Лекар: Лятото е сезонът на забавленията, но и на травмите - как да се предпазим

Автор: Plovdiv Now 1786
Лекар: Лятото е сезонът на забавленията, но и на травмите - как да се предпазим
С настъпването на активния летен сезон традиционно нараства и броят на пациентите, потърсили помощ в спешните и ортопедични кабинети на лечебните заведения.
 
Лятото е време за забавления на слънце, но за съжаление може да бъде и сезон, изпълнен с потенциални наранявания. От дейности на открито до летни спортове, има много възможности за инциденти, казва доц. Владимир Стефанов, който е началник на Клиника по артроскопска травматология на ВМА и притежава богат опит в спортната травматология и реконструктивна хирургия.
 
Кои са най-честите травми:
 
Навяхвания и изкълчвания на стави (особено глезен, коляно и рамо)
Това са често срещани наранявания, причинени от пренапрежение или неправилни движения по време на различни спортни дейности, пояснява специалистът.
 
Фрактури на горни и долни крайници, често вследствие на падане при планински преходи или каране на велосипед, тротинетка или ATV.
 
Увреди на сухожилията – частични или пълни скъсвания при резки движения, неподготвени мускули.
 
Травми, свързани с водни спортове – включително контузии при скачане във вода, подводни препятствия, хлъзгане по мокри повърхности.
 
Битови инциденти по време на отдих – порезни рани, охлузвания, удари при неравни терени.
 
Със спортна травматология се занимавам от доста години и в практиката си съм виждал много пациенти с неочаквани травми, защото са правили нещо твърде много, твърде рано, след твърде много месеци бездействие и седене на дивана пред телвизора. Особено, когато времето се затопли, всички искат бързо да се върнат към спортните си занимания. Но увеличаването на интензивността и обема е рецепта за нараняване, казва доцент Стефанов.
 
„Голямото завръщане“ обаче трябва да стане постепенно и с необходимите превантивни мерки:
 
- Подгответе тялото си за физическо натоварване – загряването не е само за професионалисти.
- Носете подходяща екипировка според вида спорт и условията – стабилни обувки, каска, наколенки, спасителна жилетка при водни активности.
- Не подценявайте планинския терен – преходите изискват добра физическа подготовка и съобразяване с климатичните условия.
- При съмнение за травма – не отлагайте консултация със специалист. Навременното диагностициране и адекватната терапия са ключови за бързото възстановяване.
- Пазете се от прегряване и дехидратация, които често водят до замайване, загуба на равновесие и падания.
 
Полезно е включването на активност в работния ден – вариант е изкачването на стълби. Това ще помогне за поддържане на гъвкавост и сила. Прекрасно е да сме активни, но трябва да сме разумни и подготвени. Споменатите по-горе съвети, са общоизвестни, но често се пренебрегват. И тогава са достатъчни само няколко секунди, за да се получи травматично нараняване. Разбира се, никой не е застрахован. Най-добрият ми съвет е да слушате тялото си и ако болката не отминава, потърсете специализирана помощ, казва доц. Владимир Стефанов.
 
Всички ние трябва да помним, че нараняванията не са инциденти. Особено спортните травми – много често причината не са теренът и оборудването, а прекалената увереност, че „това няма как да се случи на мен“. Затова няколко прости предпазни мерки значително намаляват рисковете от нараняване.
 
Източник: ВМА
Снимката е илюстративна.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина