Кои вируси „дебнат“ през ваканцията и как да избегнем „челния сблъсък“

Автор: Plovdiv Now 6213
Кои вируси „дебнат“ през ваканцията и как да избегнем „челния сблъсък“
Да легнеш болен през отпуската е вероятно най-лошият сценарий, който може да те сполети през лятото. За жалост, мнозина го изпитват на гърба си. Кои вируси „дебнат“ през ваканцията и как да избегнем „челния сблъсък“ с т.нар. летни грипове и хепатитите? Екипът на списание BETTY разговаря с двама млади лекари от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА – специализантите д-р Лилия Иванова и д-р Димитър Комитов.
 
„Бързоразвалящата се храна, поради високите температури, мръсната вода и липсата на хигиенни навици са основните причини за масовите заболявания през лятото. Горещите дни, освен добро настроение, „предлагат“ и характерните за сезона вируси. Най-често срещаните са ентеро- , адено- и ротавирусите. Източник на зараза са както болните, както и здравите заразоносители. Вирусите се разпространяват лесно и бързо по въздушно-капков, контактно-битов и фекално-орален път, най-често в курортните селища, където се събират много хора на едно място, хигиената се влошава и се създават предпоставки за инфекции“, разкрива д-р Лилия Иванова.
 
Ентеровирусите „в атака“
 
Специализантката от Катедрата по инфекциозни болести обяснява, че ентеровирусите са много и най-различни – разделят се на над 60 серотипа, като основните 4 групи са Коксаки А, Коксаки Б, полиовируси и ECHO вируси. „Най-често боледуват децата, като механизмът на предаване е фекално-орален, по-рядко – и въздушно-капков. Повече от 90% протичат като асимптомна инфекция, като инкубационният период е 3-6 дни. Въпреки това, не бива да се подценяват, тъй като могат да увредят мозъка и сърцето“, предупреждава младата лекарка.
 
Понякога имитират инфаркт
Д-р Иванова споделя и кои са най-честите заболявания, причинени от ентеровируси:
"Летен грип“ или т.нар. ентеровирусна треска – с прояви на висока температура, болки в мускулите, болки в корема, повръщане и болки в гърлото;
 
Херпангина – причинена от Коксаки А вирус – с проява на висока температура, болки в гърлото, прогресираща до болезненост при преглъщане на храна, и безапетитие. Характеризира се с единични везикули (мехурчета) по сливиците и небцето, които бързо мацерират и се оформят повърхностни ерозии. Заболяването се съпровожда с повишена температура, болка в гърлото и затруднено преглъщане. Най-чести боледуват деца на 3-10 годишна възраст;
 
Стомашно-чревна форма – с проявата на висока температура, болки в корема, повръщане и диарийни изхождания;
 
Болестта „ръка-крак-уста“ (HFMD) – проявява се с болезнени мехурчета в устната кухина, езика, бузите, твърдото небце и венците, те бързо се сливат в по-големи мехурчета (були), които бързо ерозират. По дланите и ходилата се развива макуло-папулозен обрив. Заболяването преминава за около една седмица;
 
Хеморагичен конюнктивит (причинен най-често от ентеровирус 70) – протича с болка и парене в очите, фотофобия (светлобоязън), оток на клепачите и серозна секреция от очите. Засяга по-често млади хора, преминава за около седмица.
 
Засягане на мускули (плевродиния), миокард – плевродинията се проявява с внезапно повишение на температура, задух, пристъпни мускулни болки в долната част на гръдния кош и корема, продължаващи 15-30 минути. Най-честият причинител е Коксаки Б. Симптомите могат да наподобят миокарден инфаркт, белодробен емболизъм, остър хирургичен корем.
 
Аденовируси поразяват децата
 
Аденовирусите са другите „обичайни заподозрени“ за провалената ваканция, не крие д-р Иванова. „Това са разнообразни ДНК-вируси, засягащи предимно деца от 1 до 10-годишна възраст. Поради наличието на повече от 50 серотипа, могат да причинят: заболяване на горните дихателни пътища, пневмония, фарингоконюнктивална треска, епидемичен кератоконюнктивит, хеморагичен цистит и др., проявяващи се с повишена температура, кашлица, хрема, болки в гърлото, конюнктивит, диария, както и увеличени предимно шийни лимфни възли. Болните се оплакват от обилна носна секреция, зачервено и болезнено гърло, парене, сълзене в очите и фотофобия“, пояснява още специализантката от ВМА.
 
