Важни събития са станали в миналото на днешната дата 9 октомври, включително и в българската история.
На този ден през 1849 година в Цариград е осветен българският параклис, на чието място по-късно е построена така наречената Желязна църква.
През 1849 година влиятелният османски държавник, българинът княз Стефан Богориди, подарява за български черковни нужди голям двор с три постройки – една дървена и две каменни, в цариградския квартал „Фенер“ между площадите „Балат“ и „Фенер“, на самия бряг на Златния рог, близо до седалището на Вселенската патриаршия.
На 17 октомври 1849 година е издаден официален султански ферман, позволяващ на българите да имат собствен молитвен дом. Долният етаж на подарената от Богориди дървена къща е превърнат във временен параклис и е тържествено осветен на 9 октомври 1849 година от митрополит Прокопий Созоагатополски, единственият от архиереите на Вселенската патриаршия, който може да служи на църковнославянски.[1] По-късно параклисът прераства в самостоятелен храм, известен като Дървената църква, и посветен на първомъченик и архидякон Стефан в чест на дарителя Стефан Богориди.
На 25 октомври 1859 г. княз Никола Богориди поставя основния камък на Желязната църква „Свети Стефан“. Поставянето на основния камък е напълно символичен акт от страна на Богориди, тъй като истинското строителство на днешната църква започва 33 години по-късно, когато екзарх Йосиф I Български също полага основния камък на 27 април 1892 г.
През 1850 година каменните къщи в двора са разрушени и с материала е изградена триетажна постройка с 25 стаи, известна като Метоха, която по-късно става седалище на Българската екзархия, създадена със султански ферман на 27 февруари 1870 година. Екзархията функционира в Истанбул и след Освобождението на България до Балканската война през 1912 година.
На 9 октомври 1975 година в Пловдив пък се провежда Първият фестивал на българския късометражен филм.
Късометражните филми могат да са както професионални, така и любителски продукции. Често се правят от независими кинодейци с некомерсиална цел или с малък бюджет, които по този начин доказват таланта си, за да привличат средства за бъдещи проекти. Често се финансират от грантове, спонсори, некомерсиални организации или с лични средства.
Съществуват множество филмови фестивали, специализирани в късометражно кино, които дефинират различна максимална продължителност на допусканите за участие в тях филми. Например филмовият фестивал за късометражно кино „В двореца“, провеждан ежегодно в Балчик, поставя изискване от 27 минути, а фестивалът „Филминит“ (Filminute) – от само 1 минута продължителност за филм.
Ето какви други събития са станали през годините на 9 октомври:
1430 г. – Образуван е Янински пашалък след като антилатинското благородничество и духовенство предава града на Синан паша
1446 г. – В Чосон е обнародена корейската азбука хангъл/чосонгъл
1582 г. – Поради въвеждането на Григорианския календар този ден от тази година не съществува в Италия, Полша, Португалия и Испания.
1701 г. – Основан е Йейлският университет.
1740 г. – Начало на Батавското клане.
1824 г. – В Коста Рика е забранено робството.
1878 г. – Русия поема управлението на Южна Бесарабия, където живеят около 103 000 българи.
1912 г. – Балканската война: Черна гора обявява война на Турция, с което започва войната.
1934 г. – Югославският крал Александър I е застрелян в Марсилия при атентат, извършен от члена на ВМРО Владо Черноземски, а френския външен министър Луи Барту почива следствие от раните си получени при атентата.
1944 г. – Втората световна война: В Москва по време на поредната московска конференция се провежда среща на Уинстън Чърчил и Сталин, на която е сключено процентно споразумение за разпределяне на Балканите на сфери на влияние.
1962 г. – Уганда става независима от Великобритания държава.
1962 г. – Френската певица Едит Пиаф се омъжва за Тео Сарапо.
1963 г. – Около 2000 души загиват в Северна Италия от свлачище.
1963 г. – Състои се първият полет с руския вертолет Ми-8.
1967 г. – Ден след като е заловен, Че Гевара е екзекутиран за опит да предизвика революция в Боливия.
1969 г. – В Токио се провежда Конгрес на Всемирния пощенски съюз.
1970 г. – Камбоджа е обявена за Кхмерска република.
1973 г. – Елвис и Пресила Пресли се развеждат след шест години съвместен брак.
1981 г. – Официално е отменено смъртното наказание във Франция.
1997 г. – Българският президент Петър Стоянов подписва в Страсбург Рамкова конвенция за националните малцинства.
2001 г. – България е избрана за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за периода от 2002 г. до 2003 г.
2001 г. – В Египет влиза в действие най-високият в света висящ мост.
2002 г. – Европейската комисия признава България за страна с функционираща пазарна икономика.
2004 г. – На първите демократични избори в Афганистан за президент е избран Хамид Карзай.
2006 г. – Северна Корея провежда своя първи ядрен опит с малка мощност, който е заклеймен от много държави и от Съвета за сигурност на ООН.
2008 г. – Република Македония и Черна гора признават независимостта на Косово.