Важни събития са станали на днешната дата 11 февруари в историята.
На този ден през 1210 година Цар Борил свиква в Търново църковен събор срещу богомилите.
Богомилите са идейни последователи на учението на български свещеник, живял по време на царуването на цар Петър I (927 – 969), известен като поп Богомил. Първите сведения за появата на богомилството говорят за враждебното отношение на Цариградската патриаршия към него и за окачествяването му като вредна за интересите на църквата и държавата манихейска ерес, примесена с павликянство.
Съвременните учени характеризират богомилството като дуалистично, антифеодално и реформаторско народно движение, възникнало в лоното на българската църква през Х век и бързо разпространено в българските земи – Мизия, Тракия и Македония, в бурните времена предшестващи византийското нашествие. Корените му като цялостно социално по съдържание и религиозно по форма движение трябва да се търсят непряко в учението на дуалистичния гностицизъм и пряко в масовите депортации от Византия на арменци и сирийци, сред които има мнозина павликяни, в земите на Тракия и Македония.
По времето на управлението на Борил в България се засилват проповедите на богомилите. Богомилството прониква и в градовете, където намира почва сред бедните слоеве. В Средец (София) е изградена богомилска община начело с Петър Кападокийски, означен като „дедец“, т.е. главен ръководител. Проповедите на богомилите не се ограничавали само с нападки срещу Църквата, а засягали и царската власт. В Бориловия синодик става дума за нощни събрания на еретиците и техните привърженици, намеква се за заговор срещу живота на царя, отправят се анатеми срещу „разбойници и убийци“.
При това положение Борил и неговите приближени, подкрепяни от Църквата, решават да се справят с еретиците. На 11 февруари 1210 г. в Търново е свикан голям събор, за да се занимае с тяхното учение и да го осъди. На събора присъстват всички архиереи, свещеници и монаси, както и всички боляри и голямо множество от простолюдието. Председателства самият цар, облечен в най-тържествените си одежди, и той лично води разследването на докараните пред събора богомили. Започва продължителен спор между него и еретиците, който завършва с това, че възгледите им са отхвърлени и анатемосани. Част от еретиците се връщат към официалната вяра, а онези, които отказват да сторят това, са подложени на различни наказания и заточения.
След завършване на събора по нареждане на Борил е преведен на български език гръцкият Синодик в неделята на православието от 843 г., в който се съдържали изложения и анатеми срещу различни по-стари ереси, разпространявани във Византия. В преведения на български Синодик е прибавена специална глава, в която се излагат и проклинат схващанията на богомилството. Т. нар. Борилов синодик е един от най-важните извори за средновековното ни минало. Той продължава много след управлението на Борил, в него са включени управленията на царе, манастири и се явява първи сериозен опит за български хроники на средновековната ни история.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 11 февруари в миналото:
660 г. пр.н.е. – Първият японски император се възкача на престола – денят се определя като начало на японската държава и се чества като национален празник.
1809 г. – Американецът Робърт Фултън патентова парахода.
1826 г. – Основан е Лондонският университетски колеж.
1869 г. – В Канада се състои последната за тази страна публична екзекуция.
1919 г. – В Германия е проведен избор на първия райхспрезидент (Фридрих Еберт).
1929 г. – Италия и Ватиканът подписват Латеранските споразумения, съгласно които Папската държава става независима.
1943 г. – Втората световна война: Генерал Дуайт Айзенхауър е определен за командващ на обединените антихитлеристки сили на Западния фронт.
1953 г. – Съветският съюз къса дипломатически отношения с Израел.
1964 г. – Република Китай (Тайван) къса дипломатически отношения с Франция.
1975 г. – Маргарет Тачър става първата жена, избрана за лидер на Консервативната партия на Великобритания.
1978 г. – Цензура: В Китай е отменена забраната за творбите на Аристотел, Шекспир и Дикенс.
1979 г. – В Иран побеждава Ислямската революция, ръководена от аятоллах Хомейни.
1989 г. – В Пловдив е създаден независимия синдикат „Подкрепа“ с председател д-р Константин Тренчев.
1990 г. – Южноафриканският активист против системата на апартейд Нелсън Мандела е освободен от затвора „Виктор Ферстер“ в Република Южна Африка, след като е държан като политически затворник там 27 години.
2007 г. – Чрез референдум в Португалия е легализиран аборта през първите 10 седмици от бременността.