И COVID-19 „не спи“
 
Отново малчуганите са „на мушката“ на ротавирусите. „Това са най-честите причинители на остри вирусни диарии, като възприемчивостта към тях е най-висока у кърмачета от 6 до 24 месеца и деца до 5 г. Основните механизми на заразяване са фекално-оралният и контактно-битовият“, разкрива младата лекарка. „Заболяването води до продължителна диария, повръщане и тежка дехидратация – признаците ѝ включват сухи лигавици, обложен език, намалено количество на урината, хлътнали очни ябълки, плач без сълзи. Симптомите са отпадналост, повишена температура, болки в корема и безапетитие. При ротавируса е характерно, че оплакванията могат да се задържат и повече от седмица“, допълва д-р Иванова. И не пропуска да отбележи – освен типичните „летни вируси“, през ваканцията циркулират и COVID-19, както и грип А и Б, за които трябва сме нащрек.
 
Маската не е забравена
 
Как да се предпазим от вирусите, заплашващи да вгорчат отпуската ни? „Основните начини са обичайните – поставяне на ръка пред устата при кихане и кашляне. Препоръчително е да се слага маска, особено на места с много хора, които кашлят/кихат. Измиването на ръцете остава „златен стандарт” в изграждането на навиците при децата, който ги предпазва не само от летните, но и от вирусните и бактериални инфекции, върлуващи през цялата година“, изтъква специализантката по инфекциозни болести във ВМА.
 
Храната да се готви добре
 
Важно е и прецизното измиване на плодовете и зеленчуците. Не само като мярка срещу заразите, но и за премахване на нитратите. „Измиването под течаща вода е абсолютният минимум. Изтъркването с четка или гъба е допълнителна полезна стъпка“, отбелязва д-р Иванова. И дава още полезни съвети:
 
Хранителните продукти – особено тези от животински произход (месо, мляко, яйца), да се подлагат на добра термична обработка и съхраняват при хладилни условия;
 
Да не се пие вода от съмнителни водоизточници;
 
Да се спазва лична хигиена, да се избягват на многолюдни плувни басейни;
 
При възможност, да се използват собствени прибори за хранене.
 
Ако все пак не успеем да „надхитрим“ вирусите, как да ги преборим по-бързо? „Изключително важно е да се приемат 1.5-3 л течности, поради високите температурите и склонността към дехидратация. Лечението е основно симптоматично и е свързано с употребата на антипиретици, антидиарийни средства, средства за борба с дехидратацията, локални анестетици за устната кухина. При спазване на тези лесни съвети, можем лесно да се наслаждаваме на слънчево лято“, категорична е д-р Лилия Иванова.
 
Внимание, жълтеница!
 
Колегата ѝ специализант в Катедрата по инфекциозни болести – д-р Димитър Комитов, пък дава ценни препоръки как да се опазим от друг „бич“ през лятото – хепатитите. И подчертава, че те могат да протекат със или без оплаквания, със или без жълтеница. „Хепатитът е общо понятие, което означава възпаление на черния дроб. Острите вирусни хепатити (ОВХ) са инфекциозни заболявания, причинени от различни групи хепатотропни вируси. Най-добре изучени са хепатитите A, B, C, D, E“, уточнява д-р Комитов.
 
Болестта на мръсните ръце
 
Заразяването с тези вируси може да стане по различен начин, обяснява младият лекар от ВМА. „При хепатити А и Е източник на инфекцията най-често е болният човек, който може да прекара заболяването безсимптомно, но да разпространява инфекцията. Механизмът на предаване е фекално-орален, чрез замърсени хранителни продукти, вода, ръце, предмети и др.“, предупреждава д-р Комитов. Най-често заразяването става при неспазване на добра лична хигиена, откъдето идва и другото име на хепатит А – „болест на мръсните ръце“. „Обичайно, имат доброкачествено протичане, не хронифицират. Особено възприемчиви са бременните жени, които боледуват по-тежко“, алармира специализантът по инфекциозни болести.
 
Презерватив пази от хепатит В, С и D
 
За сметка на това, хепатити В и C са сред най-опасните инфекции. „Имат склонност да хронифицират. Хроничните форми водят до цироза или рак на черния дроб. Източникът на инфекцията е само човек – болен или заразоносител“, разкрива д-р Комитов. Предаването на вируса има множествен механизъм:
 
Парентерален – чрез преливане на заразена кръв и кръвни продукти, нестерилни инструменти, спринцовки и игли, инструменти при поставяне на пиърсинги и татуировки и др.;
 
Полов: при незащитени сексуални контакти;
 
Вертикален: от инфектирана майка на плода.
 
И предаването на хепатит D става по начин, подобен на В и С, изтъква младият лекар. „Вирусът на хепатит D обаче се нуждае от В вируса при размножаване в гостоприемника. Инфектирането възниква, когато хората се заразят едновременно с хепатит В и хепатит D (коинфекция) или се заразят с хепатит D вируса след първоначално заразяване с хепатит В (суперинфекция)“, обяснява сложния механизъм д-р Комитов.
 
Някои са безсимптомни
 
„Острите вирусни хепатити имат различни начини на предаване и прогноза, но сходно, макар и разнообразно клинично протичане. Могат да бъдат безсимптомни (т.нар. инапарентни форми) или проявени. А по тежест са леки, средно тежки, тежки и мълниеносни“, изрежда ги специализантът от ВМА. Инкубационният период (времето от заразяването до клиничната изява) варира при различните хепатити:
 
Хепатит А – между 15 и 45 дни;
Хепатит В – от 30 до 180 дни (1-6 месеца);
Хепатит С – от 15 до 150 дни;
Хепатит Е – от 15 до 60 дни;
Хепатит D – от 30 до 180 дни.
 
Първите симптоми приличат на грип
 
Как се развива болестта? На три етапа, разяснява д-р Комититов:
 
Предиктеричен период – продължава около седмица, като могат да се наблюдават неспецифичните симптоми: отпадналост и безсилие; загуба на апетит, понякога отвращение от храна; гадене и повръщане; тежест и болки в корема; болки по мускулите и ставите (по-често при остър хепатит В); втрисане, повишена температура, хрема, грипоподобни оплаквания (по-често при остър хепатит А);
 
Иктеричен период – продължителността му зависи от формата и тежестта. В началото пациентите забелязват потъмняване на урината и изсветляване на изпражненията. Най-характерният признак е иктер – жълтеница. Първоначално се наблюдава леко пожълтяване на склерите (бялата обвивка на окото) и лигавиците, което постепенно засяга и кожата. Интензивността на иктера е различна – от леко изразен (субиктер) в началото до интензивно изразен.
Жълтеницата е съпроводена с отпадналост, безсилие, оплаквания от страна на храносмилателната система – безапетитие, гадене, тежест в дясното подребрие.
 
Реконвалесцентен (възстановителен) период – започва след преминаване на иктеричния, с постепенно отшумяване на оплакванията, нормализиране на цвета на кожата и склерите и намаление на чернодробните показатели. Възстановяването е с различна продължителност и зависи от тежестта и формата на преболедувания хепатит. Отпадналост, безсилие и оплаквания от храносмилателната система може да персистират дълго след клиничното оздравяване (3-6 месеца).
 
Срещу хепатит А и В има ваксина
На финала д-р Комитов не пропуска и профилактиката – а в основата ѝ са добрата лична хигиена, внимателният избор на храни и водоизточници, както и използването на презервативи при смяна на партньорите и изборът на надеждни студия за пиърсинг и татуировки. „Съществуват ваксини за хепатити A и B. Важно е медицинският персонал да бъде имунизиран“, категоричен е лекарят от екипа на Катедрата по инфекциозни болести.
 
„При острите вирусни хепатити ключово значение има общоукрепващото лечение – покой, диета, богата на въглехидрати и бедна на мазнини, вливания на глюкозни и водно-солеви разтвори, витамини, симптоматични средства и хепатопротектори – медикаменти, които спомагат чернодробното възстановяване“, подчертава още специализантът от ВМА. „При продължително задържаща се жълтеница, високи нива на билирубина и холестазните ензими се прилага и урзодезоксихолева киселина. Важно е да се избягват алкохол, както и токсични за черния дроб медикаменти. От диетата се изключват още консервирани меса и риба, пикантни подправки, пържена храна“, не пропуска да отбележи д-р Комитов.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина