Важни събития са станали на днешната дата 6 декември в историята.
На този ден през 1945 година в САЩ е патентована микровълновата печка.
Това е домакински електроуред, използващ енергията на микровълните за обработка на храна. За разлика от класическата фурна в готварската печка, при микровълновата се постига нагряване едновременно в целия обем на храната. Използва се предимно за затопляне на вече сготвена храна, включително полуфабрикати, но с нея може и да се готви.
Американският инженер Пърси Спенсър пръв забелязва способността на свърхвисокочестотното излъчване да нагрява продукти и патентова микровълновата фурна. В момента на изобретението Спенсър работи в компанията Raytheon, занимаваща се с производството на оборудване за радари. Според легендата, когато Спенсър прави експерименти с поредния магнетрон, забелязва, че парче шоколад в джоба му се е разтопило. Според друга версия, той забелязва, че се е нагрял сандвичът, сложен върху включения магнетрон. Възможно е причината за изобретението да е просто опарване, но от търговски съображения трябвало да се пази имиджът на уреда.
Патентът за микровълнова фурна е издаден през 1950 г. Първата в света СВЧ печка „Radarange“ е произведена през 1947 г. от фирмата Raytheon и е предназначена не за приготвяне на храна, а за бързо размразяване на продукти и е използвана изключително от военните (във войнишки столови и в столовите на военни болници). Височината ѝ била примерно колкото човешки ръст, масата е 340 kg, мощността – 3 kW, което примерно е два пъти повече от мощността на съвременна битова СВЧ печка. През 1949 г. започва серийното ѝ производство. Печката струвала около $3000.
През 1955 г. американската компания „Tappan Company“ за първи път представя битова микровълнова печка.
Първата битова микровълнова фурна серийно производство е пусната на пазара от японската фирма Sharp през 1962 г.
За загряване на храната в микровълнова фурна се използват електромагнитни вълни с честота от микровълновия диапазон (за битовите фурни това е 2,45 GHz, но има индустриални модели с работна честота 915 MHz), при която определени молекули с голям диполен момент (например вода или мазнини) поглъщат енергия и протича диелектрично нагряване. Продукти, съдържащи малко вода или мазнини, се нагряват трудно в микровълнова фурна. Трудно се нагряват и храни и вещества с малък tg δ (тангенс делта – ъгъл на диелектрични загуби). Микровълните имат стерилизиращо действие.
Българоезичната Уикипедия е разновидност на Уикипедия на български език, започната на 6 декември 2003 г. Първата статия е Григориански календар в превод от френски език, като приоритет на първите редактори е преводът на интерфейса и на първите помощни страници на български език.
Към юли 2013 г. по брой статии тя е на 36-о място от 285 уикипедии на различни езици. Към 4 декември 2020 г. същата има 267 475 статии. Последните статии, по които се работи, се виждат от препратката Последни промени на менюто вляво на всяка страница.
Уикипедия е едновременно енциклопедия и общност от редакторите, които я създават. Всеки, престрашил се да редактира Уикипедия, е неин редактор. И всеки, който редактира Уикипедия, поема отговорност за приносите си. Същевременно Уикипедия принадлежи на всички нейни читатели и отговорността за създаването и поддръжката зависят от всяко тяхно действие или бездействие. В българската и другоезичните уикипедии потребителите могат да си регистрират потребителското си име с каквато азбука желаят, например кирилица.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 6 декември в миналото:
963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа.
1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество.
1534 г. – В Еквадор е образувана испанска колония с център – новия град Сан Франциско де Кито.
1741 г. – Елисавета става императрица на Русия след дворцов преврат.
1768 г. – За първи път е публикувана Енциклопедия Британика.
1774 г. – Австрия става първата страна в света, въвела държавно образование.
1790 г. – Седалището на Конгреса на САЩ се премества от Ню Йорк във Филаделфия и градът е обявен за временна столица на САЩ.
1877 г. – Започва издаването на вестник Вашингтон Поуст.
1879 г. – Съставено е второто правителство на България, начело с Климент Търновски.
1880 г. – В Източна Румелия натуралният десятък е заменен с поземлен данък.
1907 г. – При производствена катастрофа в мина в Мононга (Западна Вирджиния) загиват 361 работници.
1917 г. – Първата световна война: В Халифакс (Канада) избухва корабът Монблан, превозващ динамит, загиват около 1600 души, а по крайбрежието са разрушени 3000 сгради.
1917 г. – Новата власт в Русия арестува цар Николай II и членовете на неговото семейство.
1917 г. – Финландия обявява независимостта си от Русия.
1921 г. – Подписан е Англо-ирландски трактат, съгласно който Ирландия става самостоятелна държава – британски доминион, подобно на Австралия, Канада, Нова Зеландия и днешния ЮАР.
1955 г. – Четирите велики сили признават правото на неутралитет на Австрия.
1957 г. – Експлозия при изстрелването проваля пускането на първия Американски сателит.
1978 г. – В Испания е приета нова конституция на страната чрез референдум.
1990 г. – Възстановени са дипломатическите отношения между България и Ватикана.
1991 г. – Югославската армия бомбардира хърватския град Дубровник, след като го обсажда повече от месец.
1992 г. – 6 декември, Никулден, е обявен за официален празник на морския град Бургас.
1992 г. – В референдум населението на Швейцария отхвърля плана на правителството държавата да се присъедини към Европейския съюз.
1997 г. – Руски военен транспортен самолет Ан-124 Руслан се разбива в жилищен квартал в Иркутск, загиват 72 души.
2000 г. – В САЩ е създаден първият в света биоробот.
2001 г. – Канадската провинция Нюфаундленд е преименувана на Нюфаундленд и Лабрадор.
2005 г. – В Техеран (Иран) самолет пада върху жилищен блок, загиват над 120 души.