Алберт Айнщайн е роден в Германия на 14 март 1879 година в град Улм. Умира на 18 април 1955 г., в Принстън, Ню Джърси, САЩ. Физик, разработил специални и общи теории на относителността и спечели Нобелова награда за физика през 1921 г. за обяснението на фотоелектричния ефект. Айнщайн се смята за най-влиятелният физик на 20-ти век.
Младият Алберт Айнщайн
Айнщайн произхожда от еврейско религиозно семейство. През 1880 г. семейството се премества в Мюнхен където Баща му Херман основава предприятие за производство на постоянно токови електрически уреди в съдружие с брат си Якоб.
Айнщайн е посещавал основно училище в Мюнхен. Изпитвал е трудности и се е чувствал отчужден, борейки се с твърдия педагогически стил на институцията. Някои източници твърдят, че имал проблеми с говора до четиригодишната си възраст. Развива страст към класическата музика и свири на цигулка. Отличавал се с дълбока любознателност и остър ум.
Към края на 1880-те години Макс Талмуд, полски студент по медицина и близък на семейството на Айнщайн, станал неформален учител на младия Алберт. Талмуд запознал ученика си с основни научни, математически и философски книги, като „Критика на чистия разум“ на Имануел Кант и „Елементи“ на Евклид, които по-късно, в тийнейджърските му години ще го вдъхновят да напише първият си научен труд: "Разследването на състоянието на етера в магнитните полета".

Айнщайн кандидатства в Политехническия в Цюрих, Швейцария, където се представя се чудесно по математика и физика, но се проваля на изпитите по останалите дисциплини. Семейството му го изпраща в Аарау, за да довърши средното си образование. Седемнадесетгодишен, той завършва училище и се отказва от вюртембергското си гражданство, за да избегне военната служба. През същата година постъпва в четиригодишния учителски курс по математика и физика в Политехническия в Цюрих. Там среща бъдещата си съпруга Милева Марич, родом от Сърбия. През следващите години приятелството на Айнщайн и Марич преминава в любовна връзка. През 1903 г. се женят и заедно имат имат двама сина – Ханс Алберт и Едуард.
Алберт Айнщайн: изобретения и открития
През 1905 г., едва на 26 години Айнщайн, пише 5 статии на три различни теми, които разтърсват и променят научния свят. Темите са специалната теория на относителността, статистическата теория на брауновото движение, обясняваща го на молекулярно и на атомно ниво, и уравнението за еквивалентност на маса и енергия. Тези статии не са базирани на трудни експерименти и на сложни изчисления, а по-скоро на елегантни аргументи, изводи и интуиция.
През 1905 г. Айнщайн защитава докторат за Теорията на относителността. Заминава за Съединените щати, където постъпва във факултета на новооснования Институт за фундаментални изследвания в Принстън, Ню Джърси, където остава до края на живота си. До края на живота си Алберт Айнщайн продължава работата си над проблемите на космологията, но главните си усилия насочва в търсенето на единна теория на полето. През 1940 г. получава американско гражданство.
Последни години
През 1955 г. здравето на Айнщайн се влошава рязко. Той пише завещание и заявява на приятелите си: „Аз изпълних своята задача на тази земя“. Неговият последен труд е незавършеният призив за предотвратяване на ядрена война. Умира на 18 април 1955 година от аневризма на аортата. Преди смъртта си пожелава скромно погребение. Погребението се извършва на 19 април 1955 г., присъстват само 12 от най-близките му роднини и приятели. Тялото му е кремирано и прахът е разпръснат във въздуха.
Освен с научните си постижения, Айнщайн е известен и с мъдростта, остроумието и прозренията си, както и с житейските си философии. Неговият интелект оставя дълбока следа върху човечеството. До ден днешен цитатите му са едни от най-вдъхновяващите на всички времена. Ще ви припомним малка част от тях.
„Важното е никога да не спирате да задавате въпроси. Любопитството не съществува случайно.”
***
„Науката без религия е куца, а религията без наука – сляпа.”
***
„Великите души винаги са се сблъсквали с яростна опозиция от посредствени умове. Посредствените умове са неспособни да разберат човек, който отказва сляпо да се прекланя през общоприетите предубеждения и вместо това избира да изразява мненията си храбро и честно.”
***
„Бог не играе на зарове.”
***
„Падането в плен на любовта далеч не е най-глупавото нещо, което хората правят – но гравитацията не носи отговорност за това.”
***
Най-красивото преживяване, което можем да имаме, е мистериозното. То е фундаменталната емоция, която стои в основата на истинското изкуство и истинската наука.”
***
„Онзи, който никога не е грешил, не е опитвал нищо ново.”
***
„Не се опитвай да бъдеш преуспял човек; опитай се да бъдеш достоен човек.”
***
„Тайната на творчеството е в умението да криеш източниците, които те вдъхновяват.”
***
„Разликата между гения и глупостта е, че геният има граници.”
***
„Слабостта на позицията се превръща в слабост на характера.”
***
„Природата ни показва само опашката на лъва. Но аз не се съмнявам, че тази опашка си има лъв, който е толкова огромен и великолепен, че няма как да ни се покаже изведнъж."
***
„Единствено животът, изживян за другите, е стойностен.”
***
„Религията ми се стои от скромно почитание към безграничния висш дух, който ни се разкрива в малките детайли, които успяваме да възприемем със своите крехки и немощни умове.”
***
„Никога не мисля за бъдещето. То идва достатъчно бързо.”
***
„Мирът не може да бъде опазен със сила. Той може да бъде постигнат само с разбиране.”
***
„За да се превърне човек в безупречен член на стадо овце, човек трябва да е преди всичко овца.”
***
„Най-непонятно в света е това, че той е понятен.”
***
„Реалността е просто илюзия, макар и натрапчива.”
***
„Истината е онова, което устои на теста на опита.”
***
„Животът е като карането на колело. За да запазите равновесие, трябва да се движите.”
***
„Лудостта – това е да правиш едно и също нещо отново и отново и да очакваш различни резултати.”
***
„Само човешките познания и умения не са в състояние да осигуряват щастлив и достоен живот. Човечеството има всички основания да постави защитниците на високите морални ценности над откривателите на обективната истина”.
***
„Малцина са способни да изразяват хладнокръвно мнения, които се различават от предразсъдъците на социалната им среда. Повечето дори са неспособни да формулират каквото и да било мнение.”
***
„Здравият разум е наборът от предразсъдъци, с които човек се е сдобил до 18-годишната си възраст.”