автор: Plovdiv Now 3268
Папа Франциск бе с покривало, подарено му в България, на последната си изява вчера

На церемонията от ложата на „Свети Петър" вчера, на последния Великден на папата, Бенедикт е сложил омофор, който е получил като подарък при посещението си в България. Това съобщи Нова тв.

Омофор произлиза от гръцката дума за „покров, покривало" и в богословието е част от епископското или папското облекло. Представлява широка лента с изображения на кръстове, спускаща се от двете страни на гърдите, преминаваща отзад на врата.

Папа Франциск бе на официално посещение в България от 5 до 7 май 2019 г. Той пристигна в София на 5 май. В столицата главата на Римокатолическата църква се срещна с българския патриарх Неофит, с президента Румен Радев и посети Народното събрание. На следващия ден Франциск посети пловдивския град Раковски, където се срещна с представители на католическата общност. 

Три месеца е продължила изработката на един от ценните подаръци за Папа Франциск - тържественият омофор.

Той е дело на жена, която е експерт в изработването на църковни одежди - Нина Димитрова.

Тя получила поръчката за изработването на омофора от премиера Бойко Борисов и от Дирекцията по вероизповеданията. От 13 години тя шие църковни одежди. Занаят, който усвоила в Гърция. Тъй като не е католичка, се наложило да изучи каноните на Ватикана.

Междувременно в 9:45 сутринта кардинал Кевин Фарел, Камерленго от Апостолическата камара, обяви смъртта на папа Франциск от Casa Santa Marta със следните думи:

„Скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя за смъртта на нашия Свети отец Франциск. В 7:35 ч. тази сутрин епископът на Рим, Франциск, се завърна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на служба на Господ и на Неговата Църква. Той ни учи да живеем според ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов, особено в полза на най-бедните и най-маргинализираните. С огромно благодарност за неговия пример като истински ученик на Господ Исус, ние предаваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единия и Триединния Бог."

През април 2024 г. покойният папа Франциск одобри обновено издание на литургичната книга за папските погребални ритуали, което ще бъде използвана за предстоящата, все още необявена, траурна литургия. Второто издание на Ordo Exsequiarum Romani Pontificis въвежда няколко нови елемента, включително как трябва да се постъпи с с тленните останки на папата след смъртта. Установяването на смъртта се извършва в параклиса, а не в стаята, където е починал, а тялото му веднага се поставя в ковчег.

Според архиепископ Диего Равели, майстор на апостолските церемонии, покойният папа Франциск е поискал погребалните ритуали да бъдат опростени и фокусирани върху изразяването на вярата на Църквата във възкръсналото Тяло на Христос.

„Обновеният ритуал“, каза архиепископ Равели, „се стреми да подчертае още повече, че погребението на Римския понтифик е на пастор и ученик на Христос, а не на могъща личност от този свят“.

Папата беше приет в поликлиничната болница "Агостино Джемели" в петък, 14 февруари 2025 г., след като страдаше от пристъп на бронхит в продължение на няколко дни. Клиничната му картина постепенно се влоши и на 18 февруари беше диагностициран с двустранна пневмония. След 38 дни в болница, покойният папа се върна във ватиканската си резиденция в Casa Santa Marta, за да продължи възстановяването си.

През 1957 г., в началото на 20-те си години, Хорхе Марио Берголио претърпява операция в родната си Аржентина за отстраняване на част от белия му дроб, който е бил засегнат от тежка респираторна инфекция.

Докато остаряваше, папа Франциск често страдаше от респираторни заболявания, като дори отмени планирано посещение в Обединените арабски емирства през ноември 2023 г. поради грип и възпаление на белите дробове.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина