-Г-н Димитров, това е първата ви цяла година като кмет на Пловдив. Каква е оценката Ви за нея и кои се нещата, които може да отличите?
- 2024 е година, в която успяхме да реализираме „Голомяконарско шосе”, което се изминаваше за 40 минути в началото и сега за по-малко от 5 минути. Пуснахме и обществена поръчка за втория етап, като строителството може да започне в началото на следващата година. Може да отличим всичките обекти, които бяха отворени през тази година, като Източна порта, спортна зала „Дунав”, булевард „Дунав”, физкултурните салони, „Кукленско шосе”, изградихме цяла улица в „Източен” от началото до края, разбира се - мегапроектите – Бетонния мост и „Модър-Царевец”, както и ул. „Царевец”.
Направихме така, че още в началото имахме ясен график за ремонтите и тяхното планиране, като целяхме максимално облекчение на движението. Нямаше как да няма напрежение, освен това помните и голямата авария на бул. „Санкт Петербург” на ВиК, която остави без вода почти целия град.
Имахме моменти, когато това планиране бе трудно, най-вече свързано с проекта за Южния обходен колектор и ВиК, но в крайна сметка успяхме да направим така, че най-тежката част бе през лятото и сега бе офанзивата за довършването им. Доволен съм от нещата, които свършихме що се касае за инфраструктурните проекти.
- Това бе година на завършване на проекти, които пловдивчани чакаха от години. Реално от 2025-а ще поставите Вашите проекти за реализация, какво да очакваме през нея?
-Имаме амбициозна програма, свързана с пътната инфраструктура, образованието и културата. На първо място – искаме да направим ул. „Иван Вазов” пешеходна от ул. „Авксентий Велешки” до Главната. Нещо, което се говори от дълго време, като ние ще стартираме нормативно нещата и проектната документация, а след това ще я реализираме. Един от успехите е, че Община Пловдив спечели финансиране за социализацията на бул. „Марица – Юг” от Водната палата до моста на Герджика. Средствата ще дойдат по програмата КИТИ, която е съвместно с община Габрово.
В район „Централен” може да започнем социализацията на поречието на реката. Извън това ще наблегнем и от другата й страна – бул. „Марица – Север”. Имаме почти готова документация и проект, като ни остават финални крачки, за да имаме едно ново пространство за спорт, култура и отдих. Мотивирани сме зоната от Пешеходния мост на запад да бъде направена по същия начин, както е „Марица- Юг”. Реката трябва да е място, където хората да прекарват своето свободно време и дори когато отиват на работа, да имат по-удобен маршрут. Дори сега виждаме че „Марица – Север” се ползва от различни хора за спорт и разходка, но тя не е привлекателна.
Искаме да обърнем повече внимание на тепетата. На Младежкия хълм има прекрасни пространства. През новата година ще опитаме с наши средства да реновираме самите алеи, които са в лошо състояние. Може да използваме примера от други паркове, например Лаута, където още като кмет на „Тракия” успяхме с малки намеси да накараме хората да влязат вътре и да се чувстват приятно. В подножието на тепето може да се изградят зони за спорт и отдих, като се възстановят и водните атракции. Панорамите са много интересни на всички хълмове. Освен Младежкия хълм, така е и на Бунарджика, Сахат тепе, Небет тепе. Трябва да стимулираме хората да ходят по-често там и да се наслаждават на гледките.
Завършването на двата стадиона – Ботев и Локомотив също очакваме през 2025 година. За стадион „Локомотив” избрахме изпълнител, като дейностите ще започнат до няколко месеца. Обществената поръчка за следващия етап на ст. „Христо Ботев” е подготвена и скоро ще бъде пусната.
Другите обекти, за които бе отпуснато финансиране от държавния бюджет също ще започнат да се случват – кино „Космос”, улиците „Генерал Колев” и ул. „Славянска”, както и новата улица в район „Тракия”, която е на финала. Искам да благодаря на г-н Бойко Борисов, който ни помогна тези проекти да бъдат включени в държавния бюджет.
-Може ли да очакваме нови проекти да бъдат включени в държавния бюджет за 2025 година?
-Имаме редица проекти в сферата на образованието, които трябва да стартираме и довършим – нови училища, детски градини и ясли. Социализацията на Форум Изток и Форум Юг, които заедно с Небет тепе са обекти от национално значение, като ще потърсим финансиране от държавата. Да не забравяме Рогошко шосе, което бе изпълнена в една малка част, а също и последната част от Кукленско шосе. Околовръстното на Пловдив – въпреки, че то не е в пълномощията на Общината, не спираме да работим съвместно с АПИ за неговата реализация – продължение и разширение.
Дойде обаче време да говорим и за нов мост над река Марица на бул. „Копривщица” – изключително важна пътна връзка, част от вътрешния ринг на града. Надявам се, че тази година ще успеем да имаме готов проект и да търсим финансиране за него.
-След първата ви пълна година начело на Община Пловдив имате ли нещо, което смятате, че трябва да се промени, за да функционира работата на администрацията по-добре?
-Всички процеси в Община Пловдив ги знаех в детайл още преди да встъпя като кмет. Годината беше много динамична, постоянно бяхме ангажирани от проблем с проблем. Тук не говорим само за инфраструктурните обекти. Иска ми се да се оптимизираме работата в администрацията и предприятията. Ще предложим реформи след Нова година, за да отпаднат дублиращите се дейности в комуналните предприятия. Налагането на по-висок темп на работа е сред тези промени, които искаме да направим – по-добра комуникация и баланс.
Имахме много предизвикателства, едното, от които бе транспортът. Прекратяването на двата договора с превозвачите е трябвало да се случи много назад с времето. Показахме воля и го направихме. Смятам, че вече имаме един по-нормален градски транспорт. Продължаваме да полагаме усилия, като в момента предизвикателството е със системата на „Тикси”, която да тръгне във всички автобуси. Срещите ни с тях не са спрели и през почивните дни.
Искаме да положим повече усилия в почистването и озеленяването на града. Макар че имаме добра комуникация с директора на „Градини и паркове” там има още какво да се желае. Имаме нужда и от поливни системи, които ще заложим в бюджета за 2025-а.
-На последната сесия на Общинския съвет бе вдигната такса „Битови отпадъци” с близо 45%, неизбежно ли бе и как това ще се промени почистването на града?
-Истината е, че вдигането на ТБО е неизбежно за цялата страна. Всички общини в България минават през тази стъпка – Варна, Бургас, Велико Търново, Благоевград, Стара Загора и много други. Нещо, което е много важно в Пловдив няма да се вдигат други данъци, за разлика от други големи общини.
С вдигането на такса „Смет” ще можем да наложим и по-висок темп на работа за почистването на града. Освен това ще се въведе и новата система НОРД, която почти елиминира човешкия фактор при сметосъбирането. Ще имаме по-често поливане и чистене на улици, паркове и тротоари.
-Каква е равносметката Ви за тази година и какво пожелавате на пловдивчани за новата?
-Извън всички проблеми, за които говорихме има и други положителни неща, които обаче не се забелязва от нас самите. Когато живеем вътре в града, виждаме ежедневните ни проблеми, а не винаги не забелязваме колко красив е градът за прекарването на празниците. Попаднахме неслучайно в класацията на списание “Forbs” за това, положихме много усилия градът да бъде с по-красива украса, да имаме голяма пързалка, няколко коледни базара, страхотна новогодишна програма.
Това са неща, които ние отвътре не ги оценяваме, но гостите на града отдават тяхната значимост.
Искаме ми се да забелязваме повече от тези неща и да обичаме града си. Наясно сме, че най-важните неща за хората е инфраструктурата, транспорта – ние няма да спрем да работим за това, но културата и живота по улиците също са от изключително значение.
На пловдивчани пожелавам здраве , да прекарват повече време със семейството си и съм сигурен, че по-добрите времена ни очакват.