На този ден: Открит е първият в света мотел

Автор: Plovdiv Now 1083
На този ден: Открит е първият в света мотел

Интересни събития са станали на днешната дата 12 декември в миналото.

На този ден през 1925 година в САЩ е открит първият в света крайпътен хотел – мотел.

През декември 1925 г. испанските възрожденски врати на хотел Milestone Mo-Tel Inn се отварят за шофьорите по средата на пътя между Лос Анджелис и Сан Франциско, предлагайки луксозна нощувка по всички стандарти. При измислянето на име за първия си хотел архитект Артър Хайнеман от Чикаго съкращава "моторхотел" на "мо-тел", след като разбира, че не може да побере всичките 19 букви на "Milestone Motor Hotel" на табелата на покрива.

Трябвало е да регистрира думата като търговска марка още тогава, но по неизвестни причини не успява. Планът му е да открие верига от мотели в цялата страна под новата концепция "мотел", но без важната търговска марка конкурентите му бързо завладяват идеята.

С по-големите, по-ярки и по-евтини имитации на "мотели", които се появяват наблизо по Route 66, и с надвисналите финансови предизвикателства на Голямата депресия, наследството на Хайнеман е обречено да се превърне в обикновена бележка под линия в историята. Въпреки че е изобретател и главен архитект на една американска икона, Milestone Mo-Tel Inn ще бъде първият и последен мотел, който Артър Хайнеман ще отвори.

Срещу 1,25 долара на вечер (около 17 долара днес) шофьорите имали достъп до най-съвременни удобства. Анатомията на мотела е проста - да обслужва шофьорите и техните автомобили, като предоставя на всеки клиент гараж, пералня и душ, дори малък магазин за хранителни стоки - и най-вече да е красив.

Думата мотел е своеобразно съчетание от думите мотор (на английски: motor (прил.) – автомобилен, за автомобили) и хотел.

Първите къмпинги за автомобилни туристи били построени в края на 1910 г. Преди това туристи и пътници, които не можели да си позволят да отседнат в хотел или спели в колите си и опъвали палатки на поляните покрай пътя. По-модерните къмпинги от 20-те и 30-те години вече предлагали течаща вода, места за пикник и бани и тоалетни. По този начин се предотвратявало опъването на палатки в градини и обработваеми площи.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 12 декември в миналото:

1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна турска армия и суровото зимно време.

1911 г. – Старата столица на Индия – Калкута, е заменена с Делхи.

1917 г. – Създадена е татарско-башкирската държава Идел-Урал.

1917 г. – Първата световна война: Във Франция става най-голямата железопътна катастрофа – с влак, превозващ войници, при която загиват 543 души.

1941 г. – Втората световна война: България обявява война на Великобритания и САЩ; Унгария и Румъния обявяват война на Съединените щати; Индия обявява война на Япония.

1955 г. – Във Великобритания е патентован кораб на въздушна възглавница.

1956 г. – ООН приема резолюция за незабавно изтегляне на армейските части на СССР от територията на Унгария.

1963 г. – Кения придобива независимост от Обединеното кралство, денят се чества като национален празник и Ден на републиката.

1979 г. – Родезия си сменя името на Зимбабве.

1982 г. – В Ню Йорк е извършена най-голямата за този град кражба на пари – 11 млн. долара, от сейфовете на инкасаторска компания.

1988 г. – Състои се премиерата на българския игрален драматичен филм – мюзикъл „АкаТаМус“.

1991 г. – В XXXVI народно събрание е внесен закон за конфискация на имуществото на Българската комунистическа партия и останалите тоталитарни организации.

1993 г. – На референдум в Русия е приета нова конституция на страната.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина