На този ден: Загива летецът Димитър Списаревски, защитавал София, бомбардирана от британско-американската авиация

Автор: Plovdiv Now 6118
На този ден: Загива летецът Димитър Списаревски, защитавал София, бомбардирана от британско-американската авиация

Важни събития са станали на днешната дата 20 декември в историята.

На този ден през 1943 година, по време на Втора световна война, британско-американската авиация извършва бомбардировка над София, при защитата на която загива българският летец Димитър Списаревски. В операцията „Point Blank“ загиват над 4000 мирни граждани.

Димитър Светозаров Списарѐвски е български офицер, летец изтребител. Приживе е поручик, посмъртно произведен капитан през 1944 г. и полковник през 2009 г. Кавалер е на ордена „За храброст“ посмъртно.

Родът му е от Кюстенджа. Загива на 20 декември 1943 при боен полет, по време на бомбардировките на София през Втората световна война, след като сваля американски бомбардировач B-24 чрез въздушен таран.

Димитър Списаревски, наричан от другарите си Спаич, е роден на 19 юли 1916 г. в Добрич, тогава в Румъния, само 16 дни преди градът да бъде освободен от българската войска по време на Първата световна война. 

Списаревски е с патриотични и антикомунистически убеждения. Като офицер от армията счита за недостойни полицейските методи. Заявява, че: „Аз не съм се учил да ходя по горите да гоня нелегалните. Аз съм се учил да бъда летец“. Отказва да участва в разпита на подофицер Аяров, след като цивилен следовател нанася побой на арестувания. Заявява пред колегата си Павлов: „Излизай, излизай, нямаме работа тук. Идиоти, шамари ще бият на български войник!“.

На 20 декември 1943 г. на височина от 8000 метра групировка от 150 американски бомбардировачи „Либърейтър“ B-24 „Liberator“ (Бе-24 „Освободител“) се насочва за поредната бомбардировка на София. Самолетите са 376-а тежка бомбардировъчна групировка на 15-а Въздушна армия на САЩ. Формацията се съпровожда от 50 двумоторни двутели изтребители Lockheed P-38 Lightning (Локхийд Пе-38 „Светкавица“) от 82-ра изтребителна група. Българската ПВО вдига едва 36 машини срещу 200 противникови. Противникът е посрещнат от изтребители Bf-109, излетели от летище Божурище и изтребители „Девоатин“, излетели от летище Враждебна. Българският орляк 3/6 от летище Божурище има по списъчен състав 17 изтребителя тип Bf-109G-2. Задачата му е да завърже бой с противниковите изтребители. Орлякът от Враждебна – 2/6, има по списъчен състав 24 изтребителя „Девоатин“ D-520. Задачата му е да атакува бомбардировачите и да ги принуди да хвърлят бомбите си извън София. Летците знаят, че трябва да спечелят време за мирното население да се укрие в скривалищата. Тактическите цели са постигнати, формацията е разстроена. В този бой артилерията на ПВО изстрелва 805 снаряда. В боя загиват поручик Списаревски и подпоручик Георги Кюмюрджиев. Българските летци свалят 10 самолета – 3 бомбардировача и 7 изтребителя.

В бойния дневник на 3/6 изтребителен орляк, в който лети Списаревски, е записано:
„Либърейтърите“ идват към София откъм Панчарево в клинов строй по тройки, ешелонирани в тилна колона, краят на която се губи до хоризонта. Българите смело се изправят с едва 36 машини срещу 200 вражески. Формират насрещен боен ред, ешелонирани поятно, по четворки в тилна колона. Летят срещу противниковите самолети на 6000 метра височина".

При нападението на американската авиация над София са разрушени 113 сгради и е прекъснат релсовият път на околовръстната железопътна линия. Убити са 64 души, други 93 са ранени.

Когато започват бомбардировките над София, всяка сутрин пилотът подпоручик Дереков излита със своя самолет тип „Врана“ с окачени на крилата датчици за измерване на температурата, влажността, налягането и други метеорологични показатели, необходими за планирането на полетите. През 1942 г. Дереков е награден с немски железен кръст за храброст за военни заслуги. От ноември 1943 г. е на летище Божурище. При завръщането си от такъв полет на 19 декември 1943 г., при приземяването, удря с крилото на „Враната“ и поврежда опашните кормила на самолет „Месершмит“. Това е самолетът на капитан Списаревски. Списаревски реагира буйно, предизвиква юмручен бой и едва е удържан от саморазправа.

Поручик Димитър Списаревски от 3/6 изтребителен орляк е един от пилотите на бойно дежурство на летище Божурище, които трябва на 20 декември 1943 г. да пресрещнат атакуващите бомбардировачи. Това е първият му боен полет, за който той се готви отдавна. Списаревски излита с резервна машина, след другите. Когато достига бомбардировачите, въздушният бой вече се води.

Списаревски се откъсва от два американски изтребителя и се насочва към група от 16 „Либърейтъра“, взела курс към София. Взема на прицел една машина, атакува стремително, без да се отклонява от огъня на изтребителното ѝ прикритие. Поразява целта и подпалва бомбардировача. За по-малко от две минути изразходва всички боеприпаси на бордовата картечница. Самолетът му е прострелян от бомбардировачите и охраняващите ги британски изтребители.

Списаревски извършва маневра и нанася таранен удар на водещия формацията тежък американски бомбардировач. Бомбардировачът се разцепва и се разпада във въздуха. Спасява се само опашният стрелец, който е изхвърлен заедно с картечниците от ударната вълна.

Самолетът на Списаревски се разбива на височините над село Пасарел, Софийско. Тялото му е открито от местни хора сред отломките. От другата страна на селото падат части от поразения четиримоторен бомбардировач. До мястото на падането е единствения оцелял от екипажа – опашният стрелец подофицер Робърт Хенри Ренър. Местните хора го отвеждат в кметството. Вместо очакваната от него враждебност той среща човешко отношение и е нахранен.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 20 декември в миналото:

1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605.

1699 г. – Петър I променя използвания тогава руски календар и въвежда Нова година на 1 януари, вместо на 1 септемвр

1803 г. – САЩ купуват Луизиана от Франция.

1879 г. – Томас Едисон извършва демонстрация на създадената от него електрическа лампа.

1894 г. – VIII обикновено народно събрание приема Закон за висшето училище, с което се въвеждат принципа на академичната автономия, факултетите като структурни звена и длъжността декан.

1917 г. – създадена е първата съветска тайна полиция – Общоруска комисия за борба с контрареволюцията и саботажите (ВЧК), с председател Феликс Дзержински.

1927 г. – Правителството на България пренебрегва някои клаузи на Ньойския мирен договор и започва възстановяването на редовна и боеспособна българска армия.

1943 г. – Партизанско движение в България: В село Ястребино са разстреляни 18 партизани, сред които Шестте ястребинчета.

1944 г. – В България започват заседанията на така наречения Народен съд.

1944 – Министерският съвет приема Наредба-закон за трудововъзпитателните общежития за политически опасните лица и Наредба-закон за трудововъзпитателните общежития, с което започва създаването на концлагери в Народна република България.

1951 г. – В САЩ влиза в експлоатация първата АЕЦ.

1960 г. – Сформиран е Виет Конг – Националния фронт за освобождение на Виетнам.

1968 г. – Българската православна църква възстановява (след прекратяване през 1916 г.) поправения Юлиански календар, с което се въвежда празнуването на 25 декември на Рождество Христово, на 1 януари – Васильовден, 6 януари – Богоявление (Йордановден), 25 март (Благовещение) и др.

1973 г. – Баски терористи убиват испанския министър-председател адмирал Луис Кареро Бланко.

1977 г. – Завършва първото българско околосветско плаване на яхтата Кор Кароли с капитан Георги Георгиев.

1987 г. – При морска катастрофа край бреговете на Филипините между пътнически кораб и нефтен танкер загиват над 1500 души.

1989 г. – Американско нахлуване в Панама: САЩ изпращат в Панама военни сили за отстраняване на режима на генерал Мануел Нориега.

1990 г. – В България е сформирано коалиционно правителство на Димитър Попов.

1990 г. – Учредена е Алфа банк.

1995 г. – НАТО започва мироопазваща мисия в Босна и Херцеговина.

1999 г. – Върховният съд на Върмънт решава, че хомосексуалните двойки имат същите граждански права като хетеросексуалните.

1999 г. – Португалия предава суверенитета на Макао на Китайската народна република след 442-годишно колониално управление.

2000 г. – В Нидерландия стават законни еднополовите бракове.

2000 г. – Парламентът на Великобритания разрешава клонирането за медицински цели.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина