Важни събития са станали на днешната дата 4 ноември в историята.
На този ден през 1912 година, по време на Балканската война, започва Битката при Чаталджа – първият опит на българите да преодолеят защитната линия на османската Чаталджанска армия на подстъпите към столицата Константинопол.
Битката при Чаталджа от 17-18 ноември (4 – 5 ноември стар стил) 1912 година, известна още като Чаталджанската операция, е едно от най-тежките сражения по време на Балканската война. Българските войски под командването на генерал-лейтенант Радко Димитриев правят опит да преодолеят защитната линия на османската Чаталджанска армия на подстъпите към столицата Константинопол, но след понесени тежки жертви са принудени да се откажат. Това е най-значителният военен успех на Османската империя в хода на Балканската война и първото голямо поражение на българската армия след създаването на Третата българска държава.
На 4 ноември 1913 година в България е учреден Върховен административен съд.
Върховният административен съд е създаден за пръв път със Закон за административното правосъдие от 1912 година и започва да функционира на следващата година, като поема главно функциите на дотогавашното Административно отделение на Върховния съд. През 1922 година Законът за административното правосъдие е отменен и съдът е закрит.
ВАС осъществява върховен съдебен надзор в държавата, по прилагане на законите в административното правораздаване.
ВАС разглежда жалби и протести и срещу актове на Министерския съвет, ръководители на други ведомства, непосредствено подчинени на Министерския съвет, актове на Висшия съдебен съвет, актове на Българската народна банка, актове на областните управители, както и други актове, посочени в закона.
Председателят на Върховния административен съд се назначава от президента на Република България за срок от 7 години по предложение на Висшия съдебен съвет. Той осъществява функциите, свързани с организационното ръководство на работа на съда и го представлява пред държавните институции; свиква и ръководи заседанията на общото събрание на съдиите на пленума; прави предложение за издаване на тълкувателни решения; предлага на пленум разпределението на съдиите по колегии; назначава и освобождава служителите в съда.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 4 ноември в миналото:
1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие.
1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII) среща Артър, принц на Уелс, по-възрастния брат на Хенри VIII, за когото по-късно същата година се омъжва.
1576 г. – Осемдесетгодишната война: Във Фландрия, Испания превзема Антверпен (и след три дни градът е почти разрушен).
1783 г. – Симфония № 36 на Волфганг Амадеус Моцарт и изпълнена за пръв път в Линц, Австрия.
1798 г. – Започва руско-османската обсада на остров Корфу срещу французите.
1842 г. – Ейбрахам Линкълн се жени за Мари Тод.
1848 г. – Във Франция е приета конституцията на Втората френска република.
1856 г. – В Галац се провежда първата конференция на държавите, извършващи корабоплаване по Дунав.
1906 г. – Съставено е двадесет и седмото правителство на Княжество България, начело с Димитър Петков.
1918 г. – Първата световна война: Австро-Унгария подписва акт за капитулация.
1922 г. – В Египет, британският археолог Хауърд Картър открива гробницата на фараона Тутанкамон в Долината на царете.
1942 г. – Втората световна война: Втората битка при Ел Аламейн (Северна Африка) завършва с победа на британската армия над войските на хитлеристка Германия.
1945 г. – Ръководителят на българските комунисти Георги Димитров се завръща от Москва в България след 22-годишна емиграция.
1946 г. – Влиза в сила уставът на ЮНЕСКО, ратифициран от двадесет държави.
1950 г. – В Рим започва подписването на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи.
1952 г. – Създадена е Българската търговско-промишлена палата.
1952 г. – Дуайт Айзенхауър е избран за 34-ти президент на САЩ.
1956 г. – Съветски военни сили нахлуват в Унгария, за да потушат избухналото на 23 октомври въстание срещу комунистическия режим; хиляди са убити и ранени, а почти четвърт милион напускат страната.
1962 г. – На пленум на ЦК на БКП Антон Югов е освободен от поста министър-председател на България, а Вълко Червенков е изключен от БКП.
1979 г. – Ирански гвардейци превземат посолството на САЩ в Техеран и държат повече от 440 дни 90 заложници, 63 от които са американци.
1980 г. – Роналд Рейгън е избран за 40-и президент на САЩ.
1981 г. – СССР е изстрелва автоматичния космически апарат Венера 14.
1995 г. – Министър-председателят на Израел Ицхак Рабин е смъртоносно прострелян на площад в Тел Авив от израелски студент.
2004 г. – САЩ признава Република Македония под конституционното ѝ име.
2008 г. – Барак Обама става първият афроамериканец, който печели изборите за президент на САЩ.
2015 г. – Министър-председателят на Румъния Виктор Понта подава оставка след 20-хиляден протест, във връзка с трагедията в дискотека „Колектив“, при която загиват над 30 души, а 140 са тежко ранени.