На този ден: Максим е избран за Български патриарх

Автор: Plovdiv Now 1444
На този ден: Максим е избран за Български патриарх

Важни събития са станали на днешната дата 4 юли в историята.

На този ден през 1971 година Ловчанският митрополит Максим е избран за Български патриарх.

Роден е като Марин Найденов Минков на 29 октомври 1914 г. в село Орешак. Основно и прогимназиално образование получава в родното си село. От 1929 година учи в Софийската духовна семинария, която завършва в 1935 година. На следната година става певец и деловодител на църквата „Успение Богородично“ в Русе, като остава на поста до 30 април 1938 година. През септември същата година започва да учи в Богословския факултет на Софийския университет. По време на ваканциите си е певец, библиотекар и проповедник в Троянския манастир.

На 13 декември 1941 година е замонашен в параклиса на Богословския факултет „Свети Климент Охридски“ с името Максим от митрополит Филарет Ловчански под духовното старчество на игумена на Рилския манастир архимандрит Натанаил. На 19 декември 1941 година в храма на Софийската духовна семинария „Свети Йоан Рилски“ е ръкоположен в йеродяконски чин от митрополит Паисий Врачански и Максим е назначен за дякон и проповедник в Ловчанската митрополия.

След като завършва Богословския факултет, от 25 декември 1942 година до 30 август 1947 година е учител-възпитател в Софийската духовна семинария. На 14 май 1944 година в Черепишкия манастир „Успение Богородично“ митрополит Паисий Врачански го ръкополага за йеромонах. На 12 юли 1947 г. е възведен в архимандритско достойнство от митрополит Михаил Доростолски и Червенски.

От 1 август 1947 година архимандрит Максим е протосингел на Доростоло-Червенската митрополия, а от 1 май 1950 до 1955 г. е предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия.

На 15 юли 1955 година е назначен за главен секретар на Светия синод и е председател на редакционната колегия на периодичните издания на Синода.

На 30 декември 1956 година в катедралата „Свети Александър Невски“ в София е ръкоположен в епископски сан с титлата браницки.

Участва в изборите за ловчански митрополит и на 10 октомври 1960 година епархийските избиратели го избират за владика. На 20 ноември 1960 година е канонически утвърден за ловчански митрополит. В 1965 година е избран за член на намаления състав на Светия синод.

След смъртта на патриарх Кирил Български на 7 март 1971 г. Максим Ловчански става наместник-председател на Светия синод, а на следващия ден Политбюрото на ЦК на БКП взема решение той да бъде предложен за глава на Българската православна църква. Светият синод, по предложение на Максим, взима противоречащо на Устава на БПЦ решение да не се провежда избор на членове на църковно-народния събор, а в събора да участват членове на църковно-народния събор от избора на патриарх Кирил (техният 4-годишен мандат е изтекъл преди 16 години).Свиканият по този начин събор избира Ловчанския митрополит Максим за български патриарх и софийски митрополит на 4 юли 1971 година. Твърди се, че на 73 бюлетини (минималният брой, който гарантира избора, ако присъстват всички 111 души) името на митрополит Максим е написано с два еднакви почерка.

Умира на 6 ноември 2012 г. в София на 98-годишна възраст.

На опелото на 9 ноември 2012 г. в храм-паметника „Свети Александър Невски“ в София идват четирима православни предстоятели: Вселенският патриарх Вартоломей I, Сръбският патриарх Ириней, Атинският архиепископ Йероним II и Албанският архиепископ Анастасий, както и представители на почти всички поместни църкви. Погребан е същия ден в църквата „Успение Богородично“ в Троянския манастир в присъствието на стотици миряни и духовни лица. Няколко години след смъртта му миряни твърдят, че на гроба му се случват чудеса.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 4 юли в миналото:

1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За няколко месеца е достатъчно ярка, за да може да се наблюдава и през деня. Формирана е от остатъците на т.нар. Ракообразна мъглявина.

1456 г. – Османската армия, предвождана от Мехмед II, започва обсадата на Белград.

1776 г. – На континентален конгрес във Филаделфия е подписана американската Декларация за независимост, която обявява, че Тринадесет колонии престават да бъдат част от Британската империя.

1802 г. – Открита е Военната академия на Съединените щати в Уест Пойнт.

1879 г. – Англо-зулуската война приключва.

1894 г. – Хавайските острови са провъзгласени за република за кратко време.

1898 г. – При морска катастрофа между френския параход „Ла Бургон“ и английския търговски кораб „Кромартишир“ загиват 560 души.

1906 г. – Великобритания, Франция и Италия дават независимост на Етиопия.

1916 г. – Учреден е Военноисторическият музей в София.

1941 г. – В Рига латвийски националисти, колаборанти на Нацистка Германия, разрушават всички синагоги и убиват над 400 евреи.

1942 г. – Приключва обсадата на Севастопол, с което градът е завладян от страните от Оста.

1946 г. – След 381 години колониално управление, Филипините получават независимост от САЩ.

1959 г. – Каймановите острови се отделят от Ямайка и стават част от Обединеното Кралство.

1997 г. – Космическият апарат на НАСА Марс Патфайндър каца успешно на Марс.

1999 г. – Американският състезател по тенис на корт Пийт Сампрас става най-титулувания тенисист в света.

2004 г. – Гърция побеждава Португалия с 1:0 на финала на Европейското първенство по футбол 2004.

2005 г. – Космическата сонда на НАСА „Дийп Импакт“ успешно се сблъсква с ядрото на кометата Темпел 1, изривайки късове от вътрешността на ядрото за изучаване.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина