Интересни събития са станали по света и у нас в миналото и на днешната дата 5 август. Няколко от тях са свързани с Българската история.
На този ден през 1923 година на заседание на ЦК на БКП, под натиска на Коминтерна, се взема решение за вдигане на Септемврийското въстание. То е опит за сваляне на режима на Демократическия сговор, установен с Деветоюнския преврат по-рано през същата година. В него се включват също така леви земеделци и анархисти. Въстанието е насочено към „установяване на работническо-селско правителство“ в България. Септемврийско въстание като понятие е наложено от българската марксистка историография. Съвременната историография, като отчита организацията, мащабите и резултатите, характеризиращи септемврийските събития от 1923 г., ги окачествява като Септемврийски бунтове.
На 5 август 1946 пък на прохода Хаинбоаз започват работа 2000 младежи от първата национална младежка строителна бригада Георги Димитров, което е начало на бригадирското движение в Народна република България.
Хаинбоаз е планински проход (седловина) между Елено-Твърдишка планина на изток и Тревненска планина на запад (части от Средна Стара планина), в Община Велико Търново, област Велико Търново и Община Гурково, област Стара Загора. Наричан е и Прохода на Републиката
Бригадирското движение е организирано използване на работни бригади от младежи (ученици, студенти, войници) или работници и служители по време на плановата икономика.
Първоначално полаганият труд на участващите бригадири не се заплаща. По-късно се въвежда заплащане на младежите бригадири, а на работниците и служителите, откъснати от работата им, се начисляват редовните им трудови възнаграждения.
Бригадирите се привличат за недълъг период от време за извършване на определена работа (най-често сезонна) в стопанството (селско стопанство, строителство, промишленост и пр.) или по инфраструктурата на страната. В рамките на бригадирското движение са построени важни шосейни и железопътни линии, язовири, електроцентрали, далекопроводи, промишлени предприятия, обществени сгради, извършени са множество залесителни мероприятия, като голяма част от тези обекти все още се ползват.
На този ден през 1947 година апочва режисиран съдебен процес срещу водача на обединената опозиция Никола Петков, обвинен от комунистите в шпионаж.
на 16 август той е осъден на смърт чрез обесване и глоба от половин милион лева въз основа на Наредба-закона за защита на народната власт. Изпълнението на присъдата е забавено, тъй като властите изчакват влизането в сила на мирния договор с Обединените нации на 15 септември, а от друга страна се опитват да убедят Петков да поиска помилване, признавайки се за виновен. Той отказва да напише саморъчно молба и службите изготвят такава от негово име, която по-късно е изложена в Музея на революционната бдителност.
Макар решението за екзекутирането на Никола Петков да е взето от комунистическото ръководство още при арестуването му, след произнасянето на присъдата все още се обмисля целесъобразността на нейното изпълнение. На 13 септември Васил Коларов поставя писмено въпроса пред намиращия се в Москва Георги Димитров, излагайки опасенията си от отрицателния отзвук в страната и предлагайки присъдата да бъде заменена с доживотен затвор, като Петков бъде „напълно обезвреден в затвора“. На 17 септември Димитров, който смята подобна стъпка за опасна проява на слабост от страна на режима, нарежда присъдата да бъде изпълнена, позовавайки се на мнението на съветските власти. На 19 септември Държавният департамент на САЩ информира София, че предстои дипломатическо признаване на Димитровия режим, като продължава да настоява за отмяната на смъртната присъда на Петков.
Смъртната присъда на Никола Петков е изпълнена в 1 часа сутринта на 23 септември 1947 година в Централния софийски затвор. Тялото му е погребано в необозначен гроб на Централните софийски гробища. След края на комунистическия режим роднини на Петков установяват мястото на гроба му – парцел 125, ред 11, гроб 9/10, но в него по-късно са погребвани и други хора.
На този ден през 1958 година Плиска, Преслав и Мадара са обявени за историко-архитектурни резервати с национално значение.
Ето какво друго се е случило през годините на днешния 5 август:
1100 г. – Хенри I е коронован за крал на Англия в Уестминстърското абатство.
1716 г. – 40-хилядна австрийска армия начело с принц Йожен Савойски разгромява 150-хилядната турска войска на паша Дарнад Али в битката при Петервардайн.
1772 г. – Русия, Прусия и Австрия подписват в Санкт Петербург договор, с който си поделят всички полски територии.
1860 г. – Кралят на Швеция Карл XV е коронован и за крал на Норвегия, като приема името Карл IV.
1882 г. – В Япония е въведено военно положение.
1884 г. – На остров Бедло в пристанището на Ню Йорк е направена първата копка на Статуята на свободата.
1890 г. – Англия признава остров Мадагаскар за владение на Франция.
1900 г. – В Одеса е извършен масов погром над евреите.
1912 г. – В Япония са въведени първите таксита.
1914 г. – В Кливланд (Охайо, САЩ) са въведени първите светофари.
1924 г. – В Турция се обнародва закон, с който се забранява многоженството.
1938 г. – Подписан е протокол за френски външен заем за Царство България в размер на 375 млн. франка.
1940 г. – Втората световна война: Латвия е анексирана от СССР и става Латвийска съветска социалистическа република.
1949 г. – При земетресение в Еквадор са разрушени 50 града и загиват над 6000 души.
1960 г. – Буркина Фасо (тогава Горна Волта) получава независимост от Франция.
1962 г. – Нелсън Мандела е арестуван от властите в ЮАР и остава задържан до 1990 година.
1965 г. – Започва войната между Индия и Пакистан в спор за щата Кашмир.
1967 г. – Излиза първият албум на английската група Пинк Флойд – The Piper at the Gates of Down.
1969 г. – Програма Маринър: Маринър 7 се доближава максимално до повърхността на Марс (3524 км).
1973 г. – СССР изстрелва космическия парат Марс 6, който достига Марс през март 1974 г.
1976 г. – Създаден е Национален аграрно-промишлен комплекс (НАПС) с подразделения по окръзи (ОАПС) и общини (АПК), с което управлението на земеделието в Народна република България става от кооперативно - държавно.
1980 г. – Белгия е разделена на три провинции по езиков признак.
1981 г. – Роналд Рейгън уволнява от работа 11 359 стачкуващи контрольори на полети в САЩ, които пренебрегват неговата заповед да се върнат на работа.
2010 г. – Случва се Миньорската авария в Копиано, при която 33 чилийски миньори са затрупани на 700 m под земята.