Общинска фирма тегли 2 млн. лева заем, за да рециклира гуми в Пловдив, надява се на 150 бона печалба

Автор: Plovdiv Now 5269
Общинска фирма тегли 2 млн. лева заем, за да рециклира гуми в Пловдив, надява се на 150 бона печалба

Струва ли си новото общинско дружество „Инсинератор Пловдив” ЕООД да изтегли 2 млн. лева заем, за да изгради апаратура за рециклиране на употребявани автомобилни гуми? Общинските съветници дадоха зелена светлина за тегленето на новия заем, но според част от тях това начинание не е рентабилно. Камен Шишманов от ВМРО изтъкна, че през годините е имало няколко опити за изграждане на такава инсталация, които винаги са завършвали с провал.

В мотивите на решението е записано, че предполагаемата финансова ефективност е от 150 000 лева годишно. Бе зададен и въпросът струва ли си да се тегли този заем, който ще се изплаща най-малко 12 години.

 Инсталацията, която ще е на площ от 400 кв.м, ще преработва излезлите от употреба гуми, като крайният продукт е гумен прах и гумени гранули от 2 до 5 мм. Инсталацията има електромагнит, който извлича метала от гумите, който също се рециклира.

Гуменият прах се употребява в производството на асфалтова смес, като подобрява износоустойчивостта на настилката. С гранулите се изработват гумени плочи, използвани в изкуствените спортни и детски игрища. 

Така общата финансова тежест, която ще поеме фирмата е над 8 млн. лева. С тези пари трябва да се завърши проектът за инсинератора, който по план ще генерира сериозни приходи, като ще реши и редица екологини проблеми.  

Проектът за регионален инсинератор за болнични отпадъци в Пловдив бе част от Плана за действие към Националната програма за управление на дейностите по отпадъците 2003-2007 г.  Тогава страната ни получи безвъзмездно от Швейцария  близо 5 млн. лева за доставката на инсталация за изгаряне и за техническа помощ. От наша страна бяха инвестирани около 9 млн.лева, като  2,1 млн. лева бяха от ПУДОС,  5 млн. лв. са от държавата и 1,7 млн. лв. собствени средства на Община Пловдив.

След като по проекта започна мащабна работа, в един момент между Община Пловдив и чужда  фирма възникна спор за оборудването, който продължи повече от 3 години и дори арбитраж не успя да ги реши. В този момент сградата на бул. „Кукленско шосе” е почти завършена, като вътре има и част от оборудването.

 В крайна сметка общината прекрати договора с фирмата и се зае с план за довършване на инсинератора .  През 2016 година Общината отново се отказва от това намерение и предложи имота за концесия, чрез която да се търси външен инвеститор за обекта. Това също претърпя провал и теренът от няколко декара на Кукленско шосе продължава да стои недовършен.  

През 2017 година Общинският съвет реши да се създаде ново общинско предприятие „Инсинератор Пловдив” ЕООД, а в началото на годината бе избран и постоянен управител на общинската фирма в лицето на Дончо Кацарев.

Сред дейностите на предприятието са приемане и транспортиране, складиране и съхраняване на болнични отпадъци, обезвреждането им чрез екобезопасно изгаряне с инсинератор, депониране на генерирани отпадъци от дейността на инсинератора и други. Той трябва да приема всички медицински отпадъци от Пловдив, където има най-много болници на глава от населението, както и от Смолян, Кърджали, Хасково и Пазарджик.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина