Сградите на улиците „Сокол“, „Батак“ и „Елба“ в пловдивския квартал Столипиново отново излизат на дневен ред, след като общинските съветници от „Браво Пловдив“ посетиха района по сигнал на граждани. Поводът – наводнени мазета, течащи водопроводи и изцяло компрометирана инфраструктура в 22 жилищни блока с общо 103 входа, по-голямата част от които са общинска собственост.
„Това са най-рисковите жилищни сгради в града. Мазетата са напълно наводнени, мирише на мухъл, а питейна вода буквално изтича по стените и стълбищата. Ситуацията е критична и не търпи повече отлагане“, заяви Ангел Молев, общински съветник от „Браво Пловдив“.
Проблемът не е нов – още през 2020 г. комисия към Общинския съвет извърши оглед и установи, че за спешно отводняване и конструктивно обследване на сградите са необходими 1,3 млн. лева. Въпреки това, до момента конкретни действия липсват.
Сред най-сериозните тревоги е фактът, че общите водомери се намират под утайките в наводнените мазета, което прави невъзможно отчитането на разхода на вода. Живущите са принудени да си изграждат самоделни инсталации, с които си подават вода през прозорци и балкони, без никаква регулация или сигурност.
Освен това ежедневно се излизват кубици питейна вода по улицата - ресурс, който е все по-ценен, а за това разхищения плащат всички пловдивчани.
„Говорим за общински жилища. Община Пловдив притежава десетки апартаменти в тези сгради – някои от тях са отдадени под наем, други се обитават незаконно, а трети са празни. Ако не се вземат мерки, въпросът не е дали, а кога ще се случи инцидент“, коментира Борислав Инчев, също част от съветническата група.
След разговорите с живущите, „Браво Пловдив“ са внесли официално предложение до Общинския съвет, което ще бъде гласувано на следващата сесия. В него се настоява:
-Да се изготвят проекти за основен ремонт и/или реконструкция на вътрешните сградни ВиК инсталации
-Да се предприемат незабавни действия за отводняване на избените помещения
-Да се изготви пълен списък с притежаваните от Общината жилища, с актуална информация
-Да се направи доклад и конструктивно становище от инженер по част „конструкции“
-Да се проведат работни срещи с ВиК Пловдив за уточняване на отговорностите
-Да се включат служители на ОП „Общинска охрана“ и „Общинска полиция“ при обхода
„Това не е просто социален проблем. Това е градоустройствен, санитарен и хуманитарен казус. Столипиново не може да бъде изтласквано в ъгъла само защото проблемите му са сложни. Затова сме там – с хората, за да ги чуем и действаме, заяви Любомир Паунов от „Браво Пловдив“.
Сроковете в предложението са конкретни – до 15 септември 2025 г. отговорните дирекции в общинската администрация трябва да представят доклади, технически задания и конкретни мерки за действие.
Предстои темата да бъде разгледана на редовната сесия на Общинския съвет, а от „Браво Пловдив“ заявяват, че няма да позволят отлагане на въпроса.