На този ден: Руските войски превземат Плевен след 3-месечна обсада

Автор: Plovdiv Now 1596
На този ден: Руските войски превземат Плевен след 3-месечна обсада

Важни събития са станали в световната и родната история на днешната дата 10 декември.

Едно от тях е станало на този ден през 1877 година, по време на Руско-турска война (1877–1878), в битката при Плевен. Руските войски превземат града след 3-месечна обсада.

Това  е най-тежката и продължителна битка в хода на тази война. Западната османска армия задържа в продължение на почти пет месеца град Плевен, обсаден от Западния руски отряд. Временно е забавено руското настъпление в Тракия. Руската победа на 28 ноември/10 декември 1877 г. има решително значение за изхода на войната и Освобождението на България.

След превземането на Горни Дъбник и Телиш от русите Осман паша прибира в Плевен гарнизона си от село Долни Дъбник. С това е прекъсната и последната му връзка с централното командване и снабдяването му с храна и боеприпаси. На 30 октомври отклонява руското предложение за капитулация. Надеждата на турското командване е армията на Сюлейман паша да удари в гръб руските войски и след като се съедини с тази на Осман паша да ги изтласка северно от река Дунав. С тази цел на 22 ноември Централната османска армия с командир Сюлейман паша преминава Стара планина, превзема Елена, но не успява да отклони руските части от блокадата на Плевен. Понася много загуби и прекратява движението си към Плевен.

По думите на турски офицер положението на турския гарнизон в Плевен става изключително критично с всеки изминал ден. С намаляването на хранителните припаси намаляват и дажбите. От 10 ноември започват да раздават по 1/3 от дажбата хляб и като допълнение дават по един кочан царевица. Липсват каквито и да са дърва за огрев и турците използват корени на лози и бурени, за да се сгреят или стоплят храната си. Остро се чувства липсата на захар, кафе и най-вече на тютюн, който се заменя с лозови листа. Пълната липса на спиртни напитки и малките дажби месо правят войниците още по-чувствителни към студа. По-късно, когато напълно спират дажбите с месо, е забранено клането на коне и друг впрегатен добитък. Липсва храна и за животните. Тяхното жално мучене и цвилене прилича на човешко страдание. Липсват марли за ранените и се режат ризи за превръзки. Макар да се чувства нужда за всякакъв вид облекло, ленените превръзки се пазят като скъпоценност. Няма никакъв сапун и се ползва хума. Поради липсата на кибрит, се взема барут от патрони, за да се запали огън. От глад в околностите на Плевен умират дори кучетата. Появяват се и вълци. Турците стрелят по гарги и врани, които се ценят като деликатес. Плевен се е превърнал в просторен гроб, в който загива сред ужас и лишения една 40-хилядна армия.

На 18 ноември Осман паша събира в главната си квартира всички висши командири. Поставен е въпросът: дали да останат в града още няколко дни до пълното изчерпване на хранителните припаси и след това да капитулират без бой или да се опитат да атакуват блокадната линия с цената на огромни жертви. Взето е решение за пробив на запад по долината на река Вит. Първоначално пробивът е насрочен за 26 ноември, но Осман паша го отлага за 28 ноември, понеже не е привършена подготовката. В случай на успех, на какъвто турците не се надяват, войските трябва да достигнат от пътя за Видин до река Искър, прикривайки се по речното корито, да се насочат от Кутловица към Берковица и като преминат Стара планина през Гининския проход, да достигнат до София и да се съединят с тамошните османски сили.

Заглавна снимка: „Преди атака“, художник Василий Верещагин.

„След атаката. Превързочен пункт край Плевен, 1877 – 1878“, художник Василий Верещагин от 1881 г.

Ето какви други събития са станали на днешния 10 декември в миналото:

1520 г. – Религиозният реформатор Мартин Лутер публично изгаря папската була.

1768 г. – В Англия е основано Британско кралско научно дружество (Royal Society).

1799 г. – Франция става първата страна в света, която въвежда метричната система, основана на метъра и килограма.

1817 г. – Мисисипи става 20-ият американски щат.

1845 г. – Британският инженер Робърт Уилям Томсън патентова пневматичната гума.

1848 г. – Първите президентски избори във Франция са спечелени от племенника на Наполеон Бонапарт – Луи Наполеон Бонапарт.

1868 г. – В Лондон заработва първият в света уличен светофар.

1869 г. – В щата Уайоминг жените получават право да гласуват.

1878 г. – Основана е Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София.

1880 г. – Съставено е четвъртото правителство на България, начело с Петко Каравелов.

1898 г. – В резултат на договор между САЩ и Испания, Куба става независима държава.

1900 г. – Съставено е двадесетото правителство на България, начело с Тодор Иванчов.

1901 г. – Раздадени са първите Нобелови награди: за физика – на Вилхелм Рьонтген; за химия – на Якоб Вант-Гоф; за физиология или медицина – на Емил Беринг; за литература – на Рене Сюли Прюдом; за мир – на Фредерик Паси и Жан Анри Дюнан.

1906 г. – Американският президент Теодор Рузвелт спечелва Нобелова награда за мир и става първият американец спечелил Нобелова награда.

1915 г. – Българската армия пресича Дрим в хода на ПСВ и навлиза в албанските земи.

1921 г. – В СССР е извършена денационализация на дребните предприятия – до 10 наети работници.

1941 г. – Втората световна война: Японската армия унищожава 2 британски военни кораба, загиват около 800 моряци.

1941 г. – Втората световна война: Японската армия завладява американския остров Гуам.

1943 г. – Втората световна война: Трета бомбардировка на София от британско-американската авиация.

1945 г. – Правителството на САЩ дава съгласие за изграждане на главна резиденция на ООН в Ню Йорк.

1947 г. – Шестото велико народно събрание избира Георги Димитров за министър-председател и му възлага да състави правителство на Отечествения фронт.

1948 г. – Общото събрание на ООН приема Всеобща декларация за правата на човека.

1956 г. – Философът Тодор Павлов е преизбран за председател на БАН.

1964 г. – Френският писател Жан-Пол Сартър отказва да приеме присъдената му Нобелова награда за литература като израз на пацифистките си убеждения и против откритието на Алфред Нобел.

1975 г. – Активистът Андрей Сахаров е награден с Нобелова награда за мир, приета от неговата жена.

1977 г. – В чест на 100-годишнината от освобождението на Плевен от османска власт в града е открита панорамата Плевенска епопея.

1981 г. – Общото събрание на ООН одобрява предложението на Пакистан за създаване на зона свободна от ядрени оръжия в Южна Азия.

1989 г. – В Чехословакия е избрано първото некомунистическо правителство, а президентът Густав Хусак подава оставка.

1999 г. – По време на срещата на ръководителите на държавите от ЕС в Хелзинки е взето решение за преговори с България за присъединяване.

2001 г. – Открит е спътникът Автоноя от екипа астрономи Скот Шепърд, Дейвид Джуит и Ян Клайн.

2009 г. – Състои се премиерата на филма „Аватар“.


 
 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина