На този ден: Подписан е Свищовският договор, има и други интересни събития

Автор: Plovdiv Now 8930
На този ден: Подписан е Свищовският договор, има и други интересни събития

Важни събития са станали по света и у нас в миналото на днешната дата 4 август. Две от тях са свързани с историята на България.

На този ден през 1791 година е подписан е Свищовският договор, с който се слага край на Австро-турската война (1787-1791).

Договорът от Свищов слага край на последната австро-турска война, т.е. де юре между Свещената Римска империя и Османската империя. Една от причините за бързото приключване на войната от страна на Австрия, въпреки военните успехи, изразяващи се в завземането на Белград и Калафат, е съюзничеството на Османската империя с Прусия. Съществува сериозна опасност от нападение от страна на Прусия към Австрийска Силезия. Освен това избухва френската революция и австрийското правителство насочва вниманието си към събитията във Франция. С оглед на развитието на ситуацията във Франция, Австрия би трябвало да поддържа армията си в бойна готовност за намеса при неблагоприятен развой на събитията.

По всичките тези причини с договора от Свищов Австрия се съгласява на изключително дребни, даже символични придобивки предвид на военните успехи – сдобива се с две малки градчета по хърватската граница, както и с Оршова.

Предвид на събитията във Франция, последвани от Наполеоновите войни, Австрия сменя тактиката си на Балканите. След Свищовския мир, Австрия повече не води войни срещу Османската империя, а съдейства за разрастването на народо-освободителното движение главно в Смедеревския санджак, който е бил под властта ѝ в периода 1718 – 1739 г.

По време на войната избухва в Ягодинското въстание, известно в сръбската историография като Кочина крайна, начело с Коча Ангелкович. Свищовският мир дава амнистия на участниците в тези бунтовни действия, като през 1793/94 г. султан Селим III с ферман потвърждава някои местни свободи на населението, а през 1796 г. са премахнати правомощията на 45 селски князе в санджака, формирайки се 12 нахии като административни единици, начело с избрани от населението оберкнязе с някои административни и съдебни правомощия, като органи на местната власт. Тази административна реформа предизвиква недоволството на еничарите и спахиите, които търсят подкрепата на Осман Пазвантоглу. С назначението на новия паша на Белградския пашалък Абу Бекир, положението се изменя. Пашата организира убийството от свой приближен на еничарския водач Дели Ахмет, което предизвиква размирици. Австрийците също подклаждат събитията в пашалъка, които водят до организирането на първото сръбско въстание от Караджордже Петрович, подофицер на австрийска служба през 18 век.

На 4 август 1879 година пък Княжество България освобождава от мито стоките, внасяни от Македония, Одринско и Източна Румелия.

Митото представлява такса или налог, определяни от страна на изпълнителната власт по отношение на вноса или износа на стоки и услуги от или в дадена държава. Митата водят началото си от борбата между парламента и краля в Англия през XVII век, когато се приема, че монархът има право да налага такси за осъществяването на търговията.

Ето какви други събития са станали на днешната дата:

1693 г. – Смята се за датата на създаването на шампанското от бенедиктинския монах Дом Периньон.

1704 г. – Войната за испанското наследство: Гибралтар е завладян от английска и холандска флотилия под командването на британския адмирал сър Джордж Рук в съюз с ерцхерцог Карл

1782 г. – Волфганг Амадеус Моцарт сключва брак с Констанце Вебер

1836 г. – В Кремъл камбаната Цар Камбана е поставена на каменен пиедестал.

1870 г. – В германския град Баден-Баден завършва един от първите международни шахматни турнири.

1879 г. – Княжество България освобождава от мито стоките, внасяни от Македония, Одринско и Източна Румелия.

1879 г. – Елзас и Лотарингия са провъзгласени за територия на Германия.

1903 г. – Пий X е избран за 257. римски папа.

1914 г. – Първа световна война: Германия нахлува в Белгия, в отговор на което Великобритания обявява война на Германия. Съединените щати обявяват неутралитет.

1916 г. – Първа световна война: Либерия обявява война на Германия.

1936 г. – Министър-председателят на Гърция Йоанис Метаксас суспендира парламента и Конституцията и установява Режима от 4 август.

1957 г. – Аржентинецът Хуан Мануел Фанджо за пети път става победител в състезанията от Формула 1.

1964 г. – Тонкински инцидент: Американските разрушители USS Maddox и USS Turner Joy докладват за сблъсък със северновиетнамски плавателни съдове в Тонкинския залив.

1983 г. – В резултат на държавен преврат в Горна Волта (днес Буркина Фасо) президент става Томас Санкара.

1984 г. – Африканската република Горна Волта се преименува на Буркина Фасо.

1995 г. – Хърватия започва Операция Буря, за да си възвърне анклавa, обявен за Република Сръбска Крайна и намиращ се от 4 години под контрола на сръбското малцинство.

1996 г. – В Атланта (САЩ) са закрити 26-те Олимпийски игри.

2007 г. – Изстрелян е космическият апарат на НАСА Финикс.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина