Морски звезди и риби от Антарктида пътуват към Природонаучния музей в Пловдив

Автор: Plovdiv Now 1881
Морски звезди и риби от Антарктида пътуват към Природонаучния музей в Пловдив

Морски звезди и риби от Антарктида пътуват към България на борда на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Те ще обогатят ледения аквариум на Пловдивския природонаучен музей, а за безопасното им транспортиране се грижат уредниците Кристиян Владов  и Стефан Кюркчиев.

Двамата се присъединиха към петата група от 33-ата българска антарктическа експедиция с подкрепата на Българския антарктически институт (БАИ) и специалното съдействие на проф. д-р Христо Пимпирев.

Рибите са от видовете Chaenocephalus aceratus и Нототения. Втората вече плува в ледения аквариум в Природонаучния музей в експозицията „Полюси”, предстои ѝ да си има компания.

„Очакваме корабът да акостира на 11 април във Варненското пристанище. Ние ще сме там с хладилен микробус, за да транспортираме океанските обитатели”, разказа директорът на РПНМ-Пловдив Огнян Тодоров.

Припомняме, че проектът „Изграждане на жива експозиция Антарктида“  стартира с изграждането на първата в Европа, а и в света, експозиция от живи екземпляри, редки видове риби и безгръбначни от Антарктическия континент. Общата стойност на аквариума бе 200 000 лева, част от които бяха собствено финансиране от приходите на музея.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина