Медицински асистенти и фелдшери – изчезващ вид в българското здравеопазване

Автор: Plovdiv Now 2128
Медицински асистенти и фелдшери – изчезващ вид в българското здравеопазване

Българската здравна система отчита сериозен недостиг на лекари в малките населени места. 

Проблемът би могъл да се реши с медицински асистенти, сестри и фелдшери, но на този етап системата не го позволява, показват последните данни. 

Няма ясно дефинирани възнаграждения и добри условия на труд за медицинските лица. Това мнение изразиха лекарският асистент и главен секретар на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите Христо Иванов и фелдшерът и зам.-председател на Съюза Галина Захариева.

„От 8 500 фелдшерите сме стопени на 2 000. Две трети работят в Центровете за спешна медицинска помощ", заяви Захариева. Тя обясни, че производството на такива кадри е било спряно през 1999 година, а след това обучението на фелдшери се възстановява през 2014 г. Въпреки това Захариева смята, че би било много трудно бързо да се възстановят изгубените кадри, защото образованието им отнема четири години, а желаещите не са много поради липсата на реализация в бъдеще.

Иванов открива проблема в заплащането. "Не получаваме достатъчно възнаграждение за труда, който вършим", посочи той. Експертът сподели, че му се налага да работи на няколко места заради дефицита на кадри.

"Няма единна стратегия за развитието на здравеопазването. Никой не знае как точно ще се реализира, след като завърши и какви форми за професионално израстване ще има. Затова колегите бягат навън", твърди Галина Захариева. 

По нейни думи дефицитът за медицински кадри е световен и само в Европа се търсят около два милиона медицински специалисти.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина