На този ден: Открити са първото музикално училище у нас и първият киносалон, втори в Европа

Автор: Plovdiv Now 1444
На този ден: Открити са първото музикално училище у нас и първият киносалон, втори в Европа

Важни събития са станали в миналото на днешната дата 4 декември. Някои от тях са свързани с България.

На този ден през 1904 година в София, с подкрепата на Иван Шишманов, тогава министър, е открито първото музикално училище в България, което през 1913 става държавно, а през 1921 е преобразувано на музикална академия.

Официалното откриване се състои на 16 януари 1905 г.

Броят на записаните ученици бързо расте и се полагат основите на ученическия хор и оркестър – през 1907 г. е създаден граждански хор към училището, а през 1909 г. преподавателят по цигулка Петко Наумов образува квартет, с който всяка неделя дава концерти.

През 1912 г. училището се превръща в държавно и става среден отдел на Музикалната академия. От 1974 г. носи името на Любомир Пипков.

На 4 декември 1908 година пък в София е открит първият киносалон в България, втори в Европа.

Само година след историческата прожекция на братя Люмиер в „Гран кафе” в Париж киното идва и в България.

Първото кино в столицата е „Модерен театър” на бул. „Мария-Луиза”. Около 1910 г. започва реализацията на първите български филми. Постепенно се родила идеята и за създаването на игрални филми. Първият от тях е „Българан е галант“ и е бил заснет от Васил Гендов през лятото на 1914 и показан пред публика в началото на 1915 г. Заедно с Гендов по-късно се откроили имената на режисьорите Борис Грежов и Николай Ларин.

Всъщност първата кинопрожекция в България се е случила през 1897 г., в заведението на Марин Чолаков в Русе. Собственик на кинематографическата машина и организатор на събитието бил Георги Кузмич. Той прожектира филмът Пристигането на влака на Братя Люмиер, както и филм показващ посрещането на цар Николай в Париж.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 4 декември в миналото:

1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество.

1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера.

1808 г. – Наполеон Бонапарт забранява папската институция Светата инквизиция на територията на Испания.

1864 г. – В Румъния е забранено на евреите да изучават и практикуват юридидически науки.

1887 г. – Основан е шведският футболен отбор Йоргрюте ИС.

1941 г. – Втората световна война: Във Великобритания е направена гражданска мобилизация на неомъжените жени от 20 до 30-годишна възраст за служба в полицията и пожарната охрана.

1947 г. – 6 Велико народно събрание приема Конституция на Народна република България, известна като Димитровска конституция.

1948 г. – Китайският пътнически кораб Киянг попада на мина от Втората световна война и потъва – загиват 2750 пътници и членове на екипажа.

1949 г. – Територията на континентален Китай е поставена окончателно под комунистически контрол от верните на Мао Дзедун войски.

1958 г. – Република Дахомей и Бряг на слоновата кост стават автономни държави в рамките на Френската общност.

1963 г. – Пленумът на ЦК на БКП изпраща писмо до Хрушчов, в което НРБ обещава сближаване със СССР.

1971 г. – Индийската армия навлиза в Източен Бенгал, което по-късно довежда до откъсването му от Пакистан и създаването на държавата Бангладеш.

1976 г. – Жан-Бедел Бокаса обявява републиканско управление в Централната африканска империя (сега ЦАР), година по-късно възстановява монархията и се обявява за император Бокаса I.

1980 г. – Обявен е разпадът на британската рок-група Led Zeppelin

1991 г. – Египетският политик Бутрос Бутрос-Гали е избран за генерален секретар на ООН.

2002 г. – Състои се първият полет на самолет от новата държавна авиокомпания България Ер, създадена след фалита на националния превозвач БГА Балкан.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина