Важни събития са станали на днешната дата 11 януари в историята.
На този ден през 1922 година в Торонто, Канада, за първи път успешно е използван инсулин при лечение на 14-годишно момче, болно от диабет.
Инсулинът е хормон, който се произвежда от панкреаса (задстомашната жлеза). Той е с хипогликемично действие, противоположно на това на епинефрина, глюкокортикоидите и растежния хормон, които повишават нивото на кръвната захар и се означават като контраинсуларни хормони. Инсулинът повишава отлагането на липиди в мастната тъкан, понижава концентрацията на свободните мастни киселини и инхибира метаболизма на белтъците, способства за усвояване на глюкозата от клетките на тъканите, по-специално в черния дроб и мускулите, и превръщането ѝ в гликоген.
Инсулинът е единственият хормон в организма, който понижава нивото на кръвната захар. При недостиг на инсулин в организма настъпва болестно състояние – диабет.
През 1869 г. Пол Лангерханс, студент по медицина в Берлин, идентифицира при наблюдение под микроскоп за пръв път тъканни бучки в панкреаса, наречени по-късно на негово име Лангерхансови острови. Самият термин „инсулин“ произхожда от латинската дума за малък остров insula.
През 1889 г. лекарят Оскар Минковски в сътрудничество с Йозеф фон Меринг опитва да разбере ролята на панкреаса в храносмилането, затова го отстранява от здраво куче. При тестване на урината му, те откриват захар, с което за първи път установяват връзка между панкреаса и диабета.
В началото на 20 век редица учени правят опити да изолират секрета на Лангерхансовите островчета и да го прилагат при кучета с диабет, като отчасти постигат успехи.
През 1916 г. в Париж румънският доктор Николае Паулеску разработва воден екстракт от панкреас (наречен от него „панкреатин“), който нормализира нивото на кръвната захар при куче с диабет. Заради Първата световна война той, както и всички учени по света трябва да прекъснат работата си.
През октомври 1920 г. канадският физиолог Фредерик Бантинг открива, че храносмилателните секрети, които Оскар Минковски е проучвал, разрушават секрецията на Лангерхансовите острови, което прави невъзможно успешното им извличане. Бантинг изолира част от артериите на панкреаса, което води до атрофия на част от него, а Лангерхансовите острови остават непокътнати. По нататъшните експерименти на Бантинг и асистентът му Чарлз Бест са подпомогнати от професора по физиология и биохимия в университета в Торонто, Канада,. Джон Маклауд. Бантинг и Бест успешно изолират екстракт от островчетата и го инжектират в куче с диабет като отчитат намаляване на кръвната захар с 40% за 1 час.
На 11 януари 1922 г. за първи път в света, асистентът на Маклауд – биохимикът Джеймс Колип инжектира инсулин на терминално болно 14-годишно дете с диабет, но екстрактът дава много странични ефекти. През следващите 12 дни Колип работи денонощно, за да подобри екстракта от говежди панкреас, и на 23 януари е инжектирана втората доза, която не дава странични ефекти.
За това откритие през 1923 г. на Бантинг и Маклауд е присъдена Нобелова награда за медицина. Ненапълно съгласни с решението на комисията, което според тях игнорира приноса на Бест и Колип, двамата лауреати публично оповестяват. че разделят наградата, в това число – паричната премия с тях.
През 1978 г. е създаден първият синтетичен инсулин с помощта на генетично модифицирани бактерии Ешерихия коли от Артур Ригс и Кейити Итакура.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 11 януари в миналото:
1158 г. – Владислав II е коронован за крал на Чехия
1477 г. – В хода на войната между Швейцария и Бургундия се състои битката при Нанси, в която загива херцогът на Бургундия Шарл.
1567 г. – В Лондон става тегленето на печалбите в първата държавна лотария.
1610 г. – Италианският математик и астроном Галилео Галилей открива спътника на Юпитер Ганимед.
1693 г. – При земетресение в Сицилия загиват около 60 000 души.
1787 г. – Английският астроном Уилям Хершел открива два естествени спътници на Уран – Оберон и Титания.
1909 г. – В САЩ се провежда първото женско автомобилно състезание.
1910 г. – Основан е град Айоун, щата Вашингтон, САЩ.
1919 г. – Румъния анексира Трансилвания.
1921 г. – България получава помощ от Германия в размер на 1 500 000 златни марки в знак на благодарност за участието ѝ в Първата световна война на страната на Централните сили.
1923 г. – Войски на Франция и Белгия нахлуват в Рур, за да принудят Ваймарската република да плати репарациите след Първата световна война.
1942 г. – Втората световна война: Япония обявява война на Холандия, а японската армия нахлува в Борнео и завзема столицата на Малайзия – Куала Лампур.
1957 г. – Съветското правителство взема решение за създаване на балистична ракета.
1961 г. – Започва изграждането на доменния цех на металургичния комбинат в Кремиковци.
1966 г. – В СССР е създаден център за подготовка на космонавти.
1974 г. – В Кейптаун (ЮАР) се раждат шестзначки – първите в света живородени и запазени живи 6 близнака.
1981 г. – Международна експедиция поставя рекорд, като прекосява Антарктида за 67 дни.
1982 г. – Астурия става автономна област на Испания.
1991 г. – Съветската армия щурмува обществени сгради във Вилнюс, за да пресече кампанията за независимост на Литва.
2001 г. – В щата Орегон (САЩ) се ражда първата генетично модифицирана маймуна – Анди.