Важни събития са се случили по света и у нас през годините на днешната дата 9 август.
Безспорно, най-трагично за човечеството е през 1945 година, когато японският град Нагасаки е унищожен от атомната бомба с кодово име „Дебелака“, хвърлена от американски бомбардировач B-29. Три дни по-рано, на 6 август, в град Хирошима в Япония пък е разрушен напълно от атомната бомба „Малчугана“ /„Little Boy“/, хвърлена от американския бомбардировач B-29 Енола Гей.
Бомбите са разработени от американската армия, в рамките на проекта "Манхатън". След тях хората казали, че ще са нужни поне 75 години, докато дърветата отново цъфнат. Дърветата обаче цъфнали следващата пролет – знак, който донесъл надежда за бъдещето на града.
Днес, 76 години по-късно, някои от световните сили все още отказват да подпишат договор за ядрено разоръжаване – сякаш адската картина от първите и единствени атомни бомбардировки в историята започва да изчезва от колективната памет.
Днес малкото оцелели от сутрините на 6 и 9 август продължават с мъка да си спомнят за ужасите от 1945 г., но и да преследват своята цел – да споделят историите си. Средната възраст на хибакуша, както в Япония наричат оцелелите, е 83 години.
Друго важно, но за България събитие, е на 9 август 1920 година, когато влиза в сила Ньойският мирен договор, наложен на България след поражението ѝ в Първата световна война.
Ньойският договор е договор между България и страните от Антантата.
През лятото на 1919 г. парламентът изпраща българска делегация при Парижката конференция на страните, победили във войната. Първите държавни мъже на България пътуват 8 дни с влак за Париж без никакви удобства, като трябва да минат през Белград, пазени през цялото време от офицери и няколко батальона сенегалски войници. По време на пътуването си през Сърбия влакът е бил обстрелван от сръбски военнослужещи. Пристигат в Париж на 27 юли и в продължение на 2 месеца не им е разрешено да излизат от хотел „Шато дьо Мадрид“ без специални разрешения, издавани със записване ден по-рано.
Подписан е от българска страна, под огромния натиск на Съглашението, от министър-председателя Александър Стамболийски на 27 ноември 1919 г. в кметството на парижкото предградие Ньой сюр Сен. Ратифициран е на 15 февруари 1920 г.
Договорът е подписан на 27 ноември 1919 година от министър-председателя Александър Стамболийски от българска страна. След подписването, според някои медии, той счупва писалката заради тежките клаузи. Според други домакините му предложили да я вземе за спомен, но той отказал.
От страна на Антантата страни по договора са Съединените американски щати, Британската империя, Франция, Италия и Япония, посочени като основни сили, както и Белгия, Китай, Куба, Гърция, Хиджаз, Полша, Португалия, Румъния, Кралството на сърби, хървати и словенци, Сиам и Чехословакия.
Ньойският договор влиза в сила на 9 август 1920 година.
Ето какво друго се е случило в миналото на 9 август:
48 пр.н.е. – Юлий Цезар разбива Помпей в битката при Фарсала
681 г. – На 16-ото заседание на Шестия вселенски събор в Константинопол, презвитер Константин за първи път споменава българската държава като такава.
1471 г. – Сикст IV е избран за римски папа.
1483 г. – Отслужена е първата меса в Сикстинската капела.
1849 г. – Унгарската република е победена от Австрия и Русия.
1877 г. – Руското правителство отправя официално предложение към княз Карол I за включване на румънските части в състава на Дунавската армия и участието им в Руско-турската война.
1902 г. – Едуард VII е коронован за крал на Великобритания и Ирландия.
1942 г. – Втората световна война: Японската армия побеждава войските на Алианса в битката при Саво.
1946 г. – На пленум на ЦК на БРП (к) е приета резолюция за даване културна автономия на Пиринския край.
1965 г. – Сингапур получава независимост от Малайзия.
1974 г. – Джералд Форд става 38-ия президент на САЩ след като Ричард Никсън подава оставка.
1988 г. – България установява дипломатически отношения с Европейската икономическа общност.
1989 г. – Генералният секретар на НАТО Манфред Вьорнер прави декларация, в която отправя обвинения във връзка с положението на българските турци.
1992 г. – На XXV летни олимпийски игри в Барселона (Испания), България заема 18-о място по брой на медалите (3 златни, 7 сребърни и 6 бронзови).