Близо три месеца след като прерязаха лентата на новите социални жилища в Пловдив, сградата все още е без Акт 16. Припомняме, че на 15 октомври миналата година на заключителна пресконференция представители на Община Пловдив заявиха, че нуждаещите се от дом ще бъдат настанени в жилищата на ул. „Владая” преди Коледа. Въпреки това уверение обаче сградата все още е необитаема и не е въведена в експлоатация.
Причината за това е възникването на технически проблеми, които са наложили удължаването на срока за издаване на Акт 16, заяви пред TrafficNews зам.-кметът по финанси и социални дейности Женя Петкова. По-рано срокът също беше удължен, тъй като жилищата се заустваха в канализацията на улицата, която в този период се ремонтираше и се изчакваше нейното завършването.
Тя добави, че към този момент проблемите са отстранени, като се очаква сградата да бъде въведена в експлоатация до 31 януари. Все още няма яснота относно размера на наема, тъй като наредбата ще претърпи промени.
9-етажният блок разполага с 74 апартаменти, като 40 от тях са едностайни, 22 двустайни, 8 тристайни и 4 четиристайни апартамента, 18 паркоместа, както и общи спомагателни помещения. Жилищата ще бъдат предоставяни за настаняване на уязвими групи от населението и други групи в неравностойно положение.
Припомняме, че жилищата бяха построени с европейски средства на стойност 9,2 млн. лева, като от общинския бюджет го съфинансираха с 1,2 млн. лева. Апартаментите са с различна големина от 25 до 100 кв.м, като ще се дават според броя на членовете на семейството.
За жилищата могат да кандидатстват хора без покрив на главата, както и такива, които живеят в много лоши битови условия, непълнолетни родители, многодетни семейства или хора с деца с влошено здраве и увреждания, както и за лица, чийто среден доход на член от семейството за предходните 12 календарни месеца от всички източници е по-нисък от законоустановения месечен размер на гарантирания минимален доход за страната, определен с акт на Министерския съвет.
Условието е тези хора да не притежават никакво имущество – движимо и недвижимо, да не отказват работа и да са ангажирани с образованието на децата си. Те ще могат да ползват жилищата до 3 години от настаняването си.
Идеята е за този период пловдивчаните в неравностойно положение да стъпят на краката си и да се включат пълноценно в обществото – да намерят работа, квартира и да могат да се издържат.