Важни събития са се случили през годините по света и у нас на днешната дата 27 август. За България най-важното е, че на този ден през 1895 година на Черни връх във Витоша започва основаването на Български туристически съюз под ръководството на писателя Алеко Константинов, който е считан за патрон на съюза.
Българският туристически съюз (съкратено БТС) е независимо, доброволно, непартийно и неправителствено сдружение с идеална цел.
Членове на съюза могат да бъдат физически и български юридически лица. Макар че е известен като организация главно за пешеходен туризъм, съюзът насърчава развитието и на други форми на туризъм и отдих, както и родолюбива, природолюбива и екологична дейност. Стимулира специфични спортове като алпинизъм, спортно ориентиране, спелеология (пещернячество).
Сред инициативите на съюза е Движение 100 национални туристически обекта, водещо началото си от 1966 г. БТС е организатор на движението „Опознай България – Стоте национални туристически обекта“. От 1 януари 2005 г. БТС стартира Движението „Покорител на десетте планински първенци“.
БТС разполага общо с 410 обекта за подслон, включително: 219 хижи с 13 062 легла, 26 заслони с 283 легла, 33 дома с 2394 легла, 33 туристически спални с 1296 легла, 13 къмпинга с 383 легла.
Официалният празник на организацията се чества в последната неделя на август.
Ето какви други събития са станали на днешния 27 август:
1798 г. – Обединени френски и ирландски сили разбиват английската армия и провъзгласяват Ирландия за република.
1813 г. – Наполеон разгромява обединените руско-австрийско-пруски войски в Битката при Дрезден.
1859 г. – В Пенсилвания (САЩ) е открит първият нефтен кладенец в света.
1883 г. – Вулканът Кракатау в Индонезия започва последната си фаза на изригване.
1896 г. – Англо-занзибарска война: Състои се най-кратката война в историята – едва 38 минути между Обединеното кралство и Занзибар.
1908 г. – Основан е белгийският футболен клуб Андерлехт.
1911 г. – Основан е ПФК ЦСКА Москва под името ОЛЛС.
1916 г. – Първата световна война: Румъния обявява война на Австрия, а Италия обявява война на Германия.
1916 г. – Първата световна война: Българската армия осъществява втория етап на Леринската операция на Македонския фронт.
1928 г. – В Париж шестнадесет държави подписват пакта Бриан-Келог, който отхвърля войната, като способ за решаване на международни конфликти; окончателно пактът е подписан от 62 държави, но той не допринася с нищо за световния мир.
1939 г. – В Германия е осъществен първият в света полет на реактивен самолет.
1950 г. – Би Би Си осъществява първото телевизионно предаване на живо.
1955 г. – Излиза първият брой на книгата Световни рекорди на Гинес.
1959 г. – С решение на Политбюро на ЦК на БКП е закрит концлагера Белене.
1962 г. – НАСА изстрелва космическия апарат Маринър 2.
1977 г. – В експлоатация е пусната АЕЦ в Чернобил.
1979 г. – Бомба на ИРА убива Лорд Маунтбатън и още 3 души, докато са на почивка на яхта в Слайгоу, Ирландия; друга бомба в Северна Ирландия убива 18 британски войници.
1991 г. – Европейската общност признава независимостта на Балтийските страни: Литва, Латвия и Естония.
1991 г. – Молдова обявява независимостта си от СССР.
1999 г. – Руският космонавт Сергей Авдеев поставя световен рекорд по престой в Космоса – 742 дни, прекарани в космическата станция Мир.
2000 г. – Кулата Останкино в Москва се запалва, трима души загиват.
2003 г. – Марс е в най-близка позиция до Земята за последните 60 000 години, като минава приблизително на 55 758 006 километра от Земята.