Издателство „Летера“ има удоволствието да покани пловдивчани и гости на града на първия от поредицата „Духовни маршрути в Пловдив 2021“, есенно издание. Проектът е финансиран от Община Пловдив по Компонент 1 „Фестивали и значими събития“ и е част от Културния календар на града за 2021 година.
Днес, в 10.30 часа, издателство Летера ни повежда по маршрут „Мислене за Пловдив“. Сборен пункт: пред къща „Ламартин“
Водач: МЛАДЕН ВЛАШКИ е университетски преподавател, литературен историк, критик и журналист. От април 2018 е лектор по български език, литература и култура в Славянския семинар на Университета във Фрайбург.
Родом е от Пловдив. Учил е в НЕГ „Бертолт Брехт“ Пазарджик, следвал е в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и е специализирал във Виенския университет. Доктор е по сравнително литературознание (Пловдивски университет) и по философия (Виенски университет). Хабилитиран преподавател е по Антична и западноевропейска литература в Пловдивския университет. По тази дисциплина има издадени учебници и учебни помагала както за средния курс на българските училища, така и за университетския профил. Бил е гост-лектор в университети в Берлин, Болоня, Букурещ, Валядолид, Дрезден и др. Публикувал е пет книги, посветени на българската литература и на връзките й с немската култура и литература.
Обществените му ангажименти са свързани с културни и медийни теми. Бил е народен представител в 38. НС на Р България (комисия по култура и медии) и член на регулаторния орган НСРТ. С днешна дата освен лектор и преподавател е и издател-редактор на литературното списание „Страница“, автор и водещ на предаването за книги и литература „Преге“ по БНР-Пловдив. За своята образователна, литературно-критическа и журналистическа дейност е отличаван с редица национални и други награди.
С участието на актьора ПЕТЪР ТОСКОВ
Какво е мисленето? Туй не е ли
взаимодействието, при което
се отразяват в нашата душа
вълнения с образи на град
и равнина? И всъщност нищо друго.
(Иван Теофилов)
Маршрутът съчетава пловдивски пространства и техните литературни образи. Той не проследява тематична или исторически определена област, а се стреми да внуши преплитането на времевите пластове в пловдивските пространства, така както са отразени те в литературата. Текстовете са от различни поколения автори.
По ул. „Княз Церетелев“ и ул. „Хемус“
(Недялко Славов „Фаустино“)
Античен театър
(поглед от „Хълма“ на Димитър Кирков)
През двора на църквата „Св. Богородица“ до поглед от другата страна на Тунела
(„Тераса“ на Иван Теофилов).
Посока площад „Джумая“ покрай „Седмият хълм“ и Античен стадион(„Римски стадион“ на Йордан Велчев) до бившия клуб „Кристал“(„салфетъчна поезия“ из „Гранд кафе „Кристал“ на Георги Райчевски и спомени на Здравко Попов)
По ул. „Цариброд“ до долния край на Джумаята, пред бившата „Антикварна книжарница“ (Иван Теофилов „Джумаята“ и Иван Вълев из „Скритата градина“)
По улица „Христо Г. Данов“ (из „Нова земя“ на Иван Вазов); до входа на Дондуковата градина (Захарий Стоянов из „Чардафон Великий“)
Площад „Цар Калоян“ (Орта мезар и поглед към Мараша – из „Далече от Толедо“ на Анжел Вагенщайн)
Финал: стихове за Пловдив на Алексанъдр Секулов и Йордан Велчев