Важни събития са станали на днешната дата 2 декември в историята.
На този ден през 1915 година Алберт Айнщайн публикува знаменитата си Теория на относителността.
Теория на относителността е физическа теория на пространство-времето, описваща универсалните пространствено-временни свойства на физическите процеси.
Терминът теория на относителността е въведен от Макс Планк през 1906 г. с цел да подчертае ролята на принципа на относителността в специалната теория на относителността (и по-късно на общата теория на относителността). Понякога се използва като еквивалент на понятието „релативистка физика“.
В по-тесен смисъл това е събирателен термин, който се отнася за специалната и общата теории на относителността на Алберт Айнщайн. Специалната теория на относителността се отнася до процесите, при които може да се пренебрегне гравитацията, а общата теория на относителността е теория на гравитацията, която обобщава Нютоновата.
В историята на физиката терминът теория на относителността се използва понякога за разграничаване на възгледите на Айнщайн, Минковски и техните последователи, отхвърлящи концепцията за етера като преносна среда на светлината, от възгледите на някои техни предшественици като Хендрик Лоренц и Анри Поанкаре.
На този ден през 1982 година в университета на Юта 61-годишният зъболекар Барни Кларк става първият човек, на когото е присадено изкуствено сърце. той живее 112 дни с него.
Изкуственото сърце е високотехнологично устройство, което служи за директна замяна на сърцето на човека. Изкуствените сърца се използват за временно заменяне на сърцето преди трансплантация или за постоянна замяна в случай, че трансплантация с нормално сърце е невъзможна. От края на 40-те години се правят опити за създаване на подобен апарат, но първото изкуствено сърце, което успешно е имплантирано в човек е Jarvik-7 през 1982, създадено от екип включващ Вилем Йохан Колф и Роберт Джарвик.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 2 декември в миналото:
1375 г. – Българският монах Киприан е ръкоположен за митрополит на Киев и Литва.
1804 г. – Наполеон Бонапарт е коронован в катедралата Нотр Дам за император на Франция.
1805 г. – Армията на Наполеон Бонапарт удържа голяма победа в битката при Аустерлиц срещу обединената армия на Русия и Австрия.
1848 г. – Австрийският император Фердинанд I абдикира и за император е провъзгласен неговият племенник Франц Йосиф I.
1852 г. – Установена е Втората империя във Франция, начело с Наполеон III, след премахването на Втората република.
1857 г. – Руският император Александър II слага началото на т.нар. Селска реформа в Русия – премахване на крепостното право.
1857 г. – Основан е чешкият футболен клуб СК Славия в Прага.
1927 г. – Лев Троцки е изключен от болшевишката партия на СССР с мотив „антипартийна дейност“.
1946 г. – САЩ и Великобритания обединяват окупираните от тях зони в Западна Германия, наричайки тази територия Бизония; през 1948 г. е присъединена френската окупационна зона, образувайки Тризония, върху която територия през 1949 г. е създадена Федерална република Германия.
1961 г. – Студената война: В свое изказване кубинският лидер Фидел Кастро обявява, че е последовател на идеите на Карл Маркс и Ленин и че Куба ще приеме като форма на управление комунизма.
1971 г. – Сформирана е федерацията Обединени арабски емирства.
1975 г. – Кралят на Лаос е принуден да абдикира, страната е обявена за народна република, а денят се чества като национален празник.
1989 г. – Започва срещата край Малта, белязала края на Студената война.
1995 г. – Изстрелян е космическият апарат СОХО (съкратено от английски „Слънчева хелиосферна обсерватория“) по съвместна мисия на ЕКА и НАСА.
1996 г. – Пуснат е в експлоатация първият реактор на АЕЦ „Черна вода“.