Важни събития са станали по света и у нас в миналото на днешната дата 9 декември.
На този ден през 1885 година в Пирот е сключено примирието, с което се слага край на Сръбско-българската война.
Под натиска на силите-гаранти на Берлинския договор и, преди всичко, на Австро-Унгария, България и Сърбия се отказват от плановете си за продължаване на бойните действия и изтеглят войските си зад довоенните си граници.
Споразумението е сключено почти месец след прекратяването на бойните действия. На 16 ноември – ден след като българите разбиват сръбската армия при Пирот, Австро-Унгария спира настъплението им с ултиматума, че ще се намеси с войските си за защита на Сърбия. Последвалите преговори са безуспешни, тъй като сърбите отказват да се оттеглят от окупираните части на Видинско без съответно изтегляне на българите от Пиротско. От своя страна, българското правителство желае да задържи Пирот като залог срещу бъдеща парична компенсация за военните си разходи. Поради влошеното материално положение на армията си и опасността от турска окупация на Източна Румелия (останала с неуреден статут след Съединението с Княжество България), то настоява за по-скоро сключване на мирен договор, но Сърбия гарантира само 6-седмично примирие. Този отговор и сведенията, че правителството на Гарашанин използва спирането на българското настъпление, за да засили войските си, карат външния министър Илия Цанов да предупреди австрийския представител в София в началото на декември, че България ще поднови бойните действия. Австро-Унгария реагира, като инициира посредническа акция на Великите сили.
Комисията, съставена от военните аташета на Германия, Австро-Унгария, Великобритания, Франция, Русия и Италия във Виена и представител на Османската империя (като сюзерен на българското княжество), пристига в заетия от българите Пирот на 6 декември. Условията, формулирани от нея, са подписани без възражения три дни по-късно от представители на България и Сърбия (съответно, капитан Олимпий Панов и полковник Петър Топалович). Недоволно от клаузата за незабавно назначаване на пълномощници за мирни преговори, сръбското правителство я приема едва след заканата на Австро-Унгария, че ще прекрати дипломатическата подкрепа и оръжейните доставки за сръбската армия.
Споразумението от 9 декември 1885 налага безусловно освобождаване на пленниците и завзетите територии. Сърбите трябва да се изтеглят от района на Видин до 13 декември, а българите от Пиротско два дни по-късно. Демаркационната линия се установява по границата отпреди войната с неутрална зона, широка 6 km. Като крайна дата за приключването на мирните преговори е определен 17 февруари 1886. Букурещкият мирен договор е сключен два дни след изтичането на този срок (19 февруари) без да внесе изменения в статуквото, създадено от Пиротското споразумение.
Ето какви други събития са станали на днешния 9 декември в миналото:
536 г. – Византийският генерал Велизарий превзема Рим и прогонва племето остготи от пределите на Италия.
1212 г. – Фридрих II е коронован за крал на Германия.
1738 г. – Управата на полския град Вроцлав прогонва евреите от града.
1824 г. – По време на Войната за независимост на испанските колонии в Америка войските на генерал Антонио Сукре разгромяват последните испански части при Аякучо (дн. Перу).
1884 г. – В Чикаго Левант Ричардсън патентова ролковите кънки.
1917 г. – Първата световна война: Англичаните отблъскват турците от Йерусалим и градът подпада под християнски контрол след столетия турска власт.
1922 г. – Основан е шведски футболен отбор Йоншьопингс Сьодра ИФ.
1923 г. – Започва работа XXI Народно събрание на България под председателството на професор Тодор Кулев, заменен на 5 януари 1926 г. от професор Александър Цанков.
1927 г. – Подписано е спогодбата Моллов – Кафандарис за размяна на население между България и Гърция.
1931 г. – Испания е провъзгласена за република.
1942 г. – В Рио де Жанейро е основан бразилският футболен клуб Ботафого де Футебол е Регаташ, след сливане на Клуб де Регаташ Ботафого с Електро клуб.
1953 г. – Американската компания Дженерал Електрик уволнява всички свои работници и служещи с комунистически убеждения.
1961 г. – Танганика получава независимост от Великобритания.
1963 г. – Занзибар става независима държава.
1967 г. – Николае Чаушеску става държавен глава на Румъния.
1987 г. – В териториите на Ивицата Газа и Западния бряг в Израел избухват масови безредици, които стават начало на Първата интифада.
1990 г. – Лех Валенса печели изборите за президент на Полша.
2001 г. – В България е учредена партията Съюз на свободните демократи и за неин лидер е избран Стефан Софиянски.
2011 г. – В Брюксел е подписан Договорът за присъединяване на Хърватия към Европейския съюз.