Област Пловдив отново е на челно място по брой пътнотранспортни произшествия, пострадали и загинали за настоящата година. От началото на годината в страната са настъпили 6400 катастрофи, като 416 са загиналите лица. Статистиката показва, че броят на жертвите е с 57 по-малко от миналата година, но в същото време броят на произшествията е значително по-голям от предходния отчетен период. В област Пловдив обаче, броят на загиналите се увеличава на годишна база и докато всеки говори как се работи по превенция, то негативната тенденция се засилва с всяка следваща година.
„През тази година загиналите за съжаление също са повече от предходната, като причините са много разнообразни. Относно него имаме една за съжаление устойчивост през годините с много малки отклонения. Не можем да откроим някоя, която е съществена, тъй като очевидно се касае по-скоро за манталитет и отношение към правилата за движение и подходът наистина трябва да започне от децата и ако има пропуски в тяхното възпитание да ги променим”, каза директорът на пловдивската полиция старши комисар Георги Машонов след откриване на нова детска площадка по безопасност на движението в ДГ "Майчина грижа". Той допълни, че за да се преборим с пътния травматизъм, превенцията трябва да започне още от ранна детска възраст.
Той допълни, че се работи и по отварянето на лаборатория в Пловдив, където да се обработват пробите за наркотици на шофьорите, но не е ясно кога всъщност ще започне да работи тя.
Има избрани помещения, които към момента се оборудват, обучават се и кадрите, които ще работят в нея и всичко е в ход”, каза още директорът на пловдивската полиция. Той обаче не пое ангажимент да се ангажира с конкретен период, когато евентуално ще започне да функционира, тъй като по думите му „не зависи само от него”.
Бързината при проверка на кръвните проби е от изключителна важност, защото през последните години десетки българи пострадаха заради фалшиво - положителни полеви тестове. Според статистиката около 45% от тестовете на пътя са дали фалшиво положителен резултат.
Припомняме, че обществената поръчка вече е в ход и според план графикът тя трябва да заработи през следващата година. Пловдив спешно има нужда от такава лаборатория, защото когато апаратурата заработи, изследванията на кръвните проби ще стават в пъти по-бързо - до ден-два. Така ще се спестят време и средства. Към този момент кръвните проби за изследване за употреба на наркотици се изпращат във ВМА в София и изследването им отнема от няколко месеца до година, в които водачът е без книжка.
Прогнозната сума за лабораторията в Пловдив е 248 166,70 лева. Изпълнителят трябва да достави хроматограф , заедно с необходимите консумативи и аксесоари за работата му, както и да осигури обучение на хората, които ще работят с него. За работа с него ще бъдат обучени петима служители на Областната дирекция. Крайният срок за подаване на документите изтече на 20 ноември 2024 година.