На този ден: Букурещкият договор слага край на Сръбско-българската война

Автор: Plovdiv Now 7486
На този ден: Букурещкият договор слага край на Сръбско-българската война

Важни събития са станали на днешната дата 3 март в историята.

На този ден през 1886 година, по време на Сръбско-българската война, след приключване на войната е сключен Букурещки договор между България и Сърбия.

Букурещкият договор от 19 февруари (3 март по нов стил) 1886 година е мирен договор, който слага край на Сръбско-българската война.

Поради това, че княжество България е васално на Османската империя, официални страни в преговорите са „султанът, император на отоманите, в качеството си на сюзерен на княжество България, негово величество кралят на Сърбия и негово височество князът на България“. Те назначават свои делегати: за България Абдуллах Маджид паша, Иван Евстратиев Гешов и за Сърбия посланикът в Лондон Чедомил Миятович. Българското правителство на Каравелов се съгласява с това представителство, за да покаже, че зачита сюзеренитета на султана. Преките преговори се водят на практика под диктовката на Великите сили, а провеждането им в Букурещ е предложено от Германия. Конференцията започва работа на 23 януари и договорът е подписан на 19 февруари.

Победителят във войната, България, и победеният, Сърбия, изоставят взаимните си териториални претенции още с примирието през декември 1885 година, когато комисари на Великите сили (Австро-Унгария, Германия, Русия, Великобритания, Франция и Италия) налагат изтегляне на войските и на двете страни на старите граници. В хода на мирната конференция, сръбският делегат Миятович предлага околията на Пирот в замяна на Трън и Брезник, както и подялба на Македония (тогава под османска власт) на сфери на влияние, но българският представител Иван Евстратиев Гешов отказва. Сръбският покровител Австро-Унгария се противопоставя на българското искане за парично обезщетение от 25 милиона франка. В очакване на дипломатическо признание на Съединението на Княжество България и Източна Румелия, правителството на Каравелов отстъпва. Отхвърлено е и искането на Белград за освобождаване на сръбските търговци от транзитни такси в България. Така в мирния договор, подписан на осмата годишнина от Санстефанския договор, е записано един-единствен член: „[м]ирът е възстановен между Сръбското Кралство и Българското Княжество от деня на подписване“.

Мирният договор е един от малкото подобни документи, който не налага наказание на държавата-агресор и тя не понася нито териториални, нито финансови загуби. Макар че държавата-победителка не е компенсирана за несправедливото нападение, значението на българските отстъпки е в последвалото фактическо приемане на Съединението от страна на Великите сили. Същия месец е подписан Топханенският акт, който урежда управлението на Източна Румелия от българския княз.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 3 март в миналото:

1431 г. – Начало на понтификата на папа Евгений IV

1517 г. – Експедицията на испанските мореплаватели Франсиско Кордова и Антон Аламинос достига полуостров Юкатан.

1578 г. – На входа на двореца си в Анхиало е обесен по заповед на султан Мурад III архонтът на Константинопол – Михаил Кантакузин Шейтаноглу.

1585 г. – Във Венеция е открит Олимпийският театър, проектиран от Андреа Паладио.

1845 г. – Флорида става 27-ият щат на САЩ.

1855 г. – Александър II официално се възцарява като император на Руската империя.

1857 г. – Втора опиумна война: Франция и Великобритания обявяват война на Китай.

1861 г. – Александър II премахва с манифест крепостното право в Русия.

1875 г. – Състои се премиерата на операта Кармен в парижката Опера комик.

1878 г. – Руско-турска война (1877-1878): Русия и Османската империя подписват прелиминарния (предварителен) Санстефански мирен договор, с който се слага край на войната и де факто се създава Третата българска държава.

1891 г. – В правилата на футбола е въведена дузпата, а прилагането ѝ започва от следващия сезон.

1904 г. – При използване на цилиндъра на Томас Едисън е направен първият звукозапис на политическа реч – на кайзера на Германия Вилхелм II.

1912 г. – Във Варна е учреден Юношеският туристически съюз Галата.

1913 г. – Основан e футболен клуб Тича, известен днес като ПФК Черно море.

1918 г. – Първата световна война: Подписан е Брест-Литовският договор между от една страна Германия, Австро-Унгария, Османската империя и България, и от друга страна – болшевишкото правителство на Русия, даващ независимост на Полша, Финландия, Литва, Латвия и Естония.

1923 г. – Излиза първият брой на списание „Тайм“

1924 г. – Със закон на Националното събрание на Турция халифатът е отменен, а последният халиф Абдул Меджид II и всички преки членове на династията Осман са прогонени от Турция.

1924 г. – В България по решение на правителството са арестувани около 500 дейци на ВМРО.

1931 г. – Приет е съвременният Химн на Съединените американски щати.

1938 г. – В Саудитска Арабия са открити големи находища на нефт.

1941 г. – Втората световна война: Великобритания скъсва дипломатически отношения с България.

1941 г. – Холокост: Германските окупатори създават в Краков еврейско гето.

1945 г. – Втората световна война: Финландия обявява война на Хитлеристка Германия.

1958 г. – Нури ал-Саид става министър-председател на Ирак за 14-и път.

1961 г. – Хасан II става крал на Мароко.

1974 г. – Самолет МакДонълд Дъглас на турските авиолинии катастрофира близо до Форе д'Ерменонвил, Франция – загиват 346 души.

1980 г. – Робърт Мугабе съставя първото правителство на Зимбабве (дотогава Родезия), след получената независимост от Великобритания.

1992 г. – Босна и Херцеговина обявява независимост от Югославия.

1997 г. – Открита е най-високата постройка в Нова Зеландия – кулата Скай Тауър (328 m), построена в Окланд за две години и половина.

2002 г. – Народът на Швейцария решава в референдум страната да стане член на ООН.

2005 г. – Американският пилот Стив Фосет приключва околосветския си полет със самолета GlobalFlyer без междинно зареждане с гориво, започнат на 28 февруари.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина