Важни събития са станали на днешната дата 6 февруари в историята.
На този ден през 1878 година е освободен е Бургас от османско владичество и е учредена първата българска градска община.
На 6 февруари 1878 година, „летящ отряд“ под командването на полк. Лермонтов, имащ за задача да осигури на руския флот достъп до бургаското пристанище като заеме позиции в Бургаския залив и спре нахлуващите от север през Дюленския проход черкези и дезертирали турски войници, освобождава Бургас. По това време в него живеят около 2950 души, основно арменци, евреи, българи, гърци и гъркомани. За първи кмет на освободения град е назначен Нико Попов. На бургаския бряг руските войски изграждат в следващите месеци военна болница, която е под ръководството на Александра Лермонтова и остават в града до средата на 1879 година.
С изпълнението на Берлинския договор от 1878 година Бургас става един от 6-те административни центрове на османската провинция Източна Румелия. По силата на договора в града се завръща и част от турското население. Решенията на Общината са обявявани на български, гръцки и османски. Въпреки липсата на вода, градът е важен търговски център и единственото голямо пристанище на Източна Румелия, а икономическото развитие привлича бежанци от Източна Тракия и Странджа планина – територии, които остават под османска власт. През 1880 година е открито читалище „Пробуда“, а на 20 юли 1885 година в Бургас излиза Бургаски вестник – първият бургаски седмичник.
Градът остава османски до септември 1885 година, когато след военен преврат Източна Румелия се съединява с Княжество България. Съединението на България е посрещнато с неодобрението на Русия и е срещу интересите ѝ да контролира Балканите. В последвалата Сръбско-българска война взимат участие и граждани от Бургас. Въпреки че Букурещки договор от 19 февруари 1886 година възстановява статуквото, руският цар Александър III не е удовлетворен и отказва да признае Александър Батенберг за владетел на Обединена България. Така в следващите месеци и години руската дипломация организира и подпомага организирането на заговори срещу България. Турското правителство от своя страна иска като предварително условие за нормализиране на отношенията, поставянето на бургаското пристанище под турска администрация, което е отхвърлено от българския княз.
В началото на май 1886 година е осуетен заговор в Бургас под ръководството на руския офицер Николай Набоков срещу Александър Батенберг, който е на посещение в града. След разкритието заговорниците успяват да се укрият в руското представителство в града и да избягат ненаказани. Въпреки че проруските политически групи в страната (цанковисти и лъжесъединисти) свалят от престола княз Александър I, с помощта на Стефан Стамболов и румелийската войска той успява да се върне отново на трона. През октомври същата година в Бургас избухва отново под ръководството на Набоков военен бунт, подкрепен от руски военен кораб. За смазването на бунта Стамболов изпраща Коста Паница, който с помощта на Айтоския отряд успява да сложи край на русофилските заговори срещу Съединението в Бургас.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 6 февруари в историята:
1623 г. – Франция, Савоя и Венеция сключват съюзен договор, насочен против Испания.
1788 г. – Масачузетс става 6-ия щат на САЩ.
1819 г. – Британският благородник Томас Рафълс основава Сингапур.
1840 г. – С подписване на договор между представители на британската корона и маорите е основана държавата Нова Зеландия.
1897 г. – Открита е жп линията Перник – Радомир.
1899 г. – Сенатът на САЩ ратифицира договор, по силата на който Испания отстъпва на САЩ владенията си Гуам, Куба, Пуерто Рико и Филипините.
1900 г. – В Хага е създаден Международен арбитражен съд.
1901 г. – В Парижките жп гари са поставени първите обществени телефони.
1904 г. – Япония прекъсва дипломатически отношения с Русия; два дни по-късно започва Руско-японската война.
1922 г. – Подписан е договор за забрана използването на отровни газове при военни действия между Великобритания, САЩ, Франция и Япония.
1933 г. – В Германия е въведена цензура на печатните издания.
1935 г. – В САЩ започва продажбата на играта Монополи.
1936 г. – Олимпийски игри: Зимни олимпийски игри: В Гармиш-Партенкирхен са открити IV Зимни олимпийски игри.
1951 г. – При тежка железопътна катастрофа в Пенсилвания (САЩ) загиват 85 души и над 500 са ранени.
1952 г. – Умира крал Джордж VI и Елизабет II става кралица на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия.
1958 г. – В самолетна катастрофа в Мюнхен (тогава ФРГ), загиват 23 души, осем от които футболисти на ФК Манчестър Юнайтед, Англия.
1996 г. – В Атлантическия океан, близо до брега на Доминиканската република катастрофира Боинг-757 на турските авиолинии, при което загиват всичките 189 пътници и екипаж.
2004 г. – При самоубийствена атака на чеченски сепаратист в Московското метро загиват 40 души, а 129 са ранени.
2012 г. – При скъсването на язовирна стена е наводнено Харманлийското село Бисер.