Важни събития са станали на днешната дата 3 януари в историята.
На този ден през 1907 година официално е открита сградата на Народния театър в София.
Със заповед от 14 юли 1903 г. министър д-р Ив. Д. Шишманов назначава комисия начело с г-н Илия Миларов, която да подготви предложение за постройка на сграда за Народния театър в София. Народното събрание взима решение и с Указ на княз Фердинанд I се отчуждава терен на мястото на бившия дъсчен театър „Основа“, където през юни 1904 г. започва строежът на сградата по проект на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер. Живописното оформление на тавана и стените в зрителната зала, която разполага с 848 места, е възложено на известния виенски художник Рудолф Фукс. Народният театър отваря врати на 3 януари 1907 г. със специално представление. Преди тържественото откриване множество студенти освирква княз Фердинанд I и той с указ решава да затвори Софийския университет за шест месеца.
На 10 февруари 1923 г. по време на юбилейния спектакъл „Апотеоз на родното драматично изкуство“ избухва пожар, който унищожава театъра. От началото на новия сезон трупата играе разделена на две части в различни градове на България, а след това шест години – на сцената на специално ремонтирания „Свободен театър“ в София.
Сградата на Народния театър е реконструирана през периода 1924 – 1928 г. по проект на немския архитект Мартин Дюлфер и на българския строителен инженер, завършил в Мюнхен, Кирил Чапаров. Освен изграждането на новата железобетонна конструкция, от Германия е доставена сценична механизация, произведена от фирмите „Круп“ и „МАН“, каквато имат само най-добрите театри в европейските метрополии. Тази техника работи от 1929 г. и до днес, като се използва във всички представления на Голямата сцена на театъра.
По време на бомбардировките над София през Втората световна война е разрушено Южното крило на театъра. След края на войната сградата е възстановена и от април 1945 г. Народният театър отново отваря вратите си за публиката. Последното преустройство и реставрация е осъществено през 1972 – 1975 г. под ръководството на проф. инж. Венелин Венков, когато се изгражда и специална Камерна сцена. Цялостното художествено оформление е дело на художниците Дечко Узунов, Георги Чапкънов и Иван Кирков, който е и автор на завесата на театъра – неугасващия Феникс.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 3 януари в миналото:
1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните.
1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него летателен апарат.
1521 г. – Папа Лъв X издава папска була, с която отлъчва Мартин Лутер от Църквата.
1793 г. – В Канада е забранено робството.
1833 г. – Великобритания завладява Фолкландските острови.
1863 г. – В Халифакс (Канада) е открита първата в страната закрита ледена пързалка.
1868 г. – С превземането на двореца на шогуна в Япония е възстановена монархията с държавен глава император Мейджи.
1870 г. – Започва строежът на Бруклинския мост.
1871 г. – В САЩ е патентован маргаринът.
1880 г. – Утвърден е първият градоустройствен план на София, изработен от чешкия строителен инженер Иржи Прошек.
1899 г. – Думата автомобил е използвана за пръв път в редакторски материал в New York Times.
1902 г. – Съставено е двадесет и третото правителство на България, начело със Стоян Данев.
1921 г. – Български бежански въпрос: XIX обикновено народно събрание на България отпуска кредит от 1 000 000 лева за настаняване на бежанците от Беломорска Тракия.
1925 г. – Бенито Мусолини обявява, че ще упражнява диктаторска власт в Италия.
1956 г. – Пожар опустошава върха на Айфеловата кула.
1958 г. – Създадена е Западноиндийската федерация.
1959 г. – Аляска става 49-ият щат на САЩ и първият без граница с никой от останалите.
1961 г. – САЩ скъсва дипломатическите отношения с Куба.
1962 г. – Папа Йоан XXIII отлъчва Фидел Кастро от църквата.
1963 г. – Осъществен е първият изпитателен полет на пътническия самолет Ил-62.
1977 г. – Създадена е американската фирма Apple Computer Inc..
1987 г. – Арета Франклин става първата жена, увековечена в Залата на славата на рокендрола.
1990 г. – Национална кръгла маса в България: начало на заседанията, чиято цел е споразумение между БКП и опозицията за осъществяване на преход към демокрация.
1990 г. – Бившият лидер на Панама Мануел Нориега се предава на американската войска.
1993 г. – В Москва, президентите Джордж Хърбърт Уокър Буш и Борис Елцин подписват втория договор за съкращение на две трети от стратегическите ядрени оръжия на САЩ и Русия.
1994 г. – Самолет Ту-154 на авиокомпания „Байкалски авиолинии“ се разбива след излитане от летище Иркутск, загиват 126 души.
1997 г. – Започват демонстрации на Съюза на демократичните сили с искане Българската социалистическа партия да се откаже от управлението.
1997 г. – Испанският колоездач Мигел Индураин слага край на кариерата си.
1999 г. – Изстрелян е космическият апарат Марс Полър Лендър, контактът с когото е загубен на 3 декември след предполагаемото му кацане на повърхността на Марс.
2004 г. – Самолет на Flash Airlines се разбива в Червено море малко след излизането си от Египет; загиват всичките 148 души на борда.