Гайди озвучиха Лаута и дадоха официален старт на шестото подред издание на "Народен събор Пловдив". Из парка се носи и аромат на скара и най-различни други кулинарни изкушения. Търговци и майстори готвачи вече са по местата си и очакват посетителите. С напредването на деня алеите и зоните около сцените се пълнят все повече, а вече се изви и първото хоро, видя trafficnews.bg.
Всяка година се виждат все повече хора пред сцените. Усеща се любовта към фолклора и това ме прави изключително щастлив“, каза при откриването организаторът на събора Димитър Михов.
Кметът на Тракия благодари на всички, помогнали събитието да се случи.
„Радвам се, че има хора, които пазят традицията, за да може и ние да я предадем на нашите деца“, каза Костадин Димитров и препоръча на гостите задължително да опитат от ребърцата, които цвърчат на скарите, тъй като са великолепни.
Председателят на общинският съвет в Пловдив Александър Държиков пък посочи, че се радва да открие дългоочаквания след тези тежки времена събор. И пожела никога да не угасва мисията за съхраняване на българските традиции
Междувременно люлка, окичена с цвета, се оказа любимо място за снимки.
Събитието продължава и утре и в него ще се включат повече от 4000 участници от цялата страна.
Всички гости ще се потопят в магията на българското фолклорно изкуство с уроци по народни танци, училище по народни инструменти, кукерски игри, изложби на занаятчии, народни носии и старинни оръжия. Най-малките гости могат да се забавляват в детската битова работилница. За всички любители на танците през двете вечери ще се състои традиционната „Хоротека на открито“.
Част от програмата на фестивала ще бъдат „Сестри Диневи“, орк. „Тракийско настроение“, ансамбъл „Тракия“, гайдарски състав „Големите гайди“, представителен ансамбъл и оркестър към АМТИИ – гр. Пловдив, ансамбъл „Дилянка“, гайдарски състави от Чепеларе, Момчиловци, Рудозем, ансамбъл „Седенчица“, комитет „Родолюбие“, комитет „Традиция“, студентски танцов състав „Пълдин“ към УХТ – гр. Пловдив, ансамбъл „Марица“, ансамбъл „Слав Бойкин“, солистът на БНР Любомир Петов и гайдарят Стефан Янев, ПостАрт и още много читалища, училища и самодейци от цялата страна.