Рязката смяна на температурите – например излизането от охладено помещение с климатик на горещината навън, може да представлява сериозна опасност за здравето ни. Общопрактикуващият лекар д-р Александър Калайджиев предупреди, че подобни температурни шокове могат да доведат до тежки, дори животозастрашаващи състояния.
По думите на специалиста, такива резки промени могат да предизвикат шокови състояния, рязко спадане на кръвното налягане, загуба на съзнание, падане с травми, както и сериозни сърдечно-съдови проблеми, включително ритъмни нарушения, които създават предпоставки за тромбози. А тромбозите, от своя страна, могат да доведат до инфаркти, инсулти и други тежки последици.
По-леките, но също така неприятни състояния, включват отключване на херпес зостер – вирус, който остава в организма след преболедуване на варицела в детска възраст. При спад на имунитета, какъвто настъпва при температурен стрес, заболяването може да се прояви отново.
Особено рискови са разликите в температурата, надвишаващи 10 градуса. Това натоварва организма, особено ако той е дехидратиран, нетрениран или с напреднала възраст. Когато кръвоносните съдове не могат да реагират достатъчно бързо на температурните промени, рискът от усложнения нараства значително. По тази причина хора с хронични заболявания – диабет, неврологични проблеми, атеросклероза, трябва да избягват температурни разлики по-големи от 5-6 градуса, съветва д-р Калайджиев.
Лекарят препоръчва климатикът у дома или в офиса да не бъде настроен под 27-28 градуса, ако се налага излизане навън, особено в горещините. В часовете с най-високи температури – между 12 и 17 ч., е най-добре изобщо да не се излиза.
Д-р Калайджиев акцентира и върху друга лятна опасност – директното нагряване на главата от слънцето, което може да доведе до слънчев удар. Това състояние не зависи от възрастта или физическата подготовка – мозъкът може буквално да "изключи", ако се прегрее, с потенциално сериозни последици.
Препоръчва се носенето на широки дрехи, добра хидратация и избягване на ледени напитки. Според лекаря, пиенето на много студени течности в горещо време може да предизвика шокови състояния на вътрешните органи, включително парализа на червата – нещо, което в арабските страни отдавна е разпознато и избягвано чрез консумация на топли напитки.
Д-р Калайджиев отново подчерта и нуждата от въвеждане на т.нар. сиеста в България – временно спиране на работа между 12 и 17 часа.
„Бидейки вече толкова топла страна, е добре управниците да помислят за това, тъй като това време е опасно “, категоричен е той.