Науката, която храни, лекува и вдъхновява: 10 години върхови постижения поставиха Пловдив на световната карта

Автор: Соня Желязкова 1824
Науката, която храни, лекува и вдъхновява: 10 години върхови постижения поставиха Пловдив на световната карта

Центърът по растителна и системна биология и биотехнологии (ЦРСББ) в Пловдив отбеляза 10-годишнина от създаването си. Под мотото „Върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешко здраве“, екипът на Центъра представиха пред публика своята история, постижения и планове за развитие. Създаден от мечтите на четирима души, днес ЦРСББ-Пловдив разполага с над 50 служители, като около 25% от тях са чуждестранни учени. През годините се утвърждава като една от най-активно работещите научноизследователски бази не само в страната, но и в Европа. Дейността му е успяла да привлече близо 100 международни партньори, сред коиот водещи световни университети и институти. Създадени са и действат осем специализирани отдела, където бъларските учени пишат съвременната история на биотехнологиите. За целта им помага модерна апаратура, спомогнала за задълбочени разработки и клинични проучвания, пише trafficnews.bg.

С емоционален разказ директорът на ЦРСББ проф. Цанко Гечев проследи пътя на Центъра – от първоначалната идея преди 10 години, до изграждането на стабилна научна инфраструктура, каквато виждаме днес. Той акцентира върху основните направления, по които учените работят в момента – създаване на нови сортове култури, клинични проучвания в области като забавяне на стареенето, затлъстяване и фотостареене, както и трансфер на технологии.

Сред конкретните научни постижения проф. Гечев изтъкна защитата на пет нови сорта домати и четири сорта пипер, вписани в регистъра на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол и Патентното ведомство. Един от сортовете – „Розово сияние“, бе отличен като Иновация на годината по време на международното изложение АГРА 2025. Гостите на събитието имаха възможност да дегустират част от новосъздадените култури, и да се уверят във вкусовите им качества.

Научното портфолио на ЦРСББ-Пловдив бе допълнен проф. Милен Георгиев, който представи работата на отдел „Растителна клетъчна биотехнология“. Медията ни вече разкри част от тях – откритието на български мед, който забавя стареенето с 30%, създаването на прототип на човешка кожа и секвенирането на генона на ендемичното растение „Родопски силивряк“. В кратко изложение той посочи основните насоки, по които екипът му в моемнта концентрира усилия, включително в сферата на растителните съединения с приложение в здравеопазването.

Административният ръководител на Центъра проф. Весела Казашка пък взе думата, за да очертае стратегическия план за развитие в следващите му години. Тя като подчерта четири основни приоритета: повишаване на научната продуктивност и качество, извеждане на нови продукти на пазара, задържане на млади учени в България и привличане на международни кадри, както и засилване на връзката между науката, политиката и индустрията.

„Ще говоря малко по-емоционално днес. Спомням си, когато професор Цанко Гечев представяше концепцията на Центъра по растителна и системна биология и биотехнологии преди десетилетие. После присъствах на първата копка, а днес – вече имаме този прекрасен Център! Вашият център се утвърди като водеща научна организация за българската наука. За мен това място създава бъдеще. Убедена съм, че това, което правите, е правилното – убедена съм, че науката е тази, която ще ни отведе към един по-зелен и добър свят. Вашите резултати вече са видими!“, заяви проф. Христина Янчева – областен управител на Пловдив и бивш ректор на Аграрния университет. Тя пожела здраве и творческа енергия на екипа и го награди проф. Цанко Гечев с плакет за развитие на фундаменталната наука.

 

Че Центърът е постигнал голямо развити през последното десетилетие призна и Янислав Янчев – зам.-министър на Министерство на земеделието и храните, който също бе част от официалните гости. Той пожела успех в бъдещите им начинания.

"За Министерството на земеделието наистина е важно съществуването на такава институция като вашата от гледна точка на всички предизвикателства, които срещат нашите земеделски стопани както с климатичните промени, така и свързани с преодоляването на продоволствената сигурност. Всички тези институти, които по някакъв начин са развити и останали съществуващи във времето, трябва да бъдат подпомагани, така че да продължат да се развиват и да бъдат двигателят на аграрното производство в страната", посочи още заместник-министърът. 

Иван Попов – изпълнителен директор на ИА „Програма за образование“ подчерта, че ЦРСББ–Пловдив е лидер в мрежата на научно-изследователските центрове на страната.

 

„Вече виждаме значимите резултати, над 400 научни публикации. В контекста на глобални кризи и изменения на климата Центърът се явява стратегически обект, изключително важен за региона, България и Европейското научно-изследователско пространство. Не на последно място центърът бе акредитиран да обучава млади докторанти и се надяваме все повече млади хода да изберат научката за своя област на развитие. Отдаваме Ви голяма значение! И желаем успех“, заключи Попов.

След официалната презентация, гостите на 10-годишнината от създаването имаха възможност да направят разходка из базата, да се запознаят с учените, които дават своя принос за развитието на Центъра, както и да научат любопитно подробности относно новите им разработки.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина