На този ден през: Томас Едисон патентова кинокамерата

Автор: Plovdiv Now 5605
На този ден през: Томас Едисон патентова кинокамерата

Важни събития са станали на днешната дата 24 август в миналото.

На този ден през 1891 година Томас Едисон патентова кинокамерата.

Томас Алва Едисън (11 февруари 1847 – 18 октомври 1931) е американски изобретател и бизнесмен, създал много важни устройства. Той е сред първите изобретатели, приложили принципите на организирано научно изследване и работа в екип в процеса на създаване на изобретения.

Едисън се счита за един от най-плодотворните изобретатели на своето време, с рекорден брой патенти на свое име – 1093. Повечето от тези изобретения не са изцяло оригинални, а са подобрения към по-ранни патенти и всъщност са направени от многобройните му служители. Едисън често е критикуван за това, че не споделя заслугите за изобретенията. Въпреки това, Едисън получава патенти по целия свят, включително в САЩ, Великобритания, Франция и Германия. Едисън основава компанията Моушън Пикчър Пейтънтс, конгломерат от девет големи филмови студиа, известен като Едисън Тръст. В края на 19 в. за него работи и самият Роберт Бош.

След успеха на фонографа, Едисън насочва усилията си и към записване на подвижни изображения. Той патентова създадената с негова помощ от фотографа Уилям Кенеди Лори Диксън първа кинокамера (кинетограф). Съдебно решение от 10 март 1901 година отнема на Едисън монополните права върху кинокамерата.

През 1891 година Томас Едисън създава кинетоскопа, предшественик на съвременния прожекционен апарат. Първата публична демонстрация на кинетографа и кинетоскопа е направена през май 1891 година. Кинетоскопите се инсталират като монетни автомати, от които зрителите могат да гледат кратки филми. Това е важно за Томас Едисън, който търси начин да забавлява клиентите, докато слушат музика на неговия фонограф. Сега хората могат да отидат до монетния автомат, да пуснат монета, да си сложат слушалките и да гледат през визьора.

През този период, когато киното се превръща от екзотична новост в масова медия, Едисън е влиятелна фигура в производството на филми и има заслугата за установяване на стандарт за използване на 35 mm целулоиден филм с по 4 перфорации от двете страни на всеки кадър. Той изгражда студиото Блек Марая в Ню Джърси, което е открито на 1 февруари 1893 година и се счита за първото киностудио. Тук е направен първият филм с авторски права, „Кихането на Фред От“ („Fred Ott's Sneeze“).

През 1894 година Едисън експериментира върху синхронизирането на аудиозапис с филм – изобретява кинетофона, който не много точно синхронизира картина от кинетоскопа със звук от фонографски цилиндър. През 1896 година Едисън започва да произвежда и продава изобретения от Томас Армат витаскоп, истински проектор, с който могат да се прожектират филми пред публика.

Вижте какви други събития са станали на днешната дата 24 август в миналото:

79 г. – Изригва вулканът Везувий; градовете Помпей, Херкулан и Стабий са погребани под вулканична пепел и хиляди хора загиват. (някои учени смятат, че това става на 24 октомври)

410 г. – Аларих I крал на вестготи превзема и ограбва три дни Рим.

1185 г. – Солун е нападнат, ограбен, а голяма част от жителите му са избити от сицилиански нормани.

1215 г. – Папа Инокентий III обявява Магна харта за невалидна.

1349 г. – 6 хиляди евреи са убити в Майнц след обвинението, че са болни от чума.

1456 г. – Приключва отпечатването на Библията на Гутенберг.

1572 г. – Вартоломеева нощ: През нощта на празника на св. Вартоломей във Франция започва масово избиване на хугеноти (френски протестанти).

1690 г. – Основан е град Калкута в Индия.

1886 г. – Съставено е дванадесетото правителство на Княжество България, начело с Петко Каравелов.

1912 г. – Аляска става територия на САЩ.

1931 г. – Франция и СССР подписват договор за ненападение.

1944 г. – България във Втората световна война: Правителството на България издава нареждане войските на Нацистка Германия да напуснат територията на страната; в съответствие с нареждането започва обезоръжаване на германските войници и до 7 септември е отнето оръжието на 15 000 от тях.

1944 г. – Партизанско движение в България: Рило-Пиринския партизански отряд провежда Жабокрекската бойна операция.

1949 г. – Влиза в сила договорът, с който се учредява НАТО.

1954 г. – Президентът на САЩ Дуайт Айзенхауер подписва закон, забраняващ комунистическата партия.

1966 г. – В СССР е изстрелян космическия апарат Луна 11.

1968 г. – Франция взривява първата си водородна бомба в операция Операция Канопус и така става петата термоядрена сила в света.

1969 г. – Открит е курортният комплекс Албена.

1971 г. – Pink Floyd изпълняват най-известния си концерт на развалините на амфитеатъра в Помпей, като с това отбелязват 1892-рата годишнина от изчезването на града.

1981 г. – Марк Дейвид Чапман е осъден на доживотен затвор без право на замяна през първите 20 години за убийството на Джон Ленън.

1991 г. – Михаил Горбачов подава оставка, като водач на Комунистическата партия на Съветския съюз.

1991 г. – Украйна обявява своята независимост от СССР.

1992 г. – Установяват се дипломатически отношения между Китайска народна република и Южна Корея.

1994 г. – Израел и Организацията за освобождение на Палестина постигат съгласие за палестинска автономия на Западния бряг.

1995 г. – Излиза операционната система Windows 95 на Microsoft.

2006 г. – Международният астрономически съюз променя определението за „планета“, съгласно което Плутон вече се смята за планета джудже.

2008 г. – Закрити са Летните олимпийски игри в Пекин.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина