Констатациите на СЗО за произхода на коронавируса разтревожиха САЩ

Автор: Plovdiv Now 4384
Констатациите на СЗО за произхода на коронавируса разтревожиха САЩ

САЩ са загрижени от първоначалните констатации на Световната здравна организация относно произхода на COVID-19, които бяха публикувани след експертно пътуване до Китай. Това съобщи в събота, 13 февруари, американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан.

„Ние сме загрижени за това как тези констатации са били съобщени и какъв процес е бил използван, за да се стигне до тях. Много е важно този доклад да е независим и заключенията на експертите - без намеса от Китай", се казва в изявление на съветника Байдън.

Джейк Съливан отбеляза, че човек трябва да разбере същността на пандемията на коронавируса, за да се подготви за следващите епидемии. Китай трябва да предостави данни от най-ранните дни на огнището, каза той.

Припомняме, че от средата на януари международна група от експерти на СЗО е в Китай от около месец, изследвайки коронавируса. Според резултатите от одита експертите заявиха, че все още не е известно каква роля е изиграл пазарът в Ухан за разпространението на коронавируса. Те нарекоха хипотезата за лабораторния произход на коронавируса малко вероятна, а също така заявиха, че животното от първоизточника на инфекцията все още не е намерено.

Както стана ясно по-рано през януари т.г., лекар от болницата в Ухан, засегната най-тежко по време на епидемията от COVID-19, разкри, че той и колегите му са подозирали, че вирусът се разпространява лесно в началото на януари 2020 г. Това се случва седмици преди китайските власти да признаят, но са попречили да се алармира, пише "Гардиън".

Разкритията на лекаря, направени в нов документален филм на Би Би Си за 54-те дни между първия известен случай на коронавирус и наложената блокада в Ухан, са още едно от увеличаващите се доказателства за първоначалните опити на Пекин да прикрие избухналата вирусна епидемия и за отправяните от китайските власти заплахи здравните работници да си мълчат.

Централната болница в Ухан е само на няколко километра от пазара Huanan - епицентърът на коронавирус епидемията. Болницата бързо е била залята от пациенти след появата на първите случаи през декември 2019 г. Повече от 200 служители в болницата са се заразили с вируса и няколко починаха, включително доктор Ли Уънлян, който се опита да алармира за опасността.

Отделението по белодробни болести към болницата е било пълно към 10 януари. Докторът, чиято самоличност не се разкрива, е заявил пред британската телевизия: "Излезе извън контрол, ние започнахме да се паникьосваме".

Но болничната управа им забранила да говорят и не им позволила да носят маски, допълва лекарят. 

"Всеки знаеше, че се предава от човек на човек, дори и глупакът знаеше. Тога защо казаха, че няма нищо? Това ме обърка много и много ме ядоса", продължава той.

Лекарят подчертава, че в рамките на няколко седмици е имало стотици и дори хиляди подозрителни случаи, но те не са имали възможности да ги потвърдят или да поставят диагноза в болницата. Дотогава официално са потвърдени само 41 случая.

Преди бе разкрито, че ръководството в Пекин е било наясно в продължение на най-малко шест дни, че най-вероятно става въпрос за пандемия, докато в същото време китайското общество е било уверявано, че има малък риск, преди в крайна сметка да предупреди, че се предава от човек на човек на 20 януари. Властите също са обвинявани, че са попречили да се публикуват резултатите от генетичния код в продължение на няколко дни.

Американският вирусолог Иън Липкин коментира пред Би Би Си, че е телефонирал на директора на Китайския център за превенция и контрол на заболяванията около Нова година след появата на слухове, че вирусът е започнал да се разпространява. Липкин допълва, че директорът му е заявил, че са установили вируса, че не се разпространява лесно.

В същото време на 23 януари е наложена блокада в Ухан. Болницата в града е приемала по 2500 случая на ден.

"Имаше някои пациенти, които не трябваше да умират. Нищо не можеше да направим, тогава медицинските ресурси се изчерпваха. Вярвам, че истинската история трябва да бъде запомнена. Трябва да се поучим, за да не се повтаря отново", призовава китайският лекар.

А официален Пекин отхвърля обвиненията, че се е опитал да замаже положението.

Според експерти Китай е нарушил международните здравни регулации като не е съобщил навреме за съществуването на вируса. Също така ситуацията наподобява на опитите за прикритие по време на ТОРС (Тежък остър респираторен синдром) епидемията през 2003 г.

В документалния филм също се проучва отговорът на Световната здравна организация (СЗО), която продължи публично да поддържа уверенията на Китай, че няма доказателства вирусът да се предава от човек, дори и след като експерти са смятали точно обратното.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина