Важни събития са станали в миналото на днешната дата 4 декември. Някои от тях са свързани с България.
На този ден през 1904 година в София, с подкрепата на Иван Шишманов, тогава министър, е открито първото музикално училище в България, което през 1913 става държавно, а през 1921 е преобразувано на музикална академия.
Официалното откриване се състои на 16 януари 1905 г.
Броят на записаните ученици бързо расте и се полагат основите на ученическия хор и оркестър – през 1907 г. е създаден граждански хор към училището, а през 1909 г. преподавателят по цигулка Петко Наумов образува квартет, с който всяка неделя дава концерти.
През 1912 г. училището се превръща в държавно и става среден отдел на Музикалната академия. От 1974 г. носи името на Любомир Пипков.
На 4 декември 1908 година пък в София е открит първият киносалон в България, втори в Европа.
Само година след историческата прожекция на братя Люмиер в „Гран кафе” в Париж киното идва и в България.
Първото кино в столицата е „Модерен театър” на бул. „Мария-Луиза”. Около 1910 г. започва реализацията на първите български филми. Постепенно се родила идеята и за създаването на игрални филми. Първият от тях е „Българан е галант“ и е бил заснет от Васил Гендов през лятото на 1914 и показан пред публика в началото на 1915 г. Заедно с Гендов по-късно се откроили имената на режисьорите Борис Грежов и Николай Ларин.
Всъщност първата кинопрожекция в България се е случила през 1897 г., в заведението на Марин Чолаков в Русе. Собственик на кинематографическата машина и организатор на събитието бил Георги Кузмич. Той прожектира филмът Пристигането на влака на Братя Люмиер, както и филм показващ посрещането на цар Николай в Париж.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 4 декември в миналото:
1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество.
1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера.
1808 г. – Наполеон Бонапарт забранява папската институция Светата инквизиция на територията на Испания.
1864 г. – В Румъния е забранено на евреите да изучават и практикуват юридидически науки.
1887 г. – Основан е шведският футболен отбор Йоргрюте ИС.
1941 г. – Втората световна война: Във Великобритания е направена гражданска мобилизация на неомъжените жени от 20 до 30-годишна възраст за служба в полицията и пожарната охрана.
1947 г. – 6 Велико народно събрание приема Конституция на Народна република България, известна като Димитровска конституция.
1948 г. – Китайският пътнически кораб Киянг попада на мина от Втората световна война и потъва – загиват 2750 пътници и членове на екипажа.
1949 г. – Територията на континентален Китай е поставена окончателно под комунистически контрол от верните на Мао Дзедун войски.
1958 г. – Република Дахомей и Бряг на слоновата кост стават автономни държави в рамките на Френската общност.
1963 г. – Пленумът на ЦК на БКП изпраща писмо до Хрушчов, в което НРБ обещава сближаване със СССР.
1971 г. – Индийската армия навлиза в Източен Бенгал, което по-късно довежда до откъсването му от Пакистан и създаването на държавата Бангладеш.
1976 г. – Жан-Бедел Бокаса обявява републиканско управление в Централната африканска империя (сега ЦАР), година по-късно възстановява монархията и се обявява за император Бокаса I.
1980 г. – Обявен е разпадът на британската рок-група Led Zeppelin
1991 г. – Египетският политик Бутрос Бутрос-Гали е избран за генерален секретар на ООН.
2002 г. – Състои се първият полет на самолет от новата държавна авиокомпания България Ер, създадена след фалита на националния превозвач БГА Балкан.