Важни събития са се случили в далечното и по-близкото минало по света и у нас на днешната дата 29 юли. Много от тях са свързани с историята на България.
През 626 година започва десетдневната аварска обсада на Константинопол с участие на славяни, българи и други народи.
На този ден пък през 1014 българската войска претърпява поражение от войските на византийския император Василий II в Битката при Беласица. Цар Самуил получава сърдечен пристъп при вида на 15 000 осакатени военнопленници и по-късно умира.
Битката е кулминация на войните между българския цар Самуил и византийския император Василий II Българоубиец, продължили десетилетия в края на Х и началото на XI век. Макар и да не води непосредствено до края на Първата българска държава, Беласишката битка намалява съществено съпротивителните ѝ способности и предопределя до голяма степен изхода от борбата ѝ с Византия. Наследниците на Самуил не успяват да отразят византийския натиск и през 1018 година България губи независимостта си.
Според свидетелствата на различни средновековни летописци броят на загиналите в битката при Беласица е значителен, а попадналите в плен са ослепени по заповед на Василий II, наречен по-късно „Българоубиец“. Цар Самуил избягва гибелта в самата битка, но умира два месеца по-късно – на 6 октомври 1014 г., след като получава сърдечен пристъп при вида на ослепените си бойци.
Отново на този ден по стар стил през 1856 година, докато българските земи са още под османско владичество, в Търново Капитан Дядо Никола обявява въстание.
Бунтът тръгва от Лясковския манастир с благословията на манастирските братя. Дядо Никола повежда четата си от 13 души към Габровския Балкан, преследван от потеря от 300 души. На 31 юли 1856 година (стар стил) четата на Капитан дядо Никола се установява в Соколския манастир с идеята да го превърне в център на въстанието, където и е осветено знамето ѝ.
Решителната битка се провежда около моста „Шипка“, днес „Шиваров мост“ в Габрово, където въстаниците са разбити. Останалите живи се насочват към Трявна, като на 2 август Капитан дядо Никола загива край село Дончовци.
На 29 юли 1885 на заседание на Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК) в село Дермендере, днес Първенец, се взима решение за обявяване на въстание за Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
двама от заговорниците – капитан Сава Муткуров и Димитър Ризов, се срещат с Александър I в Шумен, където се провеждат учения на княжеските войски. Князът ги уверява в подкрепата си, но министър-председателят Петко Каравелов смята начинанието за неблаговременно. Воден от външнополитически и финансови съображения, той възнамерява да осуети поредната съединистка акция, но е изпреварен от събитията.
Първоначалното намерение на БТЦРК е да обяви Съединението на 15 септември, но на 2 септември в Панагюрище избухва бунт, овладян още на същия ден от полицията. Пред опасността от арестуване на организаторите, комитетът решава да ускори начинанието. Представители на БТЦРК заминават за Чирпан, Сливен и други градове на областта, за да поведат бунтовнически групи към Пловдив.
През нощта срещу 6 септември войски, командвани от майор Николаев, установяват контрол над Пловдив и, без да срещат съпротива, свалят правителството и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Временно правителство, в което влизат представители на войската и на двете южнобългарски партии начело с Георги Странски, обявява обща мобилизация на мъжете от 18 до 40 години за отпор срещу очакваното турско нападение и кани княз Александър Батенберг да подкрепи Съединението.
Ето какво друго се е случило по света и у нас:
1586 г. – Основан е руския град Тюмен, нефтената столица на Сибир.
1588 г. – Англо-испанска война (1585-1604): Военният флот на испанския крал Филип II е изпратен, за да завладее Англия, но е разбит в протока Ла Манш от английската флота.
1830 г. – След избухването на Юлската революция във Франция е детрониран крал Шарл X.
1858 г. – Подписана е първата търговска спогодба между САЩ и Япония, по силата на която Япония открива за посещения на чужденци Токио и Осака.
1877 г. – Главната щабквартира на руския император Александър II по време на Руско-турската освободителна война се премества в Бяла (Област Русе).
1900 г. – Италианският крал Умберто I е убит от анархист.
1913 г. – След края на Междусъюзническата война с царски указ на Фердинанд I е обявена демобилизация на българската армия.
1921 г. – Адолф Хитлер е избран за ръководител на Националсоциалистическата германска работническа партия.
1946 г. – Започва Парижката мирна конференция с цел уреждане на проблемите в Европа след Втората световна война.
1948 г. – Олимпийски игри: След 12-годишно прекъсване поради Втората световна война се откриват Летни олимпийски игри 1948 в Лондон.
1957 г. – Основана е Международна агенция за атомна енергия (МААЕ).
1958 г. – В САЩ е създадено Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА).
1967 г. – Учредена е Задруга на майсторите на художествени занаяти у нас.
1973 г. – Георгиос Пападопулос става временен президент на Гърция, след като е оглавил военния държавен преврат през април 1967 г., бил е министър-председател от 1967 до 1972 г. и от март 1972 г. е бил регент на Гърция.
1981 г. – Даяна Спенсър и английският престолонаследник и принц на Уелс Чарлз сключват брак в катедралата Свети Павел в Лондон.
1992 г. – Учредена е Българска асоциация на туристическите агенции (БАТА).
1994 г. – Бившият министър-председател на Италия Бетино Кракси е осъден на осем и половина години затвор заради злоупотреби.
2002 г. – Министър-председателят Симеон Сакскобургготски представя България на срещата на Пакта за стабилност в Залцбург, Австрия.
2005 г. – Астрономи обявяват откриването на планетата джудже Ерида в Слънчевата система.