В Пловдив се проведе тържествена заря-проверка по случай 137 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. То бе и кулминацията на тържествата по случая празника на града.
„Няма да припомням славното минало, с което всички се гордеем, но ще кажа няколко думи за настоящето. Истинският ключ към успеха е единението. Политическите егоизми – лични, класови и партийни – ерозират устоите на нацията, защото етиката е в основата на успеха и провала на всяко общество“.
Това заяви президентът Румен Радев по повод навършването на 137 години от Съединението на България. В Пловдив се проведе тържествено отбелязване на празника.
„Днес в Европа отново бушува война. Надигат се старите демони на шовинизма и ксенофобията. Скъпите ресурси, миграцията, климатичните промени са другите стихии, които вече изпитваме на гърба си. На километри от тук бедстват наши сънародници, загубили домовете и поминъка си в наводненията”, продължи Радев.
„В изпитанията ще оцелеят онези държави и народи, които осъзнаят общата си съдба и надмогнат лутанията на егоизма. На връх Съединението нека си припомним, че само единни сме оцелявали и единни сме побеждавали”, каза президентът.
Кметът Здравко Димитров също произнесе реч по случай геройството на пловдивчани преди повече от век:
„Омразната присъда на Берлинския договор, която изкуствено разкъсва целокупния български народ чрез насилствени граници е осъдена от разума и историята още в самото начало. Ние пловдивчани се гордеем, че идеята да се противостои на Берлинския договор се заражда най-напред в Пловдив. Тук бие най-силно националният пулс още от времето на църковните борби. Тук е неизлечим споменът за турските зверства по време на Априлското въстание.
И на това население, настръхнало още от времето на кланетата в Батак и Перущица, Европа иска да наложи един османски валия като стража на Балканите. Пловдив не се задоволява с титлата столица на измислената Източна Румелия, а отново става символ на българския дух и копнеж за обединение. За пловдивчани не е важно да бъдат столичани, а да бъдат българи. Затова в Европа наричат Източна Румелия „Втората България””, каза Здравко Димитров.
„Революциите се замислят от романтиците и събраният в Пловдив духовен елит на младата нация издига знамето на Съединението. По думите на народния поет Иван Вазов, в този момент България се почувства млада, идейна, способна пак за велики саможертви. Тоя живителен дъх от бодрост и вяра се докосва до всички кътове на народната душа и я възвисява до величието на съдбоносните събития. Ние се гордеем не само с романтизма на нашите предци в Пловдив преди 137 години, с тяхното дръзновение в преследването на великата цел, но и с мъдростта им. Българите нямат опита от Френската или другите европейски революции, но проявяват завидна тактическа зрелост”, каза още кметът на Пловдив.