Важни събития са станали на днешната дата 30 август през годините.
На този ден през 1984 година при бомбен атентат на жп гара в Пловдив загива една жена, а 42-ма души са ранени.
На 30 август 1984 г. в 17,29 ч. е взривена бомба в чакалнята на гарата. Тогава намясто загива 50-годишната Добра Паслиева от Кърджали, а 13-годишно дете остава без око.
Адската машина на гарата под тепетата е била поставена до кошче за отпадъци в дъното на залата.
Бомбата разрушава металния покрив и някои стени на чакалнята. Точно 36 минути по-късно, в 18,05 ч., е взривено ново устройство пред сградата на аерогара Варна. Поставено е в бетонен цветарник на паркинга. Ранени са две жени.
Разследването тече при огромна секретност и с инструкция да не се дава никаква информация на медиите и на обществото. Милицията установява, че двата атентата са координирана атака на протурски терористи. Те са планирани така, че да съвпаднат с посещението на държавния глава Тодор Живков в двата най-големи града извън столицата.
Връзката между двата случая е очевидна - бомбите са еднотипни, изработени са от свързани шашки амонит 6 по около 200 грама всяка. Детонирани са с електрически взривател, захранван от плоска 4,5-волтова батерия и часовников механизъм - будилник "Слава". Били са поставени в консервна кутия във Варна, а в Пловдив - в буркан.
Затова е предизвикано късо съединение на контактната мрежа, но службите на реда предотвратяват трагедията. Навръх националния празник 3 март през 1984 г. е организирана нова провокация - на автогара “Юг”, близо до железопътната гара в Пловдив продавачка забелязва забравен куфар и уведомява милицията.
Униформеният и началникът му отварят багажа и намират вътре позив и увита във вестник спирателна обувка. Поставена на релсите, тя може да дерайлира влак.
Вижте какви други събития са станали на 30 август в миналото:
1040 г. – България под Византийско владичество: Избухва въстанието на Петър Делян.
1721 г. – С подписването на Нищадския мирен договор между Русия и Швеция завършва Северната война.
1787 г. – Кралят на Франция Луи XVI разпуска парламента.
1881 г. – В София са раздадени първите бойни знамена на части на Българската армия.
1907 г. – В София е открит Паметникът на Цар Освободител.
1914 г. – Първата световна война: Германски военни самолети започват бомбардировки на Париж.
1924 г. – В София е осветен православния Храм-паметник Свети Александър Невски.
1933 г. – Създадена е френската авиокомпания Ер Франс.
1945 г. – Британските сили освобождават Хонконг от японска окупация.
1952 г. – Осъществен е първият полет на британски бомбардировач Авро Вулкан, използван от Кралските военновъздушни сили в периода от 1953 до 1984 година.
1956 г. – България установява дипломатически отношения с Тунис.
1963 г. – Влиза в употреба гореща линия между президентите на СССР и САЩ.
1973 г. – В Кения е забранен ловът на слонове.
1974 г. – Експресът Белград-Дортмунд дерайлира в Загреб, при което загиват 153 пътника.
1987 г. – Стефка Костадинова поставя световен рекорд в скока на височина – 209 см.
1991 г. – Азербайджан обявява независимостта си от СССР.
1992 г. – Състои се историческата пресконференция на президента на България Жельо Желев, известна като „Боянски ливади“, на която той критикува правителството на Филип Димитров.
1995 г. – НАТО стартира Операция „Преднамерена сила“ срещу армията на Република Сръбска, която заплашва да атакува обозначените от ООН „безопасни зони“ в Босна и Херцеговина.
1999 г. – В Източен Тимор се провежда референдум, в който огромното мнозинство подкрепя обявяването на независимост от Индонезия (което е постигнато едва на 20 май 2002 г.).