Важни събития са станали на днешната дата 16 януари в историята.
На този ден през 1878 година, по време на Руско-турска война (1877-1878), капитан Александър Бураго с отряд руски драгуни освобождава Пловдив от Османската империя.
Тържественото честване на 147-та годишнина от Освобождението на Пловдив от османско владичество ще се състои днес, 16 януари, в 11.00 часа с поклонение пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина (зад централния Дом на младоженците).
Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет „Родолюбие“. Събитието се организира традиционно от Община Пловдив като част от Културния календар на града.
Слово по повод годишнината ще произнесе Стоян Иванов - директор на Регионалния исторически музей в Пловдив. Водещ ще е Симеон Алексиев – актьор в Драматичен театър Пловдив.
Битката за Пловдив е последното от големите сражения в историята на Руско-турската война 1877 – 1878. Победата отваря пътя на руските войски към Беломорието и Одрин, към победния край на войната. Съдбата отрежда мисията на освободител на Пловдив на капитан Александър Бураго, който с 63-ма драгуни навлиза в града от запад, използва изненадата и заема централната част. Заедно с въоръжените отряди от българи, кап. Бураго превзема железопътната станция и започва прочистването на кварталите от черкезите. В ранните часове на 16 януари 1878 г. ген. Гурко получава донесение, че Пловдив е освободен и по обяд е посрещнат от българското население на ул. „Съборна” под тържествения звън на камбаните по Трихълмието. Турските войски бягат от Пловдив, но в своята злоба на победени воини извеждат от затвора „Ташкапия” 123 българи – участници в освободителното движение, за да ги избият в местността „Остромила”. Сред тях е големият родолюбец Душо Хаджидеков. ………………… Душо Хаджидеков взима активно участие в подготовката и осъществяването на Априлското въстание, но след разгрома му се оказва един от първите арестувани по настояване на елинистите. Те го обявяват пред турската власт в бунтовничество, интриги и сплетни. Четиридесетгодишният мъж е осъден и изпратен в затвора „Ташкапия”. Там той прекарва две години, изпълнени с мъчения и страдания.
В навечерието на Освобождението, на 4 януари 1878 година (стар стил) – денят, когато Пловдив е освободен от турска власт, башибозуци извеждат от затвора 123-ма българи, един от които е Душо Хаджидеков. Той е изнемощял, но все още вярва в светлото бъдеще на Родината. Турците разсичат българите на късове в близост до воденицата в местност Остромила. Така трагично си отива от този свят един заслужил деец на революцията, дал своя значим принос за културно-просветните процеси по българските земи в периода на Възраждането.
През целия си живот Душо Хаджидеков живее скромно и дарява всичко, което печели честно и с труд. Характерни за него са острият ум и кипяща във вените му народност. Във време на страх и предразсъдъци той защитава всичко българско, превръщайки се в символ на безкористност и скромност. В своето завещание той пише „Сичко оставям на милия си народ”. Днес в негова чест е издигнат бюст в Цар-Симеоновата градина, патрон е на пловдивско училище и една от улиците в подножието на Стария град носи името му.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 16 януари в миналото:
27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан.
927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е обявена за халифат.
1547 г. – Иван Грозни се самопровъзгласява за цар на Русия.
1556 г. – Императорът на Свещената Римска империя Карл V абдикира, разделяйки империята на две части – в полза на сина си Филип II и брат си Фердинанд I.
1581 г. – Английският парламент узаконява англиканството като държавна религия, приемайки закони против католицизма.
1593 г. – Мехмед III става султан на Османската империя, след което убива 19-те си братя.
1707 г. – Шотландският парламент ратифицира договора за обединение с Англия, с което се създава Великобритания.
1724 г. – Петър I забранява в Русия браковете по принуда.
1881 г. – Български пощи сключва договор с Австрийското параходно дружество за превоз на пощенски пратки по Дунав.
1908 г. – Съставено е правителство на Демократическата партия с премиер Александър Малинов.
1909 г. – Експедицията на Ърнест Шакълтън установява местонахождението на магнитния южен полюс.
1915 г. – Открита е българската легация във Вашингтон от първия пълномощен министър на България в САЩ Стефан Панаретов.
1920 г. – В САЩ е въведен така нареченият Сух режим.
1920 г. – В Париж се провежда първото заседание на Лигата на нациите.
1920 г. – Страните от Антантата преустановяват търговската блокада на СССР.
1957 г. – В Ливърпул, Англия, на 10 Mathew Street отваря „The Cavern club“, където дебютират Бийтълс.
1963 г. – СССР обявява, че притежава водородна бомба.
1969 г. – Чешкия студент Ян Палах се самозапалва в Прага, в протест срещу смазването на Пражката пролет от Съветския съюз година по-рано.
1970 г. – Полковник Муамар Кадафи встъпва в длъжност министър-председател на Либия.
1979 г. – В Иран е свален светският режим на шах Мохамед Реза Пахлави и страната е обявена за ислямска република.
1992 г. – С мирен договор се поставя край на 12-годишната гражданска война в Салвадор, взела 75 000 жертви.
2000 г. – За президент на Чили е избран Рикардо Лагос.
2001 г. – ЮНЕСКО обявява 16 януари за ден на Бийтълс.
2005 г. – 66-годишната румънка Адриана Илиеску става най-възрастната родилка на планетата